Ο ψυχωμένος Προμηθέας “έκαψε” το Περιστέρι στην πρεμιέρα! (videos)

2021-10-02T20:54:09+00:00 2021-10-02T21:50:03+00:00.

02/Oct/21 20:54

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, ο Προμηθέας πήρε τη νίκη κόντρα στο Περιστέρι εκτός έδρας με 88-81 στην πρεμιέρα της Stoiximan Basket League.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Ο Προμηθέας έδειξε με το… καλημέρα στην Stoiximan Basket League πως θέλει να κάνει μεγάλη χρονιά, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα του Περιστερίου με 81-88.

Οι δύο ομάδες συμπορεύονταν μέχρι το τέλος, όμως ο Προμηθέας πάτησε γκάζι λίγο πριν το φινάλε και με όπλο την επίθεση πήρε μια σπουδαία νίκη, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις τους για την Stoiximan Basket League. Μάλιστα έκανε και μια μικρή ανατροπή, καθώς είχε βρεθεί πίσω με 77-72, όμως με κύριο όπλο του τον Ρέι, μπόρεσε να επιστρέψει και εν τέλει να θριαμβεύσει.

Ρέι με 17 και Ρογκαβόπουλος ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από την άλλη ο Μίλερ είχε 17 απέναντι στην πρώην ομάδα του. Βέβαια, το μυαλό όλων στο Περιστέρι είναι στον Χάγκινς, ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες συμπορεύονταν από το ξεκίνημα του αγώνα, με το Περιστέρι να κάνει ένα μίνι ξέσπασμα στο τέλος της περιόδου και να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενο με 25-20.

Με το καλημέρα στην δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας επέστρεψε και πέρασε μάλιστα μπροστά, φτάνοντας στο +5 μετά από τρίποντο του Γκίκα (28-33, 14’). ΤΟ Περιστέρι είχε απάντηση και στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν ξανά χέρι – χέρι μέχρι το ημίχρονο (45-45).

Η εικόνα δεν άλλαξε ΚΑΘΟΛΟΥ και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Η μια ομάδα είχε άμεση απάντηση σε ό,τι και να έκανε η άλλη, με το σκορ να είναι 66-66 στο 30’.

Κάπου εκεί είχαμε ένα μικρό ξέσπασμα του Περιστερίου, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις αμυντικά και αν φτάνουν στο +5 (77-72, 35’), όμως αυτό κράτησε λίγο. Ο Ρέι με 5 αναπάντητους πόντους έκανε το 77-77 (36’) και ο Ρογκαβόπουλος με 6 δικούς του έκανε το 78-83 (38’). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα και κρατήθηκαν μπροστά, φτάνοντας έτσι στη μεγάλη νίκη με 81-88.

Δεκάλεπτα: 25-20, 45-45, 66-66, 81-88.

Πού κρίθηκε:

Ο χαρακτήρας του Προμηθέα και κυρίως των Ρογκαβόπουλου και Ρέι στα τελευταία 5’ του αγώνα ήταν αυτά που έδωσαν τη νίκη, καθώς με τους δύο αυτούς παίκτες οδηγούς, οι Πατρινοί έκαναν την ανατροπή και πήραν το διπλό.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ρέι ήταν εκείνος που σήμανε την αντεπίθεση των Πατρινών, τελειώνοντας με 17 πόντους, ενώ ο Ρογκαβόπουλος αποτέλεσε τον παίκτη που έριξε… ταφόπλακα στους “πρίγκιπες”, με τον Έλληνα φόργουορντ να τελειώνει το παιχνίδι με 15 πόντους.

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 11 (5 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 5, Κατσίβελης 13 (1), Μπράουν 13 (8 ριμπάουντ), Μίλερ 17 (3/7 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές), Μορέιρα 9, Μωραΐτης, Χρυσικόπουλος 2, Σαλούστρος 4, Χάγκινς 7 (1).
Προμηθέας (Κασιμίρο): Ρέι 17 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Χαντ 11 (7 ριμπάουντ), Γκίκας 9 (2/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 15 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μάιλς 4 (4 ριμπάουντ), Σβαρτς 8 (2), Γκραντ 8, Αγραβάνης 11 (2), Γιαννόπουλος 5, Μπαζίνας.

Κασιμίρο: “Κλειδί η τέταρτη περίοδος”

Στο τελευταίο δεκάλεπτο στάθηκε ο Λουίς Κασιμίρο, ο οποίος τόνισε πως σε αυτό το διάστημα ο Προμηθέας ήλεγξε τα ριμπάουντ και έπαιξε καλή άμυνα, ενώ αναφέρθηκε και στο επίπεδο της Stoiximan Basket League.

Αναλυτικά τα όσα είπε στην κάμερα της ΕΡΤ:

Μανωλόπουλος: “Μας λείπει η διάρκεια”

manolopoulos

Ο κόουτς του Περιστερίου μίλησε για την κακή εικόνα στα τευταία πέντε λεπτά, αλλά και στον τραυματισμό του Χάγκινς, ενώ τόνισε πως αυτό που λείπει από την ομάδα του είναι η διάρκεια.

Ρογκαβόπουλος: Νιώθω μεγαλύτερη ελευθερία

Μίλησε για το καθαρό μυαλό που εμφάνισε ο Προμηθέας στο τέλος και την άμυνα που έπαιξε εκεόνος και οι συμπαίκτες του, ενώ τόνισε πως είναι νωρίς ακόμα για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα.

Παράλληλα μίλησε για την ευκαιρία που παίρνει από τον κόουτς Κασεμίρο και για το στυλ του Προμηθέα, το οποίο του ταιριάζει.