Ο Ιωνικός προσγείωσε τον Άρη με σούπερ Κολοβέρο! (videos)

2021-10-09T18:17:35+00:00 2021-10-09T19:07:52+00:00.

09/Oct/21 18:17

Ο Ιωνικός, μετά από ένα απίθανο ματς, πήρε τη νίκη κόντρα στον Άρη με 93-83 στην παράταση, έχοντας κορυφαίο τον Ιωσήφ Κολοβέρο, ο οποίος στο τέλος ήταν καθοριστικός.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Μετά από μια ΜΑΤΣΑΡΑ, ο Ιωνικός, παρότι απώλεσε διαφορά 17 πόντων, επικράτησε εν τέλει στην παράταση του Άρη με 93-83, κατακτώντας την πρώτη του νίκη στη φετινή Stoiximan Basket League.

Ο Άρης που έκανε απίθανη ανατροπή, στο τέλος έχασε τη βολή που θα μπορούσε να του δώσει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, ενώ στην παράταση οι Θεσσαλονικείς δεν βρήκαν αντίδοτο στις προσπάθειες του Ιωνικού, ο οποίος πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη. Παράλληλα, οι Θεσσαλονικείς προσγειώθηκαν… απότομα, καθώς μετά την τεράστια νίκη επί του Παναθηναϊκού, γνώρισαν μια πικρή ήττα, που μελλοντικά μπορεί να κοστίσει.

Ο Κολοβέρος με 23 ήταν ο κορυφαίος, ενώ 18 πρόσθεσε ο Χουγκάζ. Κομβικός και ο Γόντικας με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, παίζοντας και για τον Όουενς, ο οποίος τραυματίστηκε και θα μείνει στα πιτς για τρεις εβδομάδες.

Το ματς:

Ο Ιωνικός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και γρήγορα έστειλε την διαφορά πάνω από τους 10 (20-19, 8’), με τον Άρη να κάνει ένα μικρό ξέσπασμα και να μειώνει σε 25-18.

Οι γηπεδούχοι με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και με όπλο την πίεση στην άμυνα βρήκε λύσεις, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την ψαλίδα. Η διαφορά παγιώθηκε πάνω από τους 10, χάρη στην τριπλέτα Χουγκάζ, Γόντικα και Κολοβέρου, με τους παίκτες του Σεγκούρα να κλείνουν το ημίχρονο με το υπέρ τους 48-33.

Η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 17 (50-33, 22’), όμως κάπου εκεί ο Άρης ξύπνησε. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ από τους Αμερικανούς, και αρχικά μείωσαν στο 63-54 του δεκαλέπτου (30’), ενώ στη συνέχεια συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι, κάνοντας την ολική ανατροπή (67-70, 36’).

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες κονταροχτυπήθηκαν στα ίσα, με το ματς να οδηγείται εν τέλει στην παράταση (77-77), καθώς ο Άρης έχασε τη βολή που θα του έδινε το προβάδισμα.

Εκεί, με τον Κολοβέρο οδηγό, ο Ιωνικός έτρεξε ένα 9-0, κάνοντας το 86-77 (43’). Επί της ουσίας ο Άρης δεν μπόρεσε ποτέ να κάνει την ανατροπή στη συνέχεια και κάπως έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους Νικαιώτες νικητές με 93-83.

Δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 63-54, 77-77 (κ.α.), 93-83 (παρ.).

Πού κρίθηκε:

Ο Ιωνικός μπήκε στην παράταση με σερί 9-0, καθαρίζοντας ουσιαστικά εκεί τη νίκη, καθώς ο Άρης δεν μπόρεσε να κάνει και δεύτερη ανατροπή.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ιωσήφ Κολοβέρος βγήκε μπροστά στην παράταση και έκανε την διαφορά, έχοντας συνολικά 23 πόντους, με 4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ μοναδικό “αγκάθι” αποτελούν τα 7 λάθη στα οποία υπέπεσε.

Ιωνικός (Σεγκούρα): Άρτις 6 (5 ριμπάουντ), Κολοβέρος 23 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 λάθη, 3 κλεψίματα), Αθηναίου 7 (1/6 σουτ), Γόντικας 12 (7 ριμπάουντ), Χουγκάζ 18 (4/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Μουσταφά 12 (5 ριμπάουντ), Τζέρμαν 13 (1), Μούρτος, Γκιουζέλης.
Άρης (Καστρίτης): Κάουαν 25 (5/13 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Νετζήπογλου (0/3 δίποντα), Γουίλιαμς 2 (1/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χάνλαν 23 (5/9 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κώττας 2, Τζούιστον 20 (7/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Φίνκε 3 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Πετανίδης, Λόκετ 5 (2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ).

Έντονα παράπονα από τον Άρη

Στον Άρη έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία του ματς με τον Ιωνικό, με τους ανθρώπους της ΚΑΕ να επικεντρώνονται σε δύο φάσεις.

Συγκεκριμένα, υπάρχει έντονη δυσαρέσκεια για τα σφυρίγματα του Στέλιου Συμεωνίδη στο τέλος της κανονικής διάρκειας, με πρώτη φάση το αουτ του Γοντικα το οποίο λεπτά μετά γύρισε υπέρ του Ιωνικού και το φάουλ που δεν δώθηκε στον Χάνλαν 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.