Παναθηναϊκός: Πρωταθλητής Ελλάδος στην ημέρα του Παύλου Γιαννακόπουλου!

2021-06-11T04:30:07+00:00 2021-06-11T06:11:47+00:00.

11/Jun/21 04:30

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Λαυρίου με 82-66 στον τέταρτο τελικό της Basket League και κατέκτησε το 40ο πρωτάθλημα της ιστορίας του, ανήμερα της ημέρας του χαμού του εμβληματικού ηγέτη της, Παύλου Γιαννακόπουλου.

Το πρωτάθλημα Ελλάδος πήγε για ακόμα μια φορά τα χέρια του Παναθηναϊκού, με τους πράσινους να κατακτούν τον τίτλο για 40η φορά στην ιστορία τους, ανήμερα της μαύρης επετείου από τον θάνατο του Παύλου Γιαννακόπουλου το 2018.

Ο Παναθηναϊκός στον τέταρτο τελικό της Basket League πήρε τη νίκη απέναντι στο Λαύριο με 82-66 και έκανε το 3-1, φτάνοντας στον τίτλο και εμπλουτίζοντας ακόμα περισσότερο την τροπαιοθήκη του.

Από την αρχή ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και μαζί το προβάδισμα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-28 και το ημίχρονο στο 31-41. Οι γηπεδούχοι με όπλο τα τρίποντα κρατήθηκαν κοντά στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τον Παναθηναϊκό, όπως δείχνει και το 52-65 στο 30′. Η τέταρτη περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία, με τους πράσινους να επικρατούν εν τέλει με 66-82 και να παίρνουν τον τίτλο.

Πού κρίθηκε:

Ο Παναθηναϊκός είχε 49(!) ριμπάουντ έναντι μόλις 26 των ηττημένων, ενώ στις τάπες το σκορ ήταν 6-1