Τα εύκολα – δύσκολα η ΑΕΚ για το 2-1, έμεινε ημιτελής η μεγάλη ανατροπή από τον ΠΑΟΚ

2021-05-16T18:14:49+00:00 2021-05-16T18:42:42+00:00.

16/May/21 18:14

aek_paok

Η ΑΕΚ νίκησε για δεύτερη φορά τον ΠΑΟΚ (87-81) και πήρε εκείνη την πρόκριση για τα ημιτελικά της Basket League, εκεί όπου περιμένει ήδη ο Παναθηναϊκός.

Ο ΠΑΟΚ πήγε να κάνει μία μεγάλη ανατροπή, αλλά η ΑΕΚ είχε την ψυχραιμία!

Η Ένωση ήταν εκείνη που πήρε τελικά τη νίκη με 87-81, για να κάνει το 2-1 και να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά της Basket League.

Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο ημίχρονο να χάνουν με 20 (49-29), πάλεψαν και έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι, ενώ η φάση στο 83-79 αποδείχθηκε κομβική και καθοριστική, με το μπλοκ του Μέικον να είναι αντικανονικό, όπως φάνηκε από το ριπλέι, όμως η διαιτητική τριάδα Κορομηλά-Πουρσανίδη-Τζιοπάνου δεν καταλόγισε το καλάθι.

Πλέον, η Ένωση ετοιμάζεται για τους αγώνες με τον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας, με την σειρά να ξεκινάει στις 19/5.

Η εξέλιξη: Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το ματς με Ματσιούλις-Μορέιρα και μάλιστα χρειάστηκε σχεδόν 6′ για να αστοχήσει σε σουτ (5/5). Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο -7 (22-15) και το μόνο που κατάφερε ήταν να κλείσει την πρώτη περίοδο στο 26-20.

Η ΑΕΚ συνέχισε με τον τρόπο που ξεκίνησε και αφού ξεπέρασε τους 10 πόντους σε διαφορά, έφτασε ακόμα και στο +20 (49-29), σκορ που έριξε την ανάπαυλα του ματς, την ώρα που ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να αντιδράσει.

Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν και διατήρησαν την μεγάλη διαφορά τους, όμως οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και με τους Λοβ-Γκρίφιν μπόρεσαν και έφτασαν μέχρι το 65-53, για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος στο 68-55 με υπογραφή Μέικον.

Το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 78-72, όμως Μέικον και Γκίκας έστειλαν την διαφορά στο 81-73, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 81-77, πριν απαντήσει ο Ζήσης για το 83-77. Ο Γκρίφιν έκανε το 83-79 και ο Μέικον έκανε μπλοκ στον Λοβ (φάνηκε να έχει χτυπήσει ταμπλό) και αμέσως μετά έκανε το 85-79, με το 87-81 να είναι το τελικό.

Πού κρίθηκε: Η φάση με τους Λοβ-Μέικον στο 83-79 είναι κομβική, καθώς αν είχε μετρήσει το καλάθι, τότε το σκορ θα γινόταν 83-81 με 27” να απομένουν, πριν ακολουθήσουν 4/4 βολές του Μέικον για το τελικό σκορ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μέικον ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους-5 ασίστ, όπως και ο Ματσιούλις με 12 πόντους-5 ριμπάουντ, αλλά και ο Γκίκας με 14 πόντους-4 ασίστ. Για τον ΠΑΟΚ, πάλεψαν οι Γκρίφιν με 18, Λοβ με 13 και Κακλαμανάκης με 12.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 49-29, 68-55, 87-81