All Star Game με 40άρες από Μέικον & Κλαβέλ για το… 1-1 της ΑΕΚ! (videos)

2021-06-04T18:48:37+00:00 2021-06-04T19:28:11+00:00.

04/Jun/21 18:48

Με τον Ντάριλ Μέικον να είναι ασταμάτητος με… 40άρα και έχοντας απέναντι του τον επίσης 40άρη Κλάβέλ η ΑΕΚ κέρδισε εύκολα τον Προμηθέα Πάτρας στο ΟΑΚΑ με 113-101 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των μικρών τελικών της Basket League.

Η ιστορία του game 2 στο ΟΑΚΑ για τους μικρούς τελικούς της Basket League ήταν με δύο λέξεις υπόθεση του… Ντάριλ Μέικον. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε “όργια” στην επίθεση για την ΑΕΚ “διέλυσε” κάθε αμυντικό σύστημα του Μάκη Γιατρά και υπέγραψε το 1-1 στη σειρά, παρότι και για τον Προμηθέα επίσης έκανε απίθανο ματς ο Κλαβέλ με 45 πόντους!

Πλέον η σειρά θα συνεχιστεί στη Πάτρα όπου οι δύο ομάδες την Κυριακή (6/6) θα τεθούν αντιμέτωπες για το τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι, ενώ η τρίτη θέση θα κριθεί στις τρεις νίκες.

Το ματς

Υψηλός ρυθμός και σκορ και προβάδισμα για ΑΕΚ

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Προμηθέας προηγήθηκε με 12-6 (στο 4′), όμως η ΑΕΚ αντέδρασε με σερί 9-0 και ανέτρεψε στο σκορ σε 15-12 (στο 6′) με τον Γόντικα να έχει 6 πόντους. H πρώτη περίοδος έληξε με τον Προμηθέα να έχει αμυντικά προβλήματα και να είναι πίσω στο σκορ με 27-22 αφού είχε δεχθεί 5/7 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο υψηλός ρυθμός στο παρκέ καλά κρατούσε και η “Ένωση” παρέμενε μπροστά στο σκορ με μία διαφορά “ασφαλείας” 7 πόντων (39-32 στο 15′). Ο Προμηθέας δεν μπορούσε μέχρι εκείνο το σημείο να κάνει την ανατροπή, αλλά μείωσε σε 47-44 (στο 28′)  με τον Κλαβέλ να έχει 13 πόντους με 3/5 τρίποντα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 56-51.

Ένα ξέσπασμα της ΑΕΚ έφερε το 1-1!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει πολύ δυνατά κυρίως στην άμυνα και δεχόμενη μόλις 2 πόντους σε 6′ λεπτά να παίρνει το μεγαλύτερο της προβάδισμα με επιμέρους σκορ 12-2 (68-53 στο 26′). Η διαφορά είχε παγιωθεί πλέον σε διψήφια επίπεδα (72-59 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Προμηθέα πίσω με 74-64.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παίζοντας εξαιρετικά στην επίθεση διατηρούσαν ένα μεγάλο διψήφιο προβάδισμα (90-76 στο 35′) και ήταν το φαβορί για τη νίκη, αφού ο Μέικον οργίαζε έχοντας 42 πόντους με 9/11 τρίποντα. 3′ λεπτά πριν το τέλος η διαφορά για την ΑΕΚ ήταν στους 17 πόντους (107-90) και στη λήξη ο Προμηθέας έφυγε ηττημένος από την Αθήνα με 113-101!

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε προηγούμενη με 56-51 και με επιμέρους σκορ 12-2 σε 6′ λεπτά προηγήθηκε με +15 (68-53) διαφορά την οποία δεν κατάφερε να καλύψει μέχρι το τέλος ο Προμηθέας.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μέικον πραγματοποίησε τη κορυφαία εμφάνιση της καριέρας του με 42 πόντους (9/11 τρίποντα), 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ και καθόρισε τον αγώνα.

Από την πλευρά των Πατρινών επίσης ο Κλαβέλ έκανε ένα αξέχαστο ματς με 45 πόντους (18/31 σουτ) και 4 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 56-51, 74-64, 113-101.

Βαγγέλης Αγγέλου: ”Παιχνίδι All Star”