Το Λαύριο με ΜΠΑΣΚΕΤΑΡΑ σμπαράλιασε τον Προμηθέα και γύρισε την σειρά (videos)

2021-05-27T21:04:37+00:00 2021-05-27T23:12:58+00:00.

27/May/21 21:04

carter_lavrio

Το Λαύριο πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση απέναντι στον Προμηθέα και κατέκτησε δικαιότατα τη νίκη μέσα στην έδρα του Προμηθέα με 92-77, κάνοντας το 2-2 στη σειρά των ημιτελικών. Πλέον τα πάντα θα κριθούν στο πέμπτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες στην πόλη του Λαυρίου το Σάββατο (29/5).

Ο Προμηθέας είχε βρεθεί στο 2-0 απέναντι στο Λαύριο, όμως η σειρά, όχι απλά δεν τελείωσε, αλλά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε την ανατροπή και μετά το διπλό της στην Πάτρα έκανε το 2-2 ανακτώντας το πλεονέκτημα!

Το Λαύριο στο τέλος ήταν καταιγιστικό, με τον Κάρτερ να κάνει πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα. Από την άλλη ο Προμηθέας δεν είχε λύσεις και παρότι νωρίτερα είχε επιστρέψει, δεν κατάφερε να το κάνει ξανά, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν πανάξια τη νίκη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί το σκοράρισμα στην αναμέτρηση, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να είναι ο πρωταγωνιστής για τους Πατρινούς. Μετά το 14-15 (5’) ο Προμηθέας βρήκε λύσεις και γκάζωσε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-19.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και είχαν τις δικές τους απαντήσεις, με τον Προμηθέα ταυτόχρονα να κολλάει στην επίθεση. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά είχαν μόλις 13 πόντους σε ολόκληρο το δεκάλεπτο, ενώ το Λαύριο, με τους Κάρτερ και Μουράτο να κάνουν εξαιρετική δουλειά, πήρε τον έλεγχο και έκλεισε μάλιστα το ημίχρονο με το υπέρ του 36-43.

Ο προμηθέας βρήκε λύσεις και επέστρεψε ξανά. Οι Πατρινοί ανέκτησαν το προβάδισμα με 46-45 (24’), με το Λαύριο όμως να βρίσκει και πάλι απαντήσεις. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έφτασαν ξανά στο +5 (58-63), όμως ο Γιαννόπουλος με καλάθι στην εκπνοή έκανε το 60-63 του δεκαλέπτου.

Ο Κάρτερ έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στον Προμηθέα, ο οποίος δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Αμερικανό και το παιχνίδι του στο ένας εναντίον ενός. Έτσι η διαφορά ανέβηκε ξανά, με το σκορ στο 35’ να είναι 70-78. Ο Αμερικανός μαζί με τον Μουράτο μάλιστα έστειλαν το ματς στους 11 πόντους (32-83, 37’). Ο Λούντζης προσπάθησε να βάλει και πάλι τον Προμηθέα στο ματς, όμως οι παίκτες του Σερέλη βρήκαν ξανά σκορ και κράτησαν τα ηνία, παίρνοντας έτσι τη νίκη με το επιβλητικό 77-92.

Πού κρίθηκε:

Το Λαύριο σκόραρε 29(!) πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι τα πάντα έγιναν απλά, ενώ τα 16 λάθη των γηπεδούχων, έναντι των 9 των νικητών, έπαιξαν κομβικό ρόλο.

Παίκτης κλειδί:

Ο Κάρτερ είχε 29(!) πόντους και 5 ασίστ, ενώ από 15 πρόσθεσαν οι Ντέιβις – Κόζι και από 13 Μουράτος και Ντιαλό.

Για τον Προμηθέα ο Δημήτρης Αγραβάνης πάλεψε με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν αρκετός.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 36-43, 60-63, 77-92.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, Τάισον Κάρτερ με τους 29 πόντους που σημείωσε χάραξε τον δρόμο για το “διπλό” του Λαυρίου και μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης δήλωσε στην κάμερα της ΕΡΤ:

Ο τεχνικός του Λαυρίου, Χρήστος Σερέλης, στάθηκε στο ψυχολογικό κομμάτι, τονίζοντας ότι οι παίκτες του έχουν ξεμπλοκάρει πνευματικά και έδωσε ραντεβού για το Σάββατο (29/5) για το πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς:

Από τη μεριά του, ο προπονητής των Αχαιών, Μάκης Γιατράς, αφού παραδέχτηκε το δίκαιο της επικράτησης των αντιπάλων του, υποστήριξε πως ο Προμηθέας θα πρέπει να αποκτήσει την χαμένη του αυτοσυγκέντρωση, ούτως ώστε να είναι αυτός που θα προκριθεί στο μεγάλο τελικό των play offs της BasketLeague: