Προμηθέας για τελικό… 2-0 το Λαύριο του μοιραίου Ντιαλό! (videos)

2021-05-22T19:01:41+00:00 2021-05-22T19:28:19+00:00.

22/May/21 19:01

Σε ένα ματς με απίθανο φινάλε στη Πάτρα ο Προμηθέας κέρδισε με 68-66 το Λαύριο στη λήξη και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά, μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Ντιαλό στον Κλαβέλ στα 0,9 πριν το τέλος!

Μπορεί όλα να έδειχναν πως ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ Προμηθέα και Λαυρίου θα οδηγούνταν στη παράταση, όμως ένα αντιαθλητικό φάουλ του Ντιαλό στον Κλαβέλ στα 0,9 έκρινε τελικά την αναμέτρηση την οποία κέρδισε η ομάδα του Μάκη Γιατρά με 68-66 σε σχεδόν νεκρό χρόνο με εύστοχες βολές.

Πλέον οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στο Λαύριο για το game 3 (24/5) της σειράς, με τη πρόκριση να κρίνεται στα τρία θετικά αποτελέσματα και τον Προμηθέα να χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να βρεθεί στους τελικούς της Basket League.

Το ματς

Ντέρμπι από νωρίς με πατρινό προβάδισμα

Μπορεί να ήταν καλύτερο το Λαύριο στο ξεκίνημα του αγώνα και να προηγήθηκε με 12-4 (στο 7′), όμως ο Προμηθέας στη λήξη της πρώτης περιόδου μείωσε σε 16-14 με επιμέρους σκορ 10-4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι παίκτες του Μάκη Γιατρά συνέχισαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν μάλιστα και με +6 (27-21 στο 15′) με συνολικό επιμέρους σκορ 21-9 σε 8′ λεπτά! Οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το σκορ με 31-29 (στο 18′) με 10-2 δικό τους επιμέρους σκορ, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-32 για τους Πατρινούς και με τον Χάρη Γιαννόπουλο να έχει πετύχει 5 τρίποντα!

“Θρίλερ” μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Πάτρα ξεκίνησε με τον Προμηθέα να κάνει μικρό σερί 4-0 και να προηγείται για πρώτη φορά με +10 (42-32 στο 22′). Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη αντέδρασαν εξαιρετικά και με επιμέρους σκορ 15-3 προσπέρασαν ξανά με 47-45 (στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 52-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 60-56 (στο 35′) και να δείχνουν ικανοί για το 1-1. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 3′ λεπτά πριν το τέλος σε 60-60, ενώ στο 39′ το σκορ ήταν 62-62. Ένα 4-0 σερί του Προμηθέα με τρίποντο του Κλαβέλ και μία βολή μετά από τεχνική ποινή στον Ντιαλό έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 66-62 και τους έχρισε μεγάλο φαβορί.

Ο τρομερός Κάρτερ με δικούς του τέσσερις πόντους ισοφάρισε σε 66-66 στα 38′ δευτερόλεπτα και το “θρίλερ” καλά κρατούσε. Ένα άστοχο σουτ του Γκραντ και ένα του Κάρτερ έδειχναν να στέλνουν το ματς στη παράταση, αλλά ένα αντιαθλητικό του Ντιαλό στον Κλαβέλ έδωσε τη νίκη στους Πατρινούς αφού ο Κλαβέλ με 2/4 βολές έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 68-66!

Που κρίθηκε: Στο αντιαθλητικό φάουλ που έκανε ο Ντιαλό στα 0,9 στον Κλαβέλ με το σκορ στο 66-66 καθώς ο νέος γκαρντ του Προμηθέα με εύστοχες βολές χάρισε τη νίκη στην ομάδα σε ουσιαστικά νεκρό χρόνο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιαννόπουλος ήταν ο κορυφαίος του Προμηθέα με 22 πόντους και 7/9 τρίποντα, ενώ ο Κλαβέλ ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής με το κερδισμένο αντιαθλητικό και τις βολές νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 38-32, 49-52, 68-66.