Φιλικές νίκες για Άρη, ΠΑΟΚ και Περιστέρι

2021-09-22T19:23:03+00:00 2021-09-22T19:23:03+00:00.

22/Sep/21 19:23

Άρης, ΠΑΟΚ και Περιστέρι ήταν οι νικητές στα φιλικά που έδωσαν, με τον πρώτο να επικρατεί άνετα του Κολοσσού και τον δεύτερο της Τσερνομόρεντς, ενώ η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έδειξε θετικό πρόσωπο απέναντι στον Τρίτωνα.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Σε φιλικά παιχνίδια που έδωσαν στην έδρα τους, ο Άρης επικράτησε του Κολοσσού και ο ΠΑΟΚ έκαμψε την αντίσταση της Τσερνομόρεντς, δείχνοντας πως βρίσκουν τα πατήματά τους ενόψει της νέας σεζόν.

Αρχικά ο Άρης δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κολοσσό, παίρνοντας τη νίκη με 84-68.

Παρά τις απουσίες των Ολίβιε Χάνλαν και Σταύρου Σχίζα, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά και στους 26 πόντους.

Μετά το αρχικό 4-9, με δύο τρίποντα του Γουίλιαμς ο ΑΡΗΣ πέρασε με 10-9. Ο Κολοσσός προηγήθηκε εκ νέου με 10-14, όμως με σερί 7-0 οι «κιτρινόμαυροι» ξαναπήραν τα ηνία (17-14) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-22. Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα του ΑΡΗ δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν και με σερί 9-0 η διαφορά ανέβηκε στους 17 πόντους (42-25), πριν το 45-33 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός μείωσε στους 10 πόντους (53-43), όμως ακολούθησε ένα επιμέρους 15-2 του ΑΡΗ για να γίνει το σκορ 68-45. Η περίοδος έληξε στο 71-47 με τρίποντο του Πουλιανίτη.

Ο ΑΡΗΣ έφτασε τη διαφορά στο μέγιστο σημείο της (73-47). Ακολούθησε ένα σερί 0-12 των φιλοξενούμενων οι οποίοι μείωσαν σε 73-59. Ο ΑΡΗΣ βρήκε βρήκε λύσεις με κύριο εκφραστή τον Κάουαν JR και κράτησε τη διαφορά ως το τέλος.

Για τον ΑΡΗ αγωνίστηκε και ο Δημήτρης Σταμάτης, ο οποίος το τελευταίο διάστημα προπονείται με την ομάδα μας.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-33, 71-47, 84-68.

ΑΡΗΣ: Τζούστον 11, Κάουαν JR 16 (2τρ.), Σιδηροηλίας 5, Πουλιανίτης 4 (1τρ.), Πετανίδης, Λόκετ 7, Νετζήπογλου 4, Γουίλιαμς 22 (6τρ.), Κώττας 9, Σταμάτης 6 (2τρ.).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Ξανθόπουλος 2, Μέσιτσεκ 15, Πράπας, Μομίροφ 10 (2), Γουίλιαμς 12 (3), Μαργαρίτης 3, Μπιλής, Μίλερ 7, Τιλί 16 (3), Χατζηδάκης 1, Σλαφτσάκης 2.

ΠΑΟΚ mateco – Chernomorets: 81-77

Με νίκη ολοκλήρωσε και το 5ο του φιλικό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ mateco, που επικράτησε 81-77 της Chernomorets από τη Βουλγαρία, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε κεκλεισμένων των θυρών στο PAOK Sports Arena.

Πολλά και χρήσιμα τα συμπεράσματα για τον κόουτς Λυκογιάννη, που είδε την ομάδα του να πετυχαίνει 50 πόντους στο ημίχρονο, αλλά να μην συνεχίζει με τον ίδιο παραγωγικό τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο. Ταυτόχρονα οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα, αλλά ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση στα τελευταία λεπτά. Ήταν ένα καλό τεστ για την ομάδα μας, πριν από τα δύο τελευταία φιλικά παιχνίδια και κυρίως πριν από τον αγώνα της Παρασκευής με τον Κολοσσό, το πρώτο παιχνίδι παρουσία κόσμου, μετά από 18 μήνες!

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε τον αγώνα με τους Griffin, Γιώργο Καμπερίδη, DiLeo, Γιάνκοβιτς και Jones και προηγήθηκε 11-8 στο 4ο λεπτό. Ο Γιώργος Καμπερίδης είχε ήδη ευστοχήσει σε 3 τρίποντα και ο ΠΑΟΚ που είχε λύσεις μέσα κι έξω από το καλάθι, διεύρυνε τη διαφορά απέναντι στην Chernomorets. Με τρίποντο του Love η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 12 (24-12) και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο (30-18).

O ΠΑΟΚ mateco ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Προηγήθηκε 35-21, πέτυχε συνολικά 9 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε τους 50 πόντους (50-38) στο διάστημα αυτό, ωστόσο η Chernomorets δεν άφησε το παιχνίδι, προσπάθησε να επιστρέψει και ήταν ανταγωνιστική.

