Το Λαύριο των ΘΑΥΜΑΤΩΝ στο τελικό! 3-2 τον Προμηθέα μετά από “θρίλερ” (video)

2021-05-29T21:12:58+00:00 2021-05-29T21:41:30+00:00.

29/May/21 21:12

Το Λαύριο “έγραψε” ιστορία καθώς μετά τη νίκη του απόψε με 81-74 κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στους τελικούς της Basket League και μάλιστα επιστρέφοντας από το 0-2!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε να πετύχει ένα ιστορικό επίτευγμα καθώς μετά από μία σπουδαία σειρά και ένα game 5 “θρίλερ” που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα “λύγισε” τον Προμηθέα και θα βρεθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος, την ίδια σεζόν που πέτυχε υπέρβαση και στο Κύπελλο Ελλάδας φτάνοντας μέχρι τους “4”.

Πάντως μεγάλη συζήτηση σήκωσε και η φάση στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού όπου ο Γκραντ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Κόζεϊ και δεν εκτέλεσε ποτέ τις βολές και στη συνέχεια υπήρξε σύρραξη των παικτών στο παρκέ με τους διαιτητές να χάνουν τον έλεγχο και ενώ έδωσαν αντιαθλητικό φάουλ στον Κόζεϊ – όπου αποβλήθηκε- και στον Γιάννη Αγραβάνη δεν απέβαλλαν τον φόργουορντ του Προμηθέα δίνοντας του βολές και παράλληλα δεν έδωσαν και τις βολές στον Γκραντ.

Η μοναδική περίπτωση πάντως να εκτέλεσε τις βολές ο Αγραβάνης αφού δεν αποβλήθηκε, είναι να μην του έχει δοθεί αντιαθλητικό φάουλ, αλλά και πάλι ο Προμηθέας σε αυτή τη περίπτωση εκτός από κατοχή της μπάλας δικαιούται και 4 βολές!

Πλέον το Λαύριο θα παίξει στους πρώτους τελικούς της ιστορίας του απέναντι στον Παναθηναϊκό, ενώ ο Προμηθέας θα δώσει μάχη για τη τρίτη θέση με την ΑΕΚ.

Το ματς

Μπροστά από νωρίς το Λαύριο, άντεχε ο Προμηθέας!

Η πρώτη περίοδος ήταν εξ’ ολοκλήρου για το Λαύριο, αφού παίζοντας εξαιρετική άμυνα και έχοντας ψυχολογία από το break πριν λίγα 24ώρα προηγήθηκε από νωρίς με 18-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπορεί ο Προμηθέας να βελτιώθηκε με τον Αγραβάνη να έχει ήδη 12 πόντους, αλλά οι παίκτες του Σερέλη παρέμεναν μπροστά στο σκορ με +6 (28-22 στο 14′). Η άμυνα των γηπεδούχων συνέχισε να πρωταγωνιστεί, η διαφορά στο σκορ παρέμενε σημαντική (33-27 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-36 τρίποντο και φάουλ του Μουράτου!

Το γύρισε ο Προμηθέας και… “θρίλερ”!

Το δεύτερο ημίχρονο του game 5 στο Λαύριο ξεκίνησε με επεισοδιακό τρόπο καθώς ο Μάκης Γιατράς μετά από καβγά με τον Κόζεϊ δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές και αποβλήθηκε και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν προηγούμενοι στο 24′ με +11 (49-38). Ο Προμηθέας πάντως αντέδρασε με σωστό τρόπο και κατάφερε με επιμέρους σκορ 17-4 να περάσει μετά από ώρα μπροστά στο σκορ με 55-53 (στο 29′). Τελικά η τρίτη περίοδος έκλεισε με το Λαύριο μπροστά με 59-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο  η ένταση στο παρκέ και το πάθος των δύο ομάδων ήταν έντονα με το ντέρμπι όμως καλά να κρατεί και το Λαύριο να προηγείται με μικρή διαφορά (65-62 στο 34′). Με επιμέρους σκορ 10-2 οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με διψήφια διαφορά (75-64 στο 37′) και έγιναν το μεγάλο φαβορί για τη μεγάλη νίκη. 1:30 πριν το τέλος όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με τη διαφορά στους 10 (77-67), όμως ο Προμηθέας στα 49′ δευτερόλεπτα έδειχνε έτοιμος για μία τεράστια ανατροπή αφού μείωσε σε 77-74 με σερί 7-0 και κέρδισε και αντιαθλητικό φάουλ!

Στο παρκέ υπήρξε σύρραξη με αποτέλεσμα να δοθούν τρία αντιαθλητικά (!), ο Προμηθέας δεν μείωσε περισσότερο αφού ο Ντιαλό με 4 προσωπικούς πόντους τελείωσε το ματς και πήρε τη πρόκριση με 81-74!

Που κρίθηκε: Στα 49΄δευτερόλεπτα ο Προμηθέας μείωσε σε 77-74 αλλά ο Ντιαλό με 4 σερί πόντους και ο Μουράτος με ένα μεγάλο μπλοκ υπέγραψαν τη νίκη της ομάδας του.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κόζεϊ μέχρι να αποβληθεί ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους, ενώ μεγάλο ματς έκανε ξανά ο Μουράτος με 13 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 40-36, 59-58, 81-74.