Λαύριο: Δεν αγχώθηκε (και δεν έχασε) από το “ξέσπασμα” του Απόλλωνα (video)

2021-10-24T17:47:49+00:00 2021-10-24T18:31:33+00:00.

24/Oct/21 17:47

mouratos

Το Λαύριο νίκησε τον Απόλλωνα με 82-66, παρόλο που είδε να χάνει -σχεδόν ολοκληρωτικά- μία διαφορά 18 πόντων.

Συνεχίζει τις νίκες το Λαύριο.

Η ομάδα του Σερέλη νίκησε με 82-66 τον Απόλλωνα, για την τέταρτη αγωνιστική της Stoiximan Basket League, παρόλο που είδε τους φιλοξενούμενους να μειώνουν από 56-38 σε 56-52.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι περσινοί φιναλίστ ανέβηκαν στο 3-1, με την ομάδα του Βετούλα να μένει στο 3-2 και χωρίς νίκη μακριά από τη Πάτρα.

Για την πέμπτη αγωνιστική, το Λαύριο φιλοξενείται από τον Άρη (30/10, 17:00), ενώ ο Απόλλωνας υποδέχεται τον Προμηθέα (30/10, 17:00).

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση (15-11) με τους Μουράτο και Κακλαμανάκη, όμως ο Απόλλωνας είχε τις απαντήσεις με τους Κόουλμαν και Τόμας, για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο -1 (19-18).

Οι δύο Αμερικανοί συνέχισαν να σκοράρουν για τους Πατρινούς, όμως οι γηπεδούχοι είχαν σε… κέφια τον Κάρτερ στην δεύτερη περίοδο, έφτασαν ακόμα και στο +8 (37-29), για να κλείσουν το ημίχρονο στο 42-36.

Η τρίτη περίοδος ήταν ”τρελή”. Και αυτό γιατί το Λαύριο πάτησε γκάζι και ξέφυγε με 56-38, όμως Ζούμπος και Τσαμπούρης υπέγραψαν το 0-14 του Απόλλωνα, για το 56-52, την ώρα που οι γηπεδούχοι δεν σκόραραν για 5:31′!

Κακλαμανάκης, Σμιθ και Κάρτερ έστειλαν το Λαύριο ξανά στους 10+ πόντους (76-70). Ο χρόνος (5′) κύλησε υπέρ του Λαυρίου, το οποίο τελικά πήρε και τη νίκη στο φινάλε με το 83-66, με υπογραφή Μουράτου.

Πού κρίθηκε: Ο Απόλλωνας μείωσε σε 56-52 από το 56-38, αλλά δεν είχε ανάλογη απάντηση στο 72-58.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κακλαμανάκης είχε 16 πόντους-7 ριμπάουντ, 13 πρόσθεσε ο Κάρτερ και 14 (8 ασίστ) ο Μουράτος. Δεν ήταν αρκετοί για τον Απόλλωνα οι Τσαλμπούρης με 15, Κόουλμαν με 20 (6 ριμπάουντ) και Τόμας με 10 (7 ριμπάουντ-5 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-36, 56-52, 82-66

Λαύριο (Σερέλης): Λιούις 7, Σμιθ 9, Μουράτος 14, Κακλαμανάκης 16, Γκόινς 8, Κάρτερ 13, Μπλερ, Νικολαϊδης 8, Αμίνου, Περσίδης, Γερομιχαλός 7, Βουλγαρόπουλος

Απόλλωνας (Βετούλας): Κόουλμαν 20, Τσιάκμας 3, Τσαλμπούρης 15, Ντέιβις 5, Τόμας 10, Μπέαρφιλντ, Διαμαντάκος 3, Ζούμπος 6, Δίπλαρος, Παπαφωτίου, ΜακΛάφιν 4, Κογιώνης

Χρήστος Σερέλης: ”Χαρούμενοι να κουραζόμαστε λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Λαυρίου:

”Είχαμε μεγαλύτερο ρόστερ σήμερα, είχαν απουσίες. Είναι καλό το ότι το διαχειριστήκαμε μέσα από την άμυνα, θέλαμε να κερδίσουμε μέσω αυτής. Πρέπει να παίρνουμε τα μαθήματα από τα ματς με τις πιο καλές ομάδες που παίζουμε και να τα δείχνουμε στο παρκέ. Ξέφυγε η διαφορά, χαλαρώσαμε στην άμυνα, σκεφτόμασταν την επίθεση και αγχωθήκαμε για 3-4 λεπτά, αλλά ήταν θέμα χρόνου να βγουν 2-3 άμυνες και έτσι πήγε ξανά η διαφορά στους 10.

Είμαστε χαρούμενοι να κουραζόμαστε λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων, προσπαθούμε το καλύτερο δυνατό, θα είμαστε ανταγωνιστικοί. Χαιρόμαστε να κερδίζουμε, γι’ αυτό έχουμε και αυτό το ρόστερ”

Νίκος Βετούλας: ”Μείναμε από δυνάμεις, ψάχνουμε την αγορά για παίκτη”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Απόλλωνα:

”Μείναμε από δυνάμεις, μέχρι το 30-32′, μετά φάγαμε 2-3 αιφνιδιασμούς, κρατάμε το comeback από το -18 στο -14. Ήταν λογικό, είχαμε περιορισμένες λύσεις, ειδικά στα γκαρντ.

Οι νίκες στην έδρα μας ήταν σημαντικό, εκτός μένουμε στα ματς μέχρι το 32-33, αλλά στο τέλος δεν τα καταφέρνουμε και η διαφορά φτάνει στους 15. Θέλουμε προσθήκη, ψάχνουμε την αγορά, θέλουμε να πάρουμε παίκτη. Να μας βοηθήσει άμεσα, να μην είναι μεγάλο ρίσκο, να εγκλιματιστεί άμεσα.

Η εικόνα μας στο γήπεδο μοιάζει λίγο καλύτερη, θέλουμε όμως έναν έμπειρο παίκτη να μας βοηθήσει, ειδικά στα εκτός έδρας, που στο τέλος δεν ακολουθούμε στο σκορ”