Σε πλήρη αντίθεση με τα δύο πρώτα δεκάλεπτα, ο ΠΑΟΚ mateco έμεινε πολύ χαμηλά στις επιθετικές του επιδόσεις. Πέτυχε μόλις 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και η Chernomorets μείωσε την διαφορά στους 5 (62-55). Η Chernomorets βρήκε τον τρόπο να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στο σκορ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και να περάσει μπροστά (70-71 στο 36΄). Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και με 4 (70-74), αλλά ο ΠΑΟΚ mateco απάντησε με τρίποντο του Τολιόπουλου και βολές του DiLeo (75-74).
Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (τρίποντο Τολιόπουλου για το 79-77) και βολές του DiLeo (81-77), ο ΠΑΟΚ mateco πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Φούφης, Λουλουδιάδης, Τσιρτσίμαλης

Δεκάλεπτα: 30-18, 50-38, 62-55, 81-77

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου 2, Love 9 (2), Griffin 6, Καμπερίδης Μ., Καμαριανός, DiLeo 12 (2), Καμπερίδης Γ. 12 (4), Carter 8 (1), Jones 7, Τολιόπουλος 9 (3), Γιάνκοβιτς 4, Ogbeide 12.

CHERNOMORETS: Harris, Marinchevski, Lewis 14, Hadzhirusev 9 (1), Chιtadze, Trocha 15, Tonev 2, Koev 3 (1), Zhelev 12 (3), Boyanov 15 (1), Belger 7 (1).

Αναλυτικά τι είπε μετά το ματς ο Άρης Λυκογιάννης:

“Πάντα από τα φιλικά παιχνίδια τα συμπεράσματα που βγαίνουν είναι μόνο θετικά. Ακόμη κι όταν αντιμετωπίζεις καταστάσεις που δεν είναι καλές. Είχαμε δύο πρόσωπα, ένα στο πρώτο κι ένα στο δεύτερο ημίχρονο. Γενικότερα στο αμυντικό κομμάτι είχαμε πολλά κενά και πολλές ελλείψεις σήμερα, σε διάφορους και διαφορετικούς τομείς. Στην επίθεση είχαμε ένα πολύ καλό και παραγωγικό πρώτο ημίχρονο κι ένα κακό δεύτερο ημίχρονο. Γενικότερα δεν είχαμε καλή διαχείριση των καταστάσεων που συναντήσαμε μέσα στο παιχνίδι. Θα το χρησιμοποιήσουμε αυτό και αυτός είναι ο λόγος που έχουμε αυτά τα τρία φιλικά παιχνίδια μέσα σε λίγες ημέρες και λίγο πριν από την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεών μας. Είναι πολύ καλό για μας ότι είδαμε δύο διαφορετικές εικόνες μέσα στο ίδιο παιχνίδι. Μαζί με τα άλλα δύο παιχνίδια θα έχουμε μία πιο ασφαλή εικόνα”.

Για τον κόσμο και το ματς με τον Κολοσσό: “Είναι πολύ καλό που θα δούμε κόσμο και πάλι στο γήπεδο. Ο λόγος για τον οποίο είμαστε στο χώρο αυτό, είναι γιατί είμαστε άμεσα συνδεδεμένοι με τον κόσμο. Το μπάσκετ θέλει κόσμο και κοινό στις εξέδρες γήπεδο, πολύ περισσότερο για την δική μας την ομάδα που ξέρουμε τι δύναμη μπορεί να δώσει ο κόσμος στους παίκτες. Είναι ένα φιλικό παιχνίδι, αλλά θέλουμε να έχουμε μία καλή παρουσία για τους φιλάθλους που θα έρθουν στο γήπεδο”.

Περιστέρι – Τρίτων 90-77

Χρήσιμα συμπεράσματα έβγαλε ο Σωτήρης Μανωλόπουλος από το φιλικό του Περιστερίου με τον Τρίτωνα, όπου οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν με 90-77 στο Κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 27-17 στηριζόμενοι στους έμπειρους Μελισσαράτο και Τσόχλα, το Περιστέρι επέβαλε το ρυθμό του, πίεσε στην άμυνα και επιθετικά με τον Έρικ ΜακΚρί να δίνει λύσεις έφτασε στη νίκη.

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος δεν χρησιμοποίησε τον Χρήστο Σαλούστρο, που ακολουθεί ακόμη ατομικό πρόγραμμα λόγω του τραυματισμού του στο χέρι. Ο τεχνικός των «κυανοκιτρίνων» μοίρασε το χρόνο στους παίκτες του και δοκίμασε σχήματα και συστήματα εν όψει της έναρξης των επίσημων υποχρεώσεων της ομάδας.

Επόμενο τεστ για το Περιστέρι είναι το Σάββατο (25/9, 17:00) με τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, σε μία αναμέτρηση που θα αποτελέσει crash test για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Οι διαιτητές: Τσώνος, Τσολάκος, Ζακεστίδης

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 42-39, 65-55, 90-77

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 10 (2 τριπ.), Μίλερ 11 (3 τριπ.), Κατσίβελης 10 (2 τριπ.), Χρυσικόπουλος 3 (1 τριπ.), Μπράουν 9, ΜακΚρί 25 (4 τριπ.), Χάγκινς 10 (1 τριπ.), Μωραΐτης 8 (2 τριπ.), Μορέιρα 2, Τόλα 2, Μανιάς

Τρίτων (Μιχελάκος): Μελισσαράτος 21, Δημάκος 7, Μάντζαρης 3 (1 τριπ.), Τσόχλας 24 (6 τριπ.), Γκίκας, Δρίτσας 2, Αντωνάκης 8 (2 τριπ.), Καραμαλέγκος 5 (1 τριπ.), Παπαδημητρίου, Θεοδώρου 7 (1 τριπ.), Σαρλής, Γεωργάκης