Παναθηναϊκός: Μία νίκη μακριά από το 40ό με ρεκόρ καριέρας του Μπέντιλ! (videos)

2021-06-07T20:42:17+00:00 2021-06-07T20:58:33+00:00.

07/Jun/21 20:42

Ο Παναθηναϊκός με τους Μπρέι – Μπέντιλ (ρεκόρ καριέρας) να είναι ασταμάτητοι επιθετικά κέρδισε ξανά εύκολα το Λαύριο στο ΟΑΚΑ με 103-74 και προηγείται πλέον με 2-1 στη σειρά και βρίσκεται μία νίκη από 40ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και 6ο συνεχόμενο!

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας αν και κατά διαστήματα δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στο αξιόμαχο Λαύριο κατάφερε να επιβληθεί παίζοντας καλή άμυνα κατά διαστήματα και έφτασε εύκολα στο τελικό 103-74 με το οποίο η ομάδα του έκανε το 2-1 στη σειρά και θέλει μία ακόμα νίκη για τη κούπα.

Πλέον οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στο Λαύριο στις 10 Ιουνίου για το game 4, ενώ σε περίπτωση εκ νέου επικράτησης του Λαρίου τότε ο τίτλος θα κριθεί στον 5ο και τελευταίο τελικό στο ΟΑΚΑ, ενώ σε αντίθετη περίπτωση οι πράσινοι θα πανηγυρίσουν τον τίτλο.

Το ματς

Μπρέι show και…+14 ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-2 (στο 3′) όμως παρά τα 3/3 τρίποντα του Μπρέι το Λαύριο κατάφερε να ισοφαρίσει με επιμέρους σκορ 13-8 σε 15-15 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το “τριφύλλι” μπροστά με 24-20 και τους φιλοξενούμενους να είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικοί, αφού είχαν οδηγήσει τους αντιπάλους τους ήδη σε 5 λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Όντεντ Κάτας μπήκε και πάλι δυνατά και με επιμέρους σκορ 8-2 προηγήθηκαν για πρώτη με διψήφια διαφορά (32-22 στο 15′), πριν το Λαύριο μειώσει σε 36-30 (στο 17′) με πόντους του Ντιαλό. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να κάνει σερί 8-0 με buzzer beater του… “καυτού” Μπρέι (5/6 τρίποντα) και να προηγείται με 44-30!

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε λόγω Μπέντιλ στο ΟΑΚΑ το Λαύριο

Το δεύτερο ημίχρονο του τρίτου τελικού στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τον Μπρέι να πετυχαίνει ακόμα ένα τρίποντο (6/7 με 18 πόντους) και τους πράσινους να είναι μπροστά με 47-30 (στο 21′), όμως οι παίκτες του Σερέλη απάντησαν άμεσα με επιμέρους σκορ 14-2 και μείωσαν σε 49-44 (στο 24′)! Το “τριφύλλι” επέβαλλε την τάξη ξανά με επιμέρους σκορ 13-3 και προηγήθηκε εκ νέου με 15 (62-47 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 71-57 και νέο buzzer beater του τρομερού Μπρέι!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός με πόντους από Μπέντιλ (24 πόντους) και Παπαπέτρου (16 πόντους) έκανε νέο επιμέρους σκορ 14-7 και “καθάρισε” τον αγώνα αφού προηγήθηκε με +21 (85-64 στο 34′) και “αγκάλιασε” τη νίκη. 3′ λεπτά πριν το τέλος όλα είχαν κριθεί με τη διαφορά στους 28 (95-67) και στο φινάλε (103-74) οι πράσινοι έκαναν το 2-1 στη σειρά!

Που κρίθηκε: Όταν ο Παναθηναϊκός στο 27′ προηγήθηκε με +15 (62-47) διαφορά την οποία δεν κατάφερε να καλύψει μέχρι το τέλος του ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπεν Μπέντιλ δεν είχε αντίπαλο στο καλάθι έχοντας 28 πόντους (10/13 σουτ) και 5 ριμπάουντ κάνοντας το καλύτερο ματς της καριέρας του, ενώ μεγάλο παιχνίδι έκαναν ο Μπρέι με 21 πόντους (7/9 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ και ο Παπαπέτρου με 16 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-30, 71-57, 103-74.