Παναθηναϊκός: Μήτογλου και Μπέντιλ υπέγραψαν το 2-1 επί της ΑΕΚ! (videos)

2021-05-23T21:52:25+00:00 2021-05-23T22:08:19+00:00.

23/May/21 21:52

Ο Παναθηναϊκός έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Ντίνο Μήτογλου κέρδισε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ δύσκολα με 94-83 και έκανε το 2-1 στην ημιτελική σειρά της Basket League. Καθοριστική συμβολή από Χεζόνια – Μπέντιλ, εξαιρετικοί οι Μορέιρα και Ματσιούλις.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας παρότι ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και προηγήθηκε ακόμα και με +16, είδε τους παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου να επιστρέψουν και να μειώνουν στο 38′ στους τρεις πόντους τη διαφορά, αλλά χάρη στην άμυνα τους και στον Ντίνο Μήτογλου έκαναν το πολυπόθητο 2-1.

Πλέον ακολουθεί το τέταρτο παιχνίδι της σειράς μεταξύ των δύο ομάδων στις 26/5, με την πρόκριση στους τελικούς να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Το ματς

“Ξέσπασε” επιθετικά από νωρίς ο Παναθηναϊκός!

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στην αρχή με την ΑΕΚ να ελέγχει το ρυθμό, αλλά τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 11-8 (στο 7′) χάρη σε 5 πόντους με 2/2 σουτ από τον Χεζόνια. Η πρώτη περίοδος έληξε με πράσινο 20-10 χάρη στον εξαιρετικό Κροάτη που είχε 12 πόντους!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ένταση από την πλευρά της ΑΕΚ ήταν έκδηλη με τον Ζήση και τον Βαγγέλη Αγγέλου να δέχονται από μία τεχνική ποινή ο καθένας λόγω διαμαρτυριών και ο Παναθηναϊκός διατηρούσε ένα διψήφιο προβάδισμα ασφαλείας με 33-22 (στο 15′). Η ΑΕΚ μείωσε σε 35-29, όμως το “τριφύλλι” με επιμέρους σκορ 10-2 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +14 (45-31 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 50-37.

Το έκανε ντέρμπι η ΑΕΚ από το -16!

Το δεύτερο ημίχρονο του game 3 της σειράς στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την “Ένωση” να είναι σαφώς βελτιωμένη και με καλάθια από τους ΜέικονΛοτζέσκι να μειώνει σε 57-52 (στο 25′) απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που είχε μόνο τον Μήτογλου να δίνει λύσεις. Με τον διεθνή φόργουορντ των πρασίνων να φτάνει τους 13 η διαφορά παρέμενε στους 8 (63-55 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 69-60.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Χεζόνια με 2/2 τρίποντα και ο Μήτογλου με ένα ακόμα δικό του, ανέβασαν τη διαφορά στους 16 (78-62 στο 33′) χρίζοντας μεγάλο φαβορί τον Παναθηναϊκό. 5′ λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ μείωσε σε 84-74 με Μορέιρα και Ματσιούλις, ενώ στο 37′ πάλι ο Λιθουανός με 4 σερί πόντους και ο Μέικον με ένα ακόμα καλάθι μείωσαν ακόμα πιο πολύ σε 86-83!

Ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο του Μήτογλου (23 πόντους) και ένα επιθετικό φάουλ του Μορέιρα (5ο) έφεραν τη διαφορά στους 6 (89-83 στο 38′) και οι πράσινοι “άγγιξαν” την νίκη. 5 σερί πόντοι του Ουάιτ και ένα λάθος του Γκίκα (94-83 στα 38”) έφεραν τελικό το πράσινο 2-1 με το 94-83.

Που κρίθηκε: Στο 37′ η ΑΕΚ μείωσε σε 86-83, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει κανένα πόντο στο τελευταίο τρίλεπτο από την εξαιρετική άμυνα στο φινάλε του Παναθηναϊκού και γνώρισε την ήττα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μήτογλου ήταν ασταμάτητος με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Μπέντιλ με 17 πόντους και 4/6 σουτ. Επίσης ο Χεζόνια με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ έκανε τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 50-37, 69-60, 94-83.