Παναθηναϊκός: Με πλουραλισμό και αρχηγό Ιωάννη ήρθε η πρώτη νίκη! (videos)

2021-10-18T20:17:59+00:00 2021-10-18T21:21:05+00:00.

18/Oct/21 20:17

Ο Παναθηναϊκός αν και δυσκολεύτηκε για περίπου 35′ λεπτά από τον Ιωνικό στο ΟΑΚΑ κατάφερε να πάρει τη πρώτη του φετινή νίκη στην Stoiximan Basket League με 92-78 και να ταξιδέψει με ανεβασμένη ψυχολογία στο Τελ Αβίβ για το ματς με την Μακάμπι (21/10).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που δεν είχε στη διάθεση της τον Παπαγιάννη (προστατεύτηκε λόγω μέσης), τον νέο Φέρελ και τον Έβανς που δεν έχει δηλωθεί στο πρωτάθλημα δυσκολεύτηκε από τον Ιωνικό στο ΟΑΚΑ και δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο σε μεγάλο μέρος του αγώνα, αλλά κατάφερε να πάρει τη πρώτη της νίκη στην Stoiximan Basket League με 92-78 χάρη στους Παπαπέτρου, Ουάιτ και Φλόιντ.

Μέχρι και στο 35′ οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν απέναντι στους Πρωταθλητές Ελλάδας, αλλά εκεί τη διαφορά έκανε η ποιότητα του “τριφυλλιού” και η άμυνα του με την οποία “κλείδωσε” τη νίκη. Να επισημανθεί πως ο Σαντ-Ρος προστατεύτηκε μέσα στο ματς λόγω ενοχλήσεων στο μηρό.

Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 1-1 και ταξιδεύει στο Τελ Αβίβ για το ματς με την Μακάμπι (21/10), ενώ ο Ιωνικός γνώρισε την 2η του ήττα σε 3 ματς πρωταθλήματος.

Ο Τζέρμαν κρατούσε τον Ιωνικό, ο Παναθηναϊκός είχε επιλογές και προβάδισμα

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός και προηγήθηκε από νωρίς με 10-2 (στο 3′) μετρώντας ήδη 3/3 σουτ και 3/4 βολές. Οι γηπεδούχοι παρότι είχαν 1/4 τρίποντα ήταν μπροστά με 14-6 (στο 7′), αφού ο Ιωνικός είχε 0/4 δίποντα, 5 λάθη και καμία ασίστ. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη μπροστά με 17-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντα των Αθηναίου – Γκιουζέλη ο Ιωνικός ισοφάρισε σε 19-19 (στο 13′) αν και είχε 2/12 δίποντα με τον Παναθηναϊκό να μετράει πλέον 8/22 σουτ. Με 5 πόντους του Μαντζούκα και καλή άμυνα οι πράσινοι έκαναν σερί 7-0 και προηγήθηκαν ξανά με +7 (26-19 στο 15′). Ο Τζέρμαν με 14 πόντους κρατούσε ζωντανή (32-30 στο 18′) την ομάδα του την οποία οδήγησε σε επιμέρους σκορ 11-6 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-35 και τον Φλόιντ να είναι αρκετά καλός με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Πάλεψε ο Ιωνικός αλλά… το καθάρισαν οι πράσινοι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει την ένταση της άμυνας του και να προηγείται για πρώτη φορά με +10 (48-38 στο 24′). Ο Ιωνικός δεν τα παρατούσε με τον Κολοβέρο να έχει 7 πόντους και τον Γόντικα να πετυχαίνει 5 πόντους από δύο καλάθια και φάουλ και μείωσε σε 52-49 (στο 27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-59 και τον Φλόιντ να έχει 13 πόντους και μαζί με τον Νέντοβιτς (10 πόντους) και τον Μέικον (9 πόντους) να δίνουν το προβάδισμα στους πράσινους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός με τον Παπαπέτρου να σκοράρει και τον Ουάιτ να παίζει καλά στην άμυνα έκανε σερί 7-0 σε 3′ λεπτά και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +11 (70-59 στο 33′) “αγκαλιάζοντας” τη νίκη. Ο αρχηγός του “τριφυλλιού” με 2/2 βολές έκανε στο 35′ το σκορ 75-63 και 3′ λεπτά πριν το τέλος ο Ιωνικός ήταν πίσω με 80-65 και όλα είχαν κριθεί. Στο φινάλε ο Παναθηναϊκό πανηγύρισε την νίκη με 92-78.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου ο Παναθηναϊκός μπήκε προηγούμενος με 63-59 και με επιμέρους σκορ 12-4 σε 5′ λεπτά ανέβασε το προβάδισμα του στους +12 (75-63) καθαρίζοντας τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Παπαπέτρου ήταν καθοριστικός με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ καλό ματς έκαναν ο Φλόιντ με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Οκάρο Ουάιτ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα αλλά και 5 φάουλ. Επίσης ο Νέντοβιτς είχε 16 πόντους με 5/13 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 41-35, 63-59, 92-78.