Προμηθέας – ΠΑΟΚ 84-77: Οι Αχαιοί πήραν το ντέρμπι για το… 2/2! (videos)

2021-10-09T17:58:04+00:00 2021-10-09T19:53:26+00:00.

09/Oct/21 17:58

promitheas_paok

Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος στις κρίσιμες στιγμές, δεν λύγισε από την προσπάθεια του ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη με 84-77 στη Πάτρα.

Το 2/2 στην Stoiximan Basket League έκανε ο Προμηθέας.

Οι Πατρινοί πήραν τη πρώτη νίκη τους στη Πάτρα, μετά το 84-77 κόντρα στον ΠΑΟΚ, με τον ”Δικέφαλο” να παραμένει χωρίς επικράτηση μέχρι στιγμής, μετά από δύο αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον έλεγχο του ματς στο δεύτερο ημίχρονο, όχι όμως και την επαφή με το σκορ, ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι πήγαν στο +10. Στο τέλος όμως, η ομάδα του Κασιμίρο τελείωσε το ματς με ένα 8-0.

Γκρίφιν-Τζόουνς-Γιάνκοβιτς βγήκαν μπροστά για τους ηττημένους, όμως οι νικητές είχαν την δική τους… τριπλέτα, με τους Ρέι-Χαντ-Γκάντι να κάνουν την διαφορά.

Για την τρίτη αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ο Προμηθέας φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό (17/10, 20:00), ενώ o ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Ηρακλή (16/10, 20:00).

Η εξέλιξη: Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση με τον Γκρίφιν να φτάνει γρήγορα τους 9 πόντους, έκανε το 10-18. Ο Προμηθέας χρειάστηκε αρκετό χρόνο για να αντιδράσει, με το 5-0 στο τέλος να βελτιώνει την κατάσταση, για το 15-20 στο 10′.

Γιάνκοβιτς και Τζόουνς μπήκαν στην επιθετική εξίσωση του ”Δικεφάλου” και έτσι δεν έχασε το προβάδισμα, φτάνοντας ακόμα και στο 32-38. Οι Πατρινοί όμως, είχαν απαντήσεις, ειδικά από το τρίποντο με τον Γκάντι, για το 43-41 του ημιχρόνου.

Tο σκηνικό ήταν ανάλογο στην τρίτη περίοδο, με τον Προμηθέα να έχει βραχεία κεφαλή, με τους Ρέι και Χαντ να σκοράρουν κατά ριπάς για το 62-53. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και δεν άφησε το δεκάλεπτο να κλείσει στο -9, με το 65-59 να τους δίνει ελπίδες για το φινάλε.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +10 (72-62), μετά την αποβολή των Λυκογιάννη-Χατζόπουλου για τον ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 73-70, πριν αυτό γίνει 81-70 με Γκάντι και Χαντ. Κάπου εκεί, ο ΠΑΟΚ έμεινε από δυνάμεις και λύσεις, για το τελικό 84-77.

Πού κρίθηκε: Ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε το 72-62 σε 73-70, αλλά στη συνέχεια δεν είχε τις λύσεις, για να πάει η διαφορά στους 11 (81-70).

Παίκτης-κλειδί: Ο Χαντ ήταν όλα τα λεφτά με 15 πόντους (6/7 δίποντα), όπως και ο Ρέι με 17 (6 ριμπάουντ-7 ασίστ), αλλά και ο Γκάντι με 12 (4). Δεν ήταν αρκετός για τον ΠΑΟΚ ο Γκρίφιν των 21 πόντων, ο Τζόουνς των 14 και ο Γιάνκοβιτς των 14 επίσης.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 43-41, 65-59, 84-77

Προμηθέας (Κασιμίρο): Ρέι 17, Γκραντ 9, Γκάντι 12, Ρογκαβόπουλος 5, Μάιλς 7, Σβαρτζ 5, Χαντ 15, Αγραβάνης 6, Γκίκας 2, Γιαννόπουλος 6, Μπαζίνας, Τανούλης

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου3, Γκρίφιν 21, ΝτιΛέο 10, Κάρτερ 9, Τζόουνς 14, Καμπερίδης, Καμαριανός, Ρουμόγλου, Τολιόπουλος 3, Γιάνκοβιτς 14, Ογκμπίντε 3

Λουίς Κασιμίρο: ”Χαρούμενος για το 2/2”

kasimiro

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Προμηθέα:

«Μόνο στο 1ο δεκάλεπτο δεν είχαμε τον έλεγχο του αγώνα. Σε αυτό το χρονικό σημείο δεν είχαμε την κατάλληλη άμυνα που έπρεπε. Στο β΄ ημίχρονο και στο τρίτο δεκάλεπτο όμως βελτιώσαμε την άμυνα μας, παίξαμε πιο ομαδικά και φτάσαμε στη νίκη.

Ήταν μια σημαντική νίκη σε αγώνα παγίδα και είναι πολύ σημαντικό. Θέλουμε να βγάζουμε μεγαλύτερη ένταση μέσα στο γήπεδο και αυτό το κάνουμε σιγά σιγά. Είμαι πολύ χαρούμενος για την ομάδα μου, την συμπεριφορά της και που έχουμε ξεκινήσει με 2/2»

Άρης Λυκογιάννης: ”Όποιος έχει μάτια, βλέπει και κρίνει”

lukogiannis

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του ΠΑΟΚ:

«Συγχαρητήρια στον Προμηθέα για τη νίκη και εύχομαι καλή συνέχεια και στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις. Έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, σε γενικές γραμμές μείναμε πιστοί στο πλάνο μας. Με μικρές εξαιρέσεις το κάναμε απέναντι σε μια ομάδα που της αρέσει να χτυπά στα πρώτα οκτώ δευτερόλεπτα. Ήμασταν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα. Στο τέλος ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε κάποιες καταστάσεις, πήρε το προβάδισμα, το κράτησε ως το τέλος και έφτασε στη νίκη.

Οι καταστάσεις είναι αυτές που έδειξε η τηλεόραση. Τα έχουμε πει πολλές φορές… Όποιος έχει μάτια βλέπει και κρίνει. Δεν έχω να σταθώ πουθενά, δεν θέλω να πω κάτι παραπάνω. Εάν κάποιος βλέπει και καταλαβαίνει μπάσκετ μπορεί πολύ εύκολα να βγάλει τα συμπεράσματά του και πόσο επηρέασε το παιχνίδι αυτό που έγινε»