Ο Παναθηναϊκός διέλυσε το… ψαρωμένο Λαύριο! (videos)

2021-06-03T20:38:00+00:00 2021-06-03T21:22:58+00:00.

03/Jun/21 20:38

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός στο πρώτο τελικό της Basket League στο ΟΑΚΑ και με το άνετο 100-72 έκανε το 1-0 στη σειρά μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στο άπειρο Λαύριο, ενώ είχε και τον Ιωάννη Παπαπέτρου σε βραδιά καριέρας στις ασίστ.

Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι από το πρώτο λεπτό του game 1 των τελικών και δεν άφησαν ποτέ την πρωτάρα σε τελικούς ομάδα του Χρήστου Σερέλη να βρει ρυθμό με αποτέλεσμα να κάνουν το πρώτο βήμα για το πρωτάθλημα, έχοντας σε πολύ καλή βραδιά σχεδόν όλους όσους πάτησαν στο παρκέ.

Πλέον η σειρά θα συνεχιστεί στην έδρα του Λαυρίου το Σάββατο (5/6), ενώ το game 3 της σειράς στο ΟΑΚΑ θα διεξαχθεί στις 7 Ιουνίου με τον πρωταθλητή να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Το ματς

Κυρίαρχος από νωρίς ο Παναθηναϊκός!

Πολύ καλά ξεκίνησε τον πρώτο τελικό ο Παναθηναϊκός και προηγήθηκε με 10-0 (στο 4′) αφού ο Παπαγιάννης είχε 6 πόντους και ο Παπαπέτρου ήδη 4 ασίστ. Το Λαύριο ήταν τελείως εκτός ρυθμού με 0/8 σουτ και 2 λάθη και το σκορ έγινε 15-0 (στο 6′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με τους πράσινους μπροστά με 24-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού το “τριφύλλι” με τον Παπαπέτρου να φτάνει από πολύ νωρίς τις 8 ασίστ έκανε επιμέρους σκορ 9-3 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με πάνω από 20 πόντους (33-11 στο 14′) και έδειχνε να “αγκαλιάζει” το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 44-31 (στο 18′) με επιμέρους σκορ 20-11 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 52-34.

Το “πάρτι” του 1-0 συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο του πρώτου τελικού ξεκίνησε με τους παίκτες του Όντεντ Κάτας να κάνουν εντυπωσιακό σερί 13-0 σε 4′ λεπτά και να “εκτοξεύουν” το προβάδισμα τους στο +31 (65-34 στο 24′) δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη τους. Η διαφορά πήγε και στους 35 πόντους (77-42 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με το Λαύριο πίσω με 79-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα φυσικά είχαν κριθεί και το ματς είχε χαλαρώσει με τον Παναθηναϊκό στο 35′ να προηγείται με 91-55, ενώ μέχρι τη λήξη τίποτα δεν άλλαξε και οι πράσινοι έκαναν εύκολα και εντυπωσιακό το 1-0 με 100-72!

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 18 πόντων (52-34) την οποία δεν κατάφερε στη συνέχεια να καλύψει το Λαύριο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Παπαπέτρου ήταν εξαιρετικός έχοντας 13 πόντους, 13 ασίστ (ρεκόρ καριέρας), 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ επίσης ξεχώρισαν ο Παπαγιάννης με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μήτογλου με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 52-34, 79-47, 100-72.

Στο ΟΑΚΑ η ομάδα Γυναικών του Παναθηναϊκού

Η ομάδα γυναικών του Παναθηναϊκού, η οποία κατέκτησε το πρωτάθλημα της Α1 πριν λίγες ημέρες, έδωσε το παρών το ΟΑΚΑ, ούσα καλεσμένη της ΚΑΕ, για να παρακολουθήσει τον πρώτο τελικό απέναντι στο Λαύριο.