Η ΑΕΚ “απέδρασε” από την Πάτρα με δυο βολές του Μέικον για το 2-1

2021-06-06T18:50:52+00:00 2021-06-06T19:57:42+00:00.

06/Jun/21 18:50

Η ΑΕΚ, με τον Μέικον να ευστοχεί σε 2 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, πήρε τη νίκη απέναντι στον Προμηθέα μέσα στην Πάτρα με 81-80 και έκανε το 2-1, φτάνοντας μια ανάσα από την τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη απέναντι στον Προμηθέα εκτός έδρας με 81-80 και έκανε το 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών. Πλέον με νίκη στο ΟΑΚΑ, η Ένωση κάνει το 3-1 και παίρνει την τρίτη θέση του πρωταθλήματος.

Το ματς κρίθηκε στο τέλος, όταν οι διαιτητές έδωσαν τρεις βολές στον Μέικον, μετά από φάουλ του Χριστοδούλου στο κέντρο του γηπέδου. Η πλευρά του Προμηθέα αμφισβήτησε τη φάση, όμως οι διαιτητές, μετά και από μια μικρή σύσκεψη και χωρίς να συμβουλευτούν το instant replay, έδωσαν 3 βολές. Ο Μέικον ευστόχησε στις 2, αστόχησε στην τρίτη, ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στη συνέχεια και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια.

Κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο Μορέιρα με 18, ενώ 22 είχε ο Κλαβέλ που έπαιξε και για τους Αγραβάνη, Φορντ και Τζέριαν Γκραντ, οι οποίοι απουσίασαν.

Το ματς:

Κλαβέλ και Γιάννης Αγραβάνης ανέλαβαν δράση για τον Προμηθέα στο ξεκίνημα (13-8, 4′), όμως η ΑΕΚ βρήκε τρόπο να μειώσει. Ο Γιαννόπουλος βρήκε σκορ και ανέβασε τη διαφορά (17-11), με το δεκάλεπτο να κλείνει εν τέλει στο 19-16.

Ο Κλαβέλ συνέχισε να δίνει λύσεις στον Προμηθέα, όμως η ΑΕΚ έμεινε κοντά (26-25, 13′). Γιαννόπουλος και Αγκμπελέζε είχαν ένα μικρό ξέσπασμα για το 34-29 (16′), όμως η ΑΕΚ, με τον Μορέιρα να κάνει σπουδαία δουλειά, βρέθηκε στο +2 με το τέλος του ημιχρόνου (40-42).

Σε όλη την τρίτη περίοδο η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα, όμως δεν κατάφερε ποτέ να ξεφύγει. Ο Μορέιρα ήταν εκεί και έδινε λύσεις σε κάθε προσπάθεια των Πατρινών και κάπως έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 60-64.

Η ΑΕΚ στη συνέχεια όμως βρήκε ρυθμό και με τους Ζήση, Χρυσικόπουλο να σκοράρουν η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (62-72, 33′). Ο Κλαβέλ ανέλαβε δράση και με τον Γιαννόπουλο να τον πλαισιώνει, ο Προμηθέας μάζεψε τη διαφορά (72-75, 36′), ενώ ο Κλαβέλ δεν σταμάτησε εκεί, καθώς με δικό του καλάθι έκανε το 78-77 στα 41” για το τέλος. Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση, δια χειρός Γκίκα (78-79, 27” για το τέλος). Ο Τζεράι Γκραντ σκόραρε μετά την πάσα του Λούντζη για το 80-79. Ο Μέικον κέρδισε φάουλ από τον Χριστοδούλου και μαζί δικαίωμα για 3 βολές, 3,9” για το τέλος. Ο Μέικον από τη γραμμή είχε 2/3 βολές, ο Γιαννόπουλος αστόχησε σε σουτ απελπισιάς και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη μέσα στην Πάτρα με 80-81, κάνοντας το 2-1.

Δεκάλεπτα: 19-16, 40-42, 60-64, 80-81

Πού κρίθηκε:

Το φάουλ με το οποίο δόθηκαν οι τρεις βολές στον Μέικον ήταν φυσικά η φάση που έκρινε τα πάντα στην Πάτρα.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μέικον είχε μόλις 6 πόντους, όμως με δικές του βολές έδωσε εν τέλει τη νίκη στην ομάδα του. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μορέιρα με 18, με τον Ματσιούλις να προσθέτει 14.

Για τον Προμηθέα, που δεν είχε τους Δ.Αγραβάνη, Φορντ και Τζέριαν Γκραντ, ο Κλαβέλ είχε 22 πόντους και ο Γιαννόπουλος 16.