Super Cup: Η ΑΕΚ άφησε υποσχέσεις και πήρε τη νίκη γοήτρου κόντρα στο Λαύριο (videos)

2021-09-26T17:20:58+00:00 2021-09-26T17:27:00+00:00.

26/Sep/21 17:20

Η ΑΕΚ παρουσίασε κακό πρόσωπο στον ημιτελικό του Super Cup κόντρα στον γηπεδούχο Προμηθέα, όμως στον μικρό τελικό με το Λαύριο εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη και πήρε την εύκολη νίκη γοήτρου με 86-67.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα και στα 40′ λεπτά της αναμέτρησης για την τρίτη θέση του Super Cup στην Πάτρα ήταν καλύτερη από τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη και η διαφορά στο σκορ ξεπέρασε και τους 20 πόντους, ενώ στο φινάλε η ΑΕΚ πανηγύρισε την νίκη με 86-67.

Πλέον μετά την ολοκλήρωση του Super Cup ΑΕΚ και Λαύριο που είναι σαφώς αλλαγμένες ομάδες σε σχέση με πέρυσι επικεντρώνονται στις υποχρεώσεις τους σε Basket League και Basketball Champions League οι οποίοι ξεκινούν τις επόμενες ημέρες.

Το ματς

“Κιτρινόμαυρη” κυριαρχία στο πρώτο μέρος!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ και προηγήθηκε με 13-9 (στο 6′) εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Λαυρίου που σούταρε με 0/5 από τα 6,75. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα προηγήθηκε ακόμα και με +9 (24-15 στο 9′) παίζοντας πολύ καλά, ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 27-17

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα η “Ένωση” έφτασε τα 5/9 τρίποντα και η διαφορά ανέβηκε στους 18 πόντους (42-24 στο 16′) με επιμέρους σκορ 15-7 με το Λαύριο να μοιάζει εκτός ρυθμού στο παρκέ και τον Φλιώνη να είναι πρωταγωνιστής με 5 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να είναι μπροστά με 50-28 και να έχει “αγκαλιάσει” την νίκη γοήτρου.

Δεν άλλαξε τίποτα στην συνέχεια

Το δεύτερο ημίχρονο του μικρού τελικού του Super Cup ξεκίνησε με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να είναι σαφώς πιο ανταγωνιστική και συγκεντρωμένη αμυντικά, αλλά η διαφορά στο σκορ παρέμενε μεγάλη (58-41 στο 26′). Η ΑΕΚ με τον Πετρούπολο να φτάνει τους 12 πόντους (4/5 σουτ) προηγήθηκε και πάλι με +21 (63-42 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 69-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά η άμυνα του Λαυρίου ήταν βελτιωμένη με την ΑΕΚ να σκοράρει 3 πόντους σε σχεδόν 5′ λεπτά, αλλά το σκορ ήταν 74-56 (στο 25′). 2′ λεπτά πριν το τέλος οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν πίσω με 77-64 και στο φινάλε η “Ένωση” πανηγύρισε την νίκη με 86-67 και την τρίτη θέση στο τουρνουά.

Που κρίθηκε: Στην δεύτερη περίοδο όπου η ΑΕΚ με συνολικό επιμέρους σκορ 23-11 πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με +22 (50-28) διαφορά την οποία δεν κινδύνευσε ποτέ να χάσει.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκρίφιν ήταν εντυπωσιακός με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 μπλοκ, ενώ καλό ματς έκανε και ο Κολόμ με 16 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 28-50, 48-69, 67-86.