Ο Προμηθέας έκαψε τα φτερά του Περιστερίου και πανάξια πέρασε ξανά στους “4” (videos)

2021-05-17T21:41:28+00:00 2021-05-18T03:33:38+00:00.

17/May/21 21:41

Ο Προμηθέας έσπασε την παράδοση του… break στη σειρά με το Περιστέρι και επικρατώντας πανεύκολα με 86-58 στην Πάτρα, πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τα ημιτελικά της Basket League όπου τον περιμένει το Λαύριο με πλεονέκτημα έδρας…

Ο Προμηθέας είχε περισσότερες λύσεις, μεγαλύτερη πληρότητα και αμυντική αποτελεσματικότητα στο δεύτερο μέρος, κερδίζοντας καθαρά το Περιστέρι που δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει με επιτυχία του καλό του ξεκίνημα στη σειρά.

Τα αδέλφια Γκραντ, ο Κλαβέλ, αλλά κυρίως ο Λούντζης με τον Αγραβάνη ήταν οι παίκτες που έκαναν τη διαφορά, απέναντι στο Περιστέρι που δυσκολεύτηκε αφάνταστα από την πιεστική άμυνα του κόουτς Γιατρά που δεν έδωσε μακρινά σουτ και δικαιώθηκε. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καταλυτικό, διάστημα στο οποίο ο Προμηθέας κυριάρχησε απόλυτα σε όλες τις πλευρές του γηπέδου και φαινόταν σαν να μην υπάρχει άλλη ομάδα στο γήπεδο.

Ο Προμηθέας θα βρεθεί και φέτος στα ημιτελικά του πρωταθλήματος και θα προσπαθήσει να φτάσει στον τελικό για μία ακόμα φορά, όπως έγινε την προηγούμενη ολοκληρωμένη σεζόν, δηλαδή το 2019.

Εύστοχο ξεκίνημα για το Περιστέρι

Παρότι το Περιστέρι είχε έξι λάθη έναντι ενός του Προμηθέα, τα καλά ποσοστά ευστοχίας του έδωσαν προβάδισμα με 19-14 στο 7:30′ (ΜακΛιν 6), αφού ο Προμηθέας έβρισκε σκορ με συνέπεια μόνο από τον Λούντζη (8π.). Το τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, όμως, ανήκε στο γηπεδούχο που με σερί 7-0 έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 21-19, ενώ ο Σωτήρης Μανωλόπουλος είδε τον Βαγγέλη Μάντζαρη να φορτώνεται με τρία φάουλ από το 8′!

Η διαφορά έφτασε στους τέσσερις για τον Προμηθέα (23-19) με σερί 9-0, αλλά γρήγορα το Περιστέρι ανέκαμψε. Με τον Γκουτιέρες να παίρνει πρωτοβουλίες (6π.), το Περιστέρι αντεπιτέθηκε γρήγορα και πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (31-27) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Ο Προμηθέας δεν άφηνε όμως το Περιστέρι να ξεφύγει, παρότι σούταρε με 27% (3/11) από το τρίποντο και μάλιστα πέρασε ξανά μπροστά.

Το ημίχρονο βρήκε τον Προμηθέα προηγούμενο με 43-37 (Λούντζης 10, Κλαβέλ 10, Τζέριαν Γκαρντ 7 και 5 ασίστ) “πατώντας” πάνω στα πολλά λάθη του Περιστερίου (7-13) και στην αδυναμία των φιλοξενούμενων (ΜακΛιν και Πέτεγουεϊ από 8π.) να βρει το μακρινό σουτ, τελειώνοντας το πρώτο 20λεπτο με 1/6 τρίποντα έναντι 4/12.

B’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Τέραν Πέτεγουεϊ έφτασε τους 15 πόντους και προσπαθούσε να κρατήσει το Περιστέρι ζωντανό αλλά κάποιες στιγμές έμοιαζε μόνος απέναντι στην ισχυρή πεντάδα των αδελφών Γκραντ, του Λούντζη, του Κλαβέλ και του Αγραβάνη. Ο Προμηθέας δυνάμωσε ακόμα περισσότερο την άμυνα του και πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο 25′ με 54-44, για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή στο παιχνίδι! O Τζεράι Γκραντ έμοιαζε με… Σακίλ στη ρακέτα και η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο με τρίποντο του Λούντζη που έφτασε τους 13 (57-44) από ασίστ του ψηλού του Προμηθέα.

Οι γηπεδούχοι δεν ανέκοψαν την ορμή τους ούτε δευτερόλεπτο στην τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει στους 17 πόντους (64-47) με τους Δ. Αγραβάνη και Λούντζη να έχουν από 13 πόντους και τους Κλαβέλ, Τζέραϊ Γκραντ να μετρούν από ένα λιγότερο.

Τα πάντα φάνηκε να κρίνονται όταν η διαφορά έφτασε και στους 19 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Το Περιστέρι χαμήλωσε το σχήμα για να πιέσει παντού, μείωσε σε 66-52 και έδειξε να έχει σφυγμό. Φευ. Αυτό κράτησε δύο λεπτά και ο γηπεδούχος πήρε και πάλι μπροστά για να σαρώσει τον αντίπαλο του στο υπόλοιπο του αγώνα.

Ο Λούντζης “κόλλησε” τέσσερις πόντους στη σειρά με βολή και τρίποντο, ο Αγκεμπελέσε πρόσθεσε δύο πόντους και οι 20 της διαφοράς (72-52) καταδίκασαν το Περιστέρι οριστικά. Το χάντικαπ υπέρ του σαρωτικού στο δεύτερο μέρος, Προμηθέα, μεγάλωνε διαρκώς με τον Αγραβάνη να “βομβαρδίζει” (και τους βασικούς ξένους να ξεκουράζονται ενόψει Λαυρίου) κι έτσι αποτελείωσε το Περιστέρι που αποχαιρέτησε με συντριβή εις βάρος του και θα πάει για διακοπές από τώρα.

Παίκτης-κλειδί:

Δύσκολα ξεχωρίζεις κάποιον από τους πέντε διακριθέντες του Προμηθέα, αλλά δίνουμε την ψήφο μας στο ελληνικό δίδυμο των Λούντζη και Δημήτρη Αγραβάνη. Ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ της ομάδας τους στο διάστημα που η διαφορά πήγε στα ύψη στην τρίτη περίοδο και τελικά ήταν οι ίδιοι και στο σύνολο, κάνοντας αμφότεροι μία από τις καλύτερες εφετινές τους εμφανίσεις.

Που κρίθηκε:

Στην τρίτη περίοδο ξεκαθάρισε το τοπίο. Η άμυνα του Προμηθέα ήταν καταλυτική, ενώ σταθερά στην επίθεση έβρισκε τις λύσεις από κοντά ή μακριά. Η διαφορά των 17 πόντων που πήρε δεν άφησε περιθώρια για επιστροφή του Περιστερίου που κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεκάλεπτα: 21-19, 22-18, 21-10, 22-11