Η Λάρισα υπέταξε τον Προμηθέα – Άνετα ο Άρης την MZT Σκοπίων

2021-09-11T18:37:56+00:00 2021-09-11T23:36:40+00:00.

11/Sep/21 18:37

Συνέχεια στα φιλικά τους παιχνίδια δίνουν οι ελληνικές ομάδες με την Λάρισα να “λυγίζει” τον Προμηθέα στο τέταρτο δεκάλεπτο και τον Άρη να κερδίζει χάρη στο επιθετικό του δίδυμο.

Οι “κίτρινοι” δυσκολεύτηκαν μονάχα για ένα ημίχρονο (44-43) από την ΜΖΤ Σκοπίων στο σημερινό (11/9) τους φιλικό παιχνίδι, όμως στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκαν και στις δύο πλευρές του παρκέ και με συνολικό σκορ 42-27 πήραν την νίκη με 85-71.

Κορυφαίοι για τον Άρη ήταν ο Κάουαν Τζούνιορ με 24 πόντους και τρία τρίποντα, ο Χάνλαν με 22 πόντους και 2 τρίποντα και ο Λόκετ με 12 πόντους και 2 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 43-44, 65-51, 85-71.

ΑΡΗΣ: Τζούστον 12, Κάουαν JR 24 (3τρ.), Σιδηροηλίας 3, Πετανίδης, Λόκετ 12 (2τρ.), Νετζήπογλου 4, Γουίλιαμς 6, Χάνλαν 22 (2τρ.), Κώττας 2, Λαμπρόπουλος, Γεροκώστας.

ΜΖΤ: Μιτέφσκι 6, Ιβάνοφ 3 (1τρ.), Νικόλοφ 16 (4τρ.), Ναουμόφσκι, Ρομπέφ 3 (1τρ.), Κριστέφσκι 12 (2τρ.), Ντέιβις 11, Ρίκιτς 20, Σπασόφσκι.

“Λύγισε” τον Προμηθέα η Λάρισα

Σε άλλο φιλικό ομάδων της Basket League του Σαββάτου η Λάρισα έδειξε τα… δόντια της στον Προμηθέα Πάτρας καθώς κατάφερε να τον κερδίσει με 81-73.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μπορεί να ήταν πίσω στο σκορ μέχρι και την τρίτη περίοδο, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο παίζοντας εξαιρετική άμυνα (12 πόντους παθητικό) κατάφερε να πάρουν τη φιλική νίκη δείχνοντας πως βρίσκονται σε σωστό δρόμο.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 41-36, 61-58, 73-81.

ΠΑΟΚ: “Διέλυσε” σε φιλικό την Καρδίτσα

Στο τουρνουά της Καρδίτσας στο οποίο συμμετέχουν η οικοδέσποινα, ο ΠΑΟΚ και το δίδυμο των Άρη – Λάρισας η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη “ξεμούδιασε” με το επιβλητικό 94-57 απέναντι στους γηπεδούχους και αύριο (12/9) θα αντιμετωπίσει την Λάρισα.

Κορυφαίοι τωνν ικητών ήταν ο ΝτιΛέο με 21 πόντους, ο Τολιόπουλος με 16 πόντους και 2 τρίποντα και ο Χριστοδούλου με 12 πόντους και δύο τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 20-33, 28-52, 42-77, 57-94

Διαιτητές: Λόρτος, Τσιοπάνος, Ξέρας

«ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ» ΑΣΚ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Καρράς 5, Μόσορας, Γράβας 7, Σπυριδωνίδης 8, Πεφάνης, Κακλαμάνος 5 (1), Draskovic 8, Τσούκας, Χάλαρης 3, Καραγεωργίου 8 (1), Αλεξιάδης 8 (2), Τσιλούλης 5.

ΠΑΟΚ Mateco: Χριστοδούλου 12 (2), Love 11, Griffin 4, Καμαριανός 2, DiLeo 21 (6), Καραγιαννίδης, Ρούμογλου 5 (1), Καμπερίδης Γ. 11 (3), Carter 2, Jones 4, Τολιόπουλος 16 (2), Γιάνκοβιτς 6, Ogbeide.