Λαύριο: Πέρασε από την Λάρισα με τρομερή τέταρτη περίοδο και ανατροπή από το -15! (videos)

2021-10-17T20:46:21+00:00 2021-10-17T20:57:23+00:00.

17/Oct/21 20:46

Το Λαύριο με δύο ανατροπές από το -15 στο πρώτο μέρος και από το -7 στο 30′ κατάφερε να επιστρέψει κόντρα στην Λάρισα και να πανηγυρίσει το δεύτερο διπλό του στην Stoiximan Basket League με 75-66.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επιβεβαιώνει με την μέχρι τώρα εικόνα της πως παραμένει στο τοπ επίπεδο της Stoiximan Basket League παρά τις σημαντικές καλοκαιρινές αλλαγές και πανηγύρισε το μεγάλο διπλό στη Λάρισα με 75-66 κάνοντας μάλιστα το 2/2 εκτός έδρας μετά και τη νίκη στη πρεμιέρα επί του ΠΑΟΚ.

Μπορεί η Λάρισα να προηγήθηκε με +15 στην αρχή του αγώνα και με +7 στο 30′, όμως το Λαύριο έδειξε χαρακτήρα και πίστη στο πλάνο του και κέρδισε σχετικά εύκολα στα τελευταία λεπτά.

Πλέον το Λαύριο έχει ρεκόρ 2-1 και βρίσκεται ψηλά στην κατάταξη, ενώ η Λάρισα με ρεκόρ 1-2 βρίσκεται εκτός της πρώτης οκτάδας.

Επέστρεψε από το -15 το Λαύριο

Σαρωτική ήταν η Λάρισα στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 20-6 (στο 8′) έχοντας επιβάλλει πλήρως το ρυθμό της, ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με το Λαύριο να κάνει σερί 7-0 και να μειώνει σε 20-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γερομιχαλός φτάνοντας τους 9 πόντους οδήγησε σε επιμέρους σκορ 9-3 το Λαύριο το οποίο είχε πλέον καλύψει το -14 σε 23-22 (στο 15′). Με μόλις ένα λάθος η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ανέτρεψε πλήρως το σκορ με 35-34 (στο 18′) και το πρώτος μέρος ολοκληρώθηκε με 38-35.

Νέα ανατροπή από το -7 στο 30′ και… διπλό για Λαύριο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον ρυθμό να έχει πέσει αισθητά και την Λάρισα έστω και δύσκολα να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (45-42 στο 25′). Ο Χάντσον έφτασε τους 15 πόντους και ανέβασε τη διαφορά στους +6 (54-48 στο 29′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 57-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Λαύριο εξαπέλυσε την αντεπίθεση του με τον Κάρτερ να έχει 11 πόντους και 4 ασίστ και με σερί 6-0 μείωσε σε 57-56 (στο 33′). 5′ λεπτά πριν το τέλος οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν κιόλας με 62-60 με επιμέρους σκορ 12-3 και έδειξαν πως μπορούν να πάρουν το μεγάλο διπλό.

Στο 38ο λεπτό το Λαύριο πέρασε και με +4 (66-62) μπροστά στο σκορ με τους Γερομιχαλό, Κάρτερ και Μουράτο να πρωταγωνιστούν και με με το επιμέρους σκορ του να φτάνει το 18-5 προηγήθηκε με +8 (70-62) και “άγγιξε” το διπλό. Τελικά η Λάρισα δεν έκανε τη μεγάλη ανατροπή και ηττήθηκε με 75-66.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου το Λαύριο μπήκε πίσω στο σκορ με 57-50 και με επιμέρους σκορ 18-3 μέχρι και το 38 προηγήθηκε με 70-62 και κλείδωσε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κάρτερ ήταν απολαυστικός με 19 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Γερομιχαλός με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο και ο Μουράτος με 9 πόντους, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και ισάριθμα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 57-50, 66-75.

Παπανικολόπουλος: ” Μας πλήγωσε το ροτέισιον”

Παπανικολόπουλος: “Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια. Μας πλήγωσε το ροτέισιον. Είχαμε μια δύσκολη εβδομάδα και φάνηκε αυτό στο γήπεδο. Εχουμε πολλά να δουλέψουμε και να κρατήσουμε από αυτό το παιχνίδι.”

Ζάρας: “Πληρώσαμε τους εύκολους πόντους”

Ζάρας: “Στην αρχή πήγαμε καλά. Σίγουρα κάναμε λάθη που τα εκμεταλλεύτηκε το Λάυριο και πληρώσαμε τους εύκολους πόντους. Τώρα έχουμε Προμηθέα και Ηρακλή. Είναι δύσκολη η συνέχεια, όμως κοιτάμε κάθε ματς ξεχωριστά και συνεχίζουμε.”

Γερομιχαλός: “Πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό”

Γερομιχαλός: “Ξεκινήσαμε άσχημα, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο ισορροπήσαμε το παιχνίδι και μετά δείξαμε χαρακτήρα νικητή. Τώρα γυρνάμε και κατευθείαν ταξιδεύουμε για Μάλαγα. Όλα τα ματς είναι δύσκολα. Πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό. Κάνουμε πάντως καλή δουλειά και αυτό φαίνεται στο γήπεδο.

Σερέλης: “Αρχικά μόνο οι φανέλες μας ήταν στο γήπεδο”

Σερέλης: “Είναι μεγάλη η νίκη. Αρχικά μόνο οι φανέλες μας ήταν στο γήπεδο. Είναι καλή ομάδα η Λάρισα. Είχαμε καλά διαστήματα στο δεύτερο αλλά είναι μια νίκη που μας μεγαλώνει σαν ομάδα γιατί έπρεπε από νωρίς να γυρίσουμε το σκορ. Πρέπει να δουλέψουμε πάνω στο πώς ξεκινάμε το παιχνίδι. Το ματς με την Μάλαγα είναι ένα ματς που φαβορί είναι η Ουνικάχα. Εμείς, όλες τις πιθανότητες που έχουμε για τη νίκη, θα παλέψουμε να τις πάρουμε. Όμως δεν μπορούμε να μπούμε όπως σήμερα. Θα δούμε το βίντεο με τα λάθη και θα είμαστε καλύτεροι.”