ΠΑΟΚ: Φιλική νίκη επί του Προμηθέα

2021-09-12T18:57:09+00:00 2021-09-12T18:57:18+00:00.

12/Sep/21 18:57

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Προμηθέα, με τον Δικέφαλο να επικρατεί σε φιλικό στην Καρδίτσα με 94-86.

Εύκολο έργο είχε ο ΠΑΟΚ απέναντι στον προμηθέα, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν των Πατρινών με 94-86 και να κλείνουν ιδανικά την παρουσία τους στο τουρνουά της Καρδίτσας.

Από την αρχή ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα, ενώ έφτασε ακόμα και το +18 στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να μειώνει στο τέλος, αλλά να μην καταφέρνει να κάνει την ολική ανατροπή.

Στα πρώτα λεπτά ο Προμηθέας πήρε το προβάδισμα με 4-10 στο 4΄και 8-14 στο 5, όμως ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεσή του και πήρε τον έλεγχο, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (24-21).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ άνοιξε τη διαφορά (30-23 στο 13’, 39-33 στο 16΄), ξεπερνώντας έτσι εύκολα τους 50 πόντους στο ημίχρονο της αναμέτρησης (52-41).

Η τρίτη περίοδος δεν ήταν κάτι διαφορετικό, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο και να την κλείνει στο +18 (76-58), ενώ στο τέλος, ο Προμηθέας έκανε την έσχατη προσπάθεια, εμιώνοντας στους 4 (88-84) στο 38 και βάζοντας… φωτιά στο ματς. Παρόλα αυτά, δύο τρίποντα από τον ΝτιΛέο ήταν αρκετά για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος ξέφυγε ξανά και πήρε τη νίκη με 94-86.

Λοβ και ΝτιΛέο είχαν από 18 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Γκρίφιν, 11 ο Κάρτερ και από 7 οι Τολιόπουλος, Τζόουνς και Γιάνκοβιτς.

Για τον Προμηθέα, ο Χαντ είχε 18, ο Μάιλς 17 και ο Ρογκαβόπουλος 14.

Δεκάλεπτα: 24-21, 52-41, 76-58, 94-86

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Τσιοπάνος, Λουλουδιάδης.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Ray 11 (2), Schwartz 4 (1), Gaddy 1, Hunt 18, Αγραβάνης 8, Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 14 (2), Λάγιος, Miles 17 (3), Γιαννόπουλος 8 (2), Μπαζίνας, Τανούλης 5.
ΠΑΟΚ Mateco: Χριστοδούλου 3 (1), Love 18 (2) , Griffin 12 (2), Καμαριανός, DiLeo 18 (6), Καραγιαννίδης, Ρούμογλου, Καμπερίδης Γ. 5 (1), Carter 11 (3), Jones 7, Τολιόπουλος 7 (1), Γιάνκοβιτς 7 (1), Ogbeide 6.