Αρχηγού Παρόντος! Ο Παπαπέτρου έστειλε τον Παναθηναϊκό στους τελικούς (videos)

2021-05-26T20:53:57+00:00 2021-05-26T21:12:47+00:00.

26/May/21 20:53

Ο Παναθηναϊκός σε ένα ματς “θρίλερ” κόντρα στην ΑΕΚ αν και βρέθηκε στο -9 στο 33′ κατάφερε με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ ήρωα τον αρχηγό του Ιωάννη Παπαπέτρου έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 78-71, με την οποία εξασφάλισε τη πρόκριση του στους τελικούς με 3-1 σκορ.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο για 33′ λεπτά κόντρα στην ΑΕΚ, όμως έχοντας σε μεγάλο δεύτερο ημίχρονο τον Ιωάννη Παπαπέτρου και την άμυνα των παικτών στο τέταρτο δεκάλεπτο να είναι απροσπέλαστη κατάφερε να κερδίσει με 78-71 και να προκριθεί για 18η χρονιά στους τελικούς του πρωταθλήματος που κρίνεται ο τίτλος.

Πλέον ο Παναθηναϊκός περιμένει τον αντίπαλο του στους τελικούς από το ζευγάρι του Προμηθέα με το Λαύριο το οποίο είναι στο 2-1 και σε περίπτωσης πρόκρισης των Πατρινών, θα έχουμε επανάληψη των τελικών του 2019.

Το ματς

Ντέρμπι από νωρίς και μικρό “κιτρινόμαυρο” προβάδισμα!

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με την ΑΕΚ να έχει πάντως ένα μικρό προβάδισμα με 10-9 (στο 5′) και τους Μέικον – Ματσιούλις να έχουν από 4 πόντους. Ο Παναθηναϊκός “σφίγγοντας” την άμυνα του προηγήθηκε με 17-13 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τους πράσινους μπροστά με 19-15 χάρη σε καλάθι και φάουλ του Μπέντιλ στη λήξη του χρόνου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο Παναθηναϊκός με τον Παπαγιάννη να πετυχαίνει σερί πόντους στη ρακέτα διατηρούσε ένα προβάδισμα με 29-24 (στο 15′) και έδειχνε να ελέγχει το ρυθμό στο παρκέ. Με την ΑΕΚ πέραν του Μέικον (12 πόντους) να μην έχει άλλη επιθετική λύση, οι πράσινοι παρέμεναν μπροστά στο σκορ με 35-31 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με να προηγείται με 40-38 χάρη σε επιμέρους σκορ 9-3 και τον Λοτζέσκι να βάζει 2/2 καθοριστικά τρίποντα!

Με τρομερό σερί από το -9 στο +7 ο Παναθηναϊκός και… “θρίλερ”!

Το δεύτερο ημίχρονο του game 4 στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ρίχνουν το βάρος στην άμυνα και την ΑΕΚ με τρίποντο του Ζήση και του κάρφωμα του Γιάνκοβιτς να παραμένει μπροστά στο σκορ με 47-43 (στο 25′), συνεχίζοντας να “ζορίζει” τον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι με σερί 6-0 προηγήθηκαν ξανά με 49-47 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με “κιτρινόμαυρο” σερί 8-0 και προβάδισμα 6 πόντων (55-49) με τον Ζήση να πρωταγωνιστεί σε σκορ και δημιουργία.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε με τρίποντο του Μέικον και για πρώτη φορά προηγήθηκε με +9 (58-49 στο 31′) δείχνοντας ικανή να κάνει το 2-2 στη σειρά. Ένα ακόμα τρίποντο του Λοτζέσκι έφερε ξανά τη διαφορά στους 9 (63-54 στο 33′) με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει ρυθμό.

Με τον Παπαπέτρου μπροστάρη το “τριφύλλι” με σερί 9-0 σε 2′ λεπτά ισοφάρισε σε 63-63 στο 35ο λεπτό και όλα ξεκίνησαν πάλι από την αρχή. Με τους Μήτογλου – Χεζόνια να πετυχαίνουν δύο μεγάλα σερί τρίποντα και τον Μήτογλου να σκοράρει 2/2 βολές ο Παναθηναϊκός “εκτόξευσε” το προβάδισμα του στο +7 (71-64 στο 37′) και έγινε το ακλόνητο φαβορί για τη πρόκριση.

Στο 39′ ο Χεζόνια έκανε το σκορ 75-67 και στο φινάλε ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τη πρόκριση στους τελικούς με 3-1 και τελικό σκορ 78-71!

Που κρίθηκε: Στο 33′ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω με 63-54 όμως στο 37′ με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 17-1 προηγήθηκε με 71-64 και “καθάρισε” την νίκη-πρόκριση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Παπαπέτρου ήταν καθοριστικός με 22 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Χεζόνια με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-38, 55-49, 71-78.