Εντυπωσιακό Λαύριο! Πέρασε αέρα από την Πυλαία με διπλό επί του ΠΑΟΚ (videos)

2021-10-02T18:04:20+00:00 2021-10-02T19:28:59+00:00.

02/Oct/21 18:04

Το Λαύριο, έχοντας σε τρομερή κατάσταση του Σμιθ και Κάρτερ, πήρε τη νίκη μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ με 73-89 και ξεκίνησε με το δεξί στην φετινή Stoiximan Basket League.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Παράσταση για έναν ρόλο αποδείχθηκε το παιχνίδι του Λαυρίου με τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να επικρατεί με 73-89 και να κάνει ιδανικό ξεκίνημα στην Stoiximan Basket League της σεζόν 2021-22.

Από το 5’ περίπου και μετά, το Λαύριο είχε μόνιμα τον έλεγχο, με τον ΠΑΟΚ να μην καταφέρνει να κάνει το κάτι παραπάνω, προκειμένου να επιστρέψει στο ματς.

Πλέον οι δύο ομάδες στρέφουν την προσοχή τους στο BCL, καθώς το μεν Λαύριο υποδέχεται την Ντιζόν και ο δε ΠΑΟΚ δοκιμάζεται στην έδρα της Ιγκόκεα. Και τα δύο ματς είναι προγραμματισμένα για την Τρίτη (5/10) στις 19:30.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες συμπορεύονταν στο ξεκίνημα του αγώνα (14-14, 5’), όμως η συνέχεια ανήκε στο Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, με τον Κάρτερ να παίρνει πρωτοβουλίες, πήρε τον έλεγχο και έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με 20-30.

Η διαφορά έφτασε στους 18, καθώς ο ΠΑΟΚ έμεινε άποντος για 6 λεπτά στην δεύτερη περίοδο (20-38, 16’), όμως ο Καμπερίδης είχε… άλλη άποψη. Ο νεαρός γκαρντ-φόργουορντ πήρε πρωτοβουλίες και η διαφορά έπεσε στους 8 (36-44, 19’), όμως ένα τρίποντο του Κάρτερ διαμόρφωσε το 36-47 του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως μετά το 48-55 (26’), το Λαύριο ανέβασε την πίεσή του και μαζί το προβάδισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 53-67. Στην συνέχεια η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με το Λαύριο να φεύγει τελικά με τη νίκη από την έδρα του ΠΑΟΚ (73-89) και να ξεκινάει ιδανικά την Stoiximan Basket League.

Δεκάλεπτα: 20-30, 36-47, 53-67, 73-89.

Παίκτης κλειδί:

Ο Κάρτερ είχε 28 πόντους για το Λαύριο, κάνοντας σπουδαία δουλειά, ενώ 22 πρόσθεσε ο Σμιθ.

Για τον ΠΑΟΚ 17 είχε ο Γκρίφιν και 14 ο Τζόουνς.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λαβ 10 (1), Γκρίφιν 17 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), ΝτιΛέο 8 (1/4 τρίποντα), Τζόουνς 14 (10 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 6 (2/9 σουτ, 10 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 3 (0/5 σουτ, 3/4 βολές), Καμπερίδης Μ., Καμπερίδης Γ. 10 (1/5 τρίποντα), Κάρτερ Τζ., Τολιόπουλος, Ογκμπέιντε 5.
Λαύριο (Σερέλης): Λιούις, Κάρτερ 28 (10/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Μουράτος 14 (4/10 σουτ, 10 ασίστ), Κακλαμανάκης 2 (5 ριμπάουντ), Γκόινς 7 (1), Νικολαΐδης, Σμιθ 22 (4/8 τρίποντα), Αμίνου 4, Περσίδης 4, Γερομιχαλός 8 (2), Βουλγαρόπουλος.

Λυκογιάννης: “Παρουσιαστήκαμε χαμηλότεροι των προσδοκιών”

lykogiannis_paok_kolossos

Ο κόουτς του ΠΑΟΚ, Άρη Λυκογιάννη, στάθηκε στα λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο και το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ ανέφερε χαρακτηριστικά πως ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε χαμηλότερος των προσδοκιών.