Τόσο, όσο ο Παναθηναϊκός! Με την άμυνα οδηγό, πήγε τελικό (videos)

2021-09-25T17:13:00+00:00 2021-09-25T17:43:22+00:00.

25/Sep/21 17:13

Ο Παναθηναϊκός δεν την “πάτησε” όπως στο περυσινό Super Cup και προκρίθηκε στον φετινό τελικό της διοργάνωσης στη Πάτρα κερδίζοντας με 74-61 το Λαύριο και πλέον θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλος της χρονιάς απέναντι σε ΑΕΚ ή Προμηθέα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησε με νίκη τα επίσημα παιχνίδια της για την αγωνιστική περίοδο 2021/22 και θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της σεζόν αποκλείοντας στον ημιτελικό του Super Cup της Πάτρας το Λαύριο με 74-61 παρότι είδε διαφορά 20 πόντων να χάνεται στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός εκτός από τη πρώτη και τη τρίτη περίοδος ήταν καλύτερος στο παρκέ σε σύγκριση με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη χάρη στην άμυνα του, αλλά και την συνεισφορά πολλών παικτών σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των αντιπάλων του.

Πλέον το “τριφύλλι” την Κυριακή (26/9) απέναντι στην ΑΕΚ ή στον οικοδεσπότη της διοργάνωσης Προμηθέα (δεύτερος ημιτελικός στις 21:00) θα προσπαθήσει να ξεκινήσει τη σεζόν με… κούπα, κάτι που δεν συνέβη πέρυσι όταν δεν πέρασε καν στον τελικό του Super Cup.

Το ματς

Πράσινη κυριαρχία στο δεύτερο δεκάλεπτο και… +17 !

Καλύτερα ξεκίνησε τον πρώτο ημιτελικό το Λαύριο και προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με 14-10 και τον Γκόινς να έχει 6 πόντους με 2/2 τρίποντα, ενώ για τον Παναθηναϊκό ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Ουάιτ με 7 πόντους και 3/4 σουτ. Γκόινς και Ουάιτ συνέχισαν να πρωταγωνιστούν (9 με 3/3 τρίποντα – 10 πόντους), η ομάδα του Σερέλη κρατούσε το προβάδισμα με 21-18 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 23-21 για τους πράσινους χάρη σε καλάθι και φάουλ του Μαντζούκα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα το δίδυμο ΜέικονΝέντοβιτς για τον Παναθηναϊκό έκανε τη διαφορά επιθετικά (6 και 3 πόντους) με αποτέλεσμα να πάρει το μεγαλύτερο του προβάδισμα με 34-25 (στο 16′) χάρη σε επιμέρους σκορ 11-4. Ο Ουάιτ με 5 σερί πόντους και φτάνοντας συνολικά τους 15 ανέβασε το πράσινο προβάδισμα στους 12 (39-27 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το Λαύριο να αντιμετωπίζει προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ και να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 46-29 δεχόμενο συνολικό επιμέρους σκορ 23-8!

Επέστρεψε από το -20 το Λαύριο, αλλά δεν ολοκλήρωσε την τεράστια ανατροπή

Το δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού στην Πάτρα ξεκίνησε με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (29-14) και στην άμυνα και να ανεβάζει τη διαφορά για πρώτη φορά στους 20 πόντους (51-31 στο 24′) δείχνοντας να κλειδώνει από νωρίς την πρόκριση. Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά, αλλά το Λαύριο με τον Γκόινς να παλεύει μόνος του (14 πόντους με 5/5 σουτ) μείωσε σε 53-41 (στο 28′) με επιμέρους σκορ 10-2. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 53-46 και τους πράσινους να χάνουν τελείως το ρυθμό τους και το +20.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς το Λαύριο με γρήγορο σερί 4-0 μείωσε και στους 3 πόντους (53-50 στο 31′) και το επιμέρους σκορ του έφτασε το 19-2 (!). Ο Παναθηναϊκός συγκεντρώθηκε και στο 34ο λεπτό ανέβασε το προβάδισμα του στους 6 (58-52), αλλά πλέον όλα ήταν ανοιχτά ως προς τη νίκη.

3′ λεπτά πριν το φινάλε του ημιτελικού οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη με τρίποντο του Πέρι (12 πόντους με 3/8 τριπ.) ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 8 (66-58) και έγιναν και πάλι το φαβορί για τη πρόκριση, αφού κατάφεραν να “επιβιώσουν” χωρίς να δεχθούν πόντο από το αντιαθλητικό του Φλόιντ στον Σμιθ. Η διαφορά πήγε και στους 10 (68-58 στο 38′) και μέχρι το τέλος τίποτα δεν άλλαξε δραματικά και ο Παναθηναϊκός πέρασε στον τελικό του Super Cup με 74-61!

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου ο Παναθηναϊκός έκανε συνολικό επιμέρους σκορ 23-8 και προηγήθηκε με +17 (46-29) και στο τρίτο δεκάλεπτο όπου το +20 (51-31) δεν καλύφθηκε ποτέ μέχρι το τέλος, αλλά και στον τομέα των ριμπάουντ όπου κυριάρχησε με 45-28.

Παίκτης-κλειδί: Ο Οκάρο Ουάιτ ήταν εξαιρετικός και MVP για το “τριφύλλι” έχοντας 23 πόντους (10/16 σουτ), 11 ριμπάουντ, 2 λάθη και 1 κλέψιμο, ενώ καλή δουλειά έκανε και ο Πέρι με 12 πόντους (4/10 σουτ), 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και 1 λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-29, 53-46, 74-61