Πήρε τη ΜΑΤΣΑΡΑ στο Λαύριο και έμεινε ζωντανή η ομάδα του Σερέλη! (videos)

2021-05-24T21:09:39+00:00 2021-05-24T21:19:09+00:00.

24/May/21 21:09

Σε ένα ακόμα σπουδαίο παιχνίδι στα φετινά playoffs ανάμεσα στο γηπεδούχο Λαύριο και στον Προμηθέα Πάτρας η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε στη παράταση να επικρατήσει με 85-79 και να μειώσει τη σειρά σε 2-1.

Σε ένα ματς που καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει ποτέ με μεγάλη διαφορά, εκτός αν εξαιρεθεί το +8 του Προμηθέα στο 33′, το Λαύριο κατάφερε με ψυχή, άμυνα και μεγάλα σουτ του Κόζεϊ στη παράταση να “λυγίσει” τους παίκτες του Μάκη Γιατρά και να μείνει ζωντανό στην ημιτελική φάση των playoffs της Basket League, που πλέον βρίσκεται στο 2-1.

Πλέον η σειρά θα οδηγηθεί σε τέταρτο ημιτελικό στη Πάτρα τη Πέμπτη 27/6, ενώ αν και εκεί επικρατήσει το Λαύριο τότε θα έχουμε και game 5 στην έδρα του.

Το ματς

Ντέρμπι από νωρίς

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 12-12 (στο 6′). Το Λαύριο προηγήθηκε με 17-14, αλλά οι Πατρινοί με μικρό σερί 5-0 το γύρισαν σε 19-17 (στο 9′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 24-21 για τους γηπεδούχους και τον Γερομιχαλό να έχει 8 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με τον ρυθμό να μην είναι χαμηλός και τους Πατρινούς να προηγούνται και πάλι με 34-32 (στο 15′) και τους Αγκμπελέσε – Γκραντ να έχουν από 10 πόντους. Το Λαύριο ισοφάρισε ξανά σε 41-41 (στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-43.

“Θρίλερ” μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο του τρίτου ημιτελικού στο Λαύριο ξεκίνησε με τον ρυθμό να είναι σαφώς πιο χαμηλός και τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα οριακό προβάδισμα με 52-51 (στο 26′). Το ντέρμπι καλά κρατούσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 57-57 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 59-57 για τον Προμηθέα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπήκε δυνατά και με επιμέρους σκορ 7-1 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (66-58 στο 33′) και έδειχνε να έχει ένα προβάδισμα για τη νίκη-πρόκριση με τον Γκραντ να έχει 16 πόντους και 7 ασίστ. Οι γηπεδούχοι πάντως αντέδρασαν άμεσα ανατρέποντας το σκορ σε 68-66 (στο 36′) με σερί 10-0 και τον Μουράτο να έχει 16 πόντους.

1′ πριν το τέλος και για την ακρίβεια στα 42′ δευτερόλεπτα ο Λούντζης μετά από άστοχο τρίποντο του Ντέιβις κέρδισε βολές και τις έχασε και τις δύο με το σκορ να είναι 70-70. Ο Σάβατζ έχασε το καλάθι, όπως και ο Λούτζης στο τέλος και οι δύο ομάδες πήγαν στη παράταση, με καμία να μην σκοράρει στα τελευταία 3′ λεπτά!

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες δεν άφηναν την άλλη να ξεφύγει, αλλά ο Κόζεϊ έβαλε μπροστά το Λαύριο με τρίποντο με 77-76 2′ λεπτά πριν το τέλος. Ο Κάρτερ με καλάθι και φάουλ έδωσε αέρα δύο πόντων στην ομάδα του (80-78 στο 1:30), ενώ ο Αγραβάνης μείωσε σε 80-79 με 1/2 βολές. Ο Κόζεϊ με νέο τρίποντο στο ένα λεπτό έχρισε μεγάλο φαβορί το Λαύριο με το σκορ να γίνεται 83-79. Μία άστοχη του Προμηθέα με Γκραντ – Λούντζη και μία ακόμα με τον Αγραβάνη χάρισαν τη νίκη στο Λαύριο με 85-79!

Που κρίθηκε: Στο τρίποντο του Κόζεϊ στη παράταση 1′ λεπτό πριν το τέλος που έκανε το σκορ 83-79, αλλά και στις δύο σερί άμυνες στη συνέχεια που έβγαλε το Λαύριο παίρνοντας τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κόζεϊ ήταν ο άνθρωπος της παράτασης με 2 τρίποντα και συνολικά 9 πόντους, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Κάρτερ με 14 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Μουράτος με 16 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Ντιαλό με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-44, 57-59, 70-70, 85-79.