Παναθηναϊκός: Ξόδεψε ένα δεκάλεπτο, η άμυνα το έκανε… άνετο στο Περιστέρι! (videos)

2021-10-24T20:49:00+00:00 2021-10-24T21:12:32+00:00.

24/Oct/21 20:49

perry

Νικηφόρα πέρασε από το Περιστέρι ο Παναθηναϊκός (62-77) , για την δεύτερη νίκη του στην Stoiximan Basket League.

O Παναθηναϊκός νίκησε το Περιστέρι με 62-77, για τη τέταρτη αγωνιστική της Stoiximan Basket League, σε ένα ματς που είχε την υπογραφή του μετά την ανάπαυλα.

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στη πρώτη περίοδο, προηγήθηκαν ακόμα και με 12 πόντους, αλλά οι ”πράσινοι” γύρισαν την κατάσταση υπέρ τους στη δεύτερη, αλλά κυρίως στη τρίτη περίοδο, παίζοντας εξαιρετική άμυνα.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νικητές βρίσκονται πλέον στο 2-1, ενώ οι ηττημένοι είναι στο 1-2. Για την πέμπτη αγωνιστική, το Περιστέρι φιλοξενείται από τον ΠΑΟΚ (31/10, 17:00), ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Κολοσσό (31/10, 20:00).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Η εξέλιξη: Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα το ματς και αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό, προηγούμενο με 24-14, με μπροστάρη τον Χρυσικόπουλο. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 11 (29-18), με τον Μέικον να μειώνει σε 29-20.

Ο Μέικον μείωσε κι άλλο (31-25), αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου με 37-25. Και πάλι, ο Παναθηναϊκός βρήκε τις απαντήσεις και με επιμέρους 2-14, ισοφάρισε σε 39-39, με τα τελευταία λεπτά να κυλούν ανάλογα, για το 41-41 στο ημίχρονο.

Το σκηνικό άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Ναι μεν το Περιστέρι έκανε το 45-49, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε σταθερά το προβάδισμα (45-55), με τους Μέικον-Πέρι να σκοράρουν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 53-63.

Οι ”πράσινοι” μπόρεσαν και κράτησαν εύκολα τις διψήφιες διαφορές μετά το 57-64, με συνεχόμενους πόντους του Ουάιτ. Οι Περιστεριώτες δεν μπόρεσαν να επαναλάβουν την εμφάνισης της πρώτης περιόδου και αρκέστηκαν στο τελικό 62-77.

Πού κρίθηκε: Ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω στο σκορ με 37-25, αλλά αντέδρασε άμεσα για το 39-39, πριν ”καθαρίσει” την τρίτη περίοδο, χωρίς να έχει την μεγάλη απόσταση ασφαλείας.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πέικον είχε 16 πόντους, ο Παπαγιάννης 14 με 12 ριμπάουντ, ο Παπαπέτρου 12 και ο Πέρι 11, με τον Ουάιτ να προσθέτει 10. Για το Περιστέρι, προσπάθησαν Κατσίβελης και Χρυσικόπουλος με 12 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 41-41, 53-63, 62-77

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 5, Μορέιρα 6, Πέτεγουεϊ 5, Μωραϊτης 2, Χρυσικόπουλος 12, Κατσίβελης 12, Μπράουν 5, Σαλούστρος 3, Ζούγκρης, Μανιάς, Μίλερ 4, Χάγκινς 8

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 11, Μέικον 16, Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης, Καββαδάς, Παπαπέτρου 12, Κασελάκης, Ουάιτ 10, Φλόιντ 3, Νέντοβιτς 3, Ματζούκας, Σαντ-Ρος 8