Κολοσσός: ΜΑΓΙΚΟ τέταρτο δεκάλεπτο κόντρα στον Απόλλωνα για την πρώτη νίκη! (video)

2021-10-10T17:48:05+00:00 2021-10-10T18:02:42+00:00.

10/Oct/21 17:48

Την πρώτη του φετινή νίκη στην Stoiximan Basket League πανηγύρισε ο Κολοσσός στην Ρόδο με 73-56 επί του Απόλλωνα Πάτρας πραγματοποιώντας μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο στην άμυνα.

Μπορεί στο παιχνίδι της Ρόδου ο Απόλλωνας να ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν πέτυχε ούτε ένα πόντο μέχρι το 37′ και μοιραία γνώρισε την ήττα από τον γηπεδούχο βελτιωμένο Κολοσσό με 73-56.

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 1-1 μετά την πρώτη φετινή νίκη του Κολοσσού Ρόδου στην Stoiximan Basket League και συνεχίζουν την προσπάθεια επίτευξης των στόχων τους.

Καλύτερος από νωρίς ο Απόλλωνας

Με τον Ντέιβις να έχει 5 πόντους και τον Δίπλαρο ήδη 2 ασίστ ο Απόλλωνας προηγήθηκε από την αρχή στη Ρόδο με 11-7 (στο 5′) επί του Κολοσσού. Ο Ουίλιαμς πετυχαίνοντας 3/4 τρίποντα για τον Κολοσσό ανέτρεψε το σκορ σε 19-15 με επιμέρους 12-4 και η πρώτη περίοδος έληξε με 5/8 τρίποντα και προβάδισμα με 25-21 για τους Πατρινούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο ρυθμός έπεσε αισθητά, αλλά αυτό βοήθησε τον Απόλλωνα ο οποίος δεχόμενος μόλις 4 πόντους σε περίπου 5′ λεπτά προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (32-25). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 34-30 (στο 19′), αλλά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 37-30.

Με την άμυνα οδηγό το γύρισε ο Κολοσσός!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ρόδο ξεκίνησε με τον Κολοσσό να είναι σαφώς βελτιωμένος και με επιμέρους σκορ 11-5 να περνάει μετά από αρκετή ώρα μπροστά στο σκορ με 41-39 (στο 24′) και με τον Μέσιτσεκ να φτάνει τους 10 πόντους με 3/4 τρίποντα. O Κολοσσός έστω και δύσκολα κρατούσε το προβάδισμα (50-46 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 53-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με σερί 8-0 σε σχεδόν 7′ λεπτά απέκτησαν το μεγαλύτερο του προβάδισμα με 61-52 και έγιναν το φαβορί για τη νίκη παίζοντας τρομερή άμυνα! Στο 39ο λεπτό η διαφορά πήγε και στους 12 πόντους (66-54) και στο φινάλε ο Κολοσσός πανηγύρισε τη πρώτη του νίκη με 73-56.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο (συνολικό επιμέρους σκορ 20-4) όπου για 7′ λεπτά ο Κολοσσός δεν δέχθηκε πόντο από τον Απόλλωνα και απέκτησε προβάδισμα 0 πόντων (61-52) το οποίο του χάρισε και τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Μέσιτσεκ με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Τιλί που εκτός από τους 5 πόντους του, είχε 14 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 30-37, 53-52, 73-56.