Στη Λάρισα το συναρπαστικό ντέρμπι της πρεμιέρας με τον Κολοσσό! (videos)

2021-10-02T18:19:31+00:00 2021-10-02T18:49:10+00:00.

02/Oct/21 18:19

Η Λάρισα σε ένα εντυπωσιακό σε εξέλιξη ματς στην πρεμιέρα της Stoiximan Basket League “λύγισε” εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου στην παράταση με 81-77 χάρη στον Τζέι Θριτ.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στην Stoiximan Basket League απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου τον οποίο κέρδισε στο “σπίτι” της στην παράταση με 81-77, παρότι κατά τη διάρκεια του ματς βρέθηκε αρκετές φορές κοντά στην ήττα σε ένα πραγματικό “θρίλερ”.

Πλέον η Λάρισα μετά από αυτό το αποτέλεσμα θα ταξιδέψει στην Αθήνα (9/10) για την εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΑΕΚ, ενώ ο Κολοσσός θα φιλοξενήσει στην Ρόδο τον Απόλλωνα (9/10) στο πρώτο του εντός έδρας ματς πρωταθλήματος για φέτος.

Μάλιστα το παιχνίδι ήταν ιστορικό και για τον Βασίλη Ξανθόπουλο καθώς με τις 12 ασίστ που μοίρασε ξεπέρασε τις 1.300 συνολικά στην Α1, κάτι που μέχρι σήμερα είχαν καταφέρει μονάχα οι Βασίλης Σπανούλης και Δημήτρης Διαμαντίδης.

Από νωρίς μπροστά η Λάρισα

Πολύ καλά ξεκίνησε η Λάρισα και προηγήθηκε με 12-6 (στο 5′) χάρη σε 12 πόντους του Ζάρα, ενώ οι γηπεδούχοι με 5/6 τρίποντα και τον Έλληνα παίκτη στους 15 πόντους (5/5 σουτ) πέρασαν μπροστά στο 7ο λεπτό με 18-11. Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Κολοσσό πίσω στο σκορ με 24-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τις δύο ομάδες να είναι σαφώς πιο άστοχες, αλλά αυτό βοήθησε τους γηπεδούχους να πάρουν το μεγαλύτερο τους προβάδισμα με +11 (37-26 στο 16′). Με τον Ουίλιαμς να φτάνει τους 8 πόντους οι Ροδίτες μείωσαν σε 40-33 (στο 18′) προσπαθώντας να ανατρέχουν την κατάσταση και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να είναι πίσω με 43-37.

Το γύρισε ο Κολοσσός και… ντέρμπι!

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Κολοσσός συνέχισε να δείχνει καλύτερο πρόσωπο στο παρκέ και με “όπλο” την άμυνα και επιμέρους σκορ 10-5 σε 6′ λεπτά μείωσε σε 48-47 (στο 26′). Η Λάρισα με τον Ζάρα να βρίσκει ξανά ρυθμό και να φτάνει τους 20 πόντους κράτησε το προβάδισμα με 52-48 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με επιμέρους σκορ 7-3 των γηπεδούχων και προβάδισμα 8 πόντων (59-51).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο o Κολοσσός τα έδινε… όλα για την ανατροπή και το διπλό και με επιμέρους σκορ 9-2 μείωσε στον πόντο (61-60) στο 36ο λεπτό του ματς. 2′ λεπτά πριν το φινάλε οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το επιμέρους σκορ τους σε 14-2 (!) και προηγήθηκαν με 65-61 και έγιναν το φαβορί για την νίκη. Ένα μεγάλο τρίποντο του Τιλί στο 1:40 έδωσε αέρα +5 (68-63) στον Κολοσσό, όμως η Λάρισα με σερί 4-0 μείωσε στο 39′ σε 68-67.

Τελικά οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στις επόμενες επιθέσεις τους και ο Τιλί με 1/2 βολές έκανε το σκορ στα 12” 69-67 για τον Κολοσσό. Στην τελευταία επίθεση της η Λάρισα ισοφάρισε με τον Θριτ στα 7′ σε 69-69 και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, αφού ήταν άστοχος ο Ουίλιαμς στην λήξη.

Παράταση

Οι “μάχες” στο παρκέ ήταν σκληρές και οι επιθέσεις δεν λειτουργούσαν καθόλου καλά με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να μην σκοράρει για 3′ λεπτά και την Λάρισα να προηγείται με 72-69. 1′ λεπτό πριν την λήξη του έξτρα πεντάλεπτου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με +4 (76-72) και έδειχνα να “αγκαλιάζουν” την νίκη, όμως στα 34” ο Ξανθόπουλος (ξεπέρασε στο ματς τις 1300 ασίστ) μείωσε σε 76-74. Τελικά ο Θριτ με καλάθι και φάουλ (79-74) στα 11′ “καθάρισε” το ματς για την Λάρισα η οποία πανηγύρισε την νίκη με …

Που κρίθηκε: Στην παράταση όταν ο Κολοσσός μείωσε σε 76-74 ο Τζέι Θριτ πέτυχε καθοριστικό καλάθι και φάουλ στα 11” δευτερόλεπτα “κλειδώνοντας” την νίκη για την Λάρισα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Θριν ήταν εντυπωσιακός με 17 πόντους, 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 0 λάθη καθορίζοντας απόλυτα τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 59-51, 69-69. 81-77.