Λαύριο: Με μέταλλο νικητή άλωσε το Αλεξάνδρειο! (videos)

2021-10-30T17:59:47+00:00 2021-10-30T18:21:07+00:00.

30/Oct/21 17:59

Το Λαύριο έδειξε χαρακτήρα απέναντι στον Άρη και με τον Κάρτερ να κάνει σπουδαία δουλειά στο τέλος πήρε τη νίκη με 73-69 μέσα στο “Αλεξάνδρειο”!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Παλικαρίσια νίκη για το Λαύριο, με τους “μεταλλωρύχους” να περνούν από την έδρα του Άρη (1-4) με 73-69 και να ανεβαίνουν στο 4-1 στην φετινή Stoiximan Basket League.

Παράλληλα, έφτασε τις δύο σερί εκτός έδρας νίκες επί του Άρη, τον οποίο είχε κερδίσει και πέρσι, ενώ με αντίπαλο την ομάδα της Θεσσαλονίκης μετράει πλέον τρία συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα.

ΤΟ παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος, με το Λαύριο να βγάζει μεγάλες άμυνες και να είναι εύστοχο από τη γραμμή, κομμάτι που ήταν καθοριστικό στην τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Ο Κάρτερ ήταν εκπληκτικός, έχοντας 17 πόντους και πολλά κρίσιμα καλάθια στο τέλος, ενώ 15 πρόσθεσε ο Σμιθ και 11 ο Περσίδης.

Από την άλλη, 18 είχε ο Ουίλιαμς και 12 ο Χάνλαν, αλλά με μόλις 1/13 εντός παιδιάς.

Το ματς:

Το Λαύριο είχε μεν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να χτίσει και μια έστω μικρή διαφορά, κάτι που ο Άρης εκμεταλλεύθηκε, παίρνοντας τα ηνία και κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +3 (22-19). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά λύσεις και πήραν τον έλεγχο, φτάνοντας στο 32-38 στο 18′, όμως ένα σερί 9-0 του Άρη του έδωσε εκ νέου το προβάδισμα με 41-38 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Άρη να συνεχίζει να παίζει με ένταση, αλλά το Λαύριο, στηριζόμενο στον Τάισον Κάρτερ, πήρε προβάδισμα και έφτασε στο 48-55 στο 29′ (52-57, 30′). Ο Άρης έκανε ξανά την αντεπίθεσή του και πέρασε ακόμα και μπροστά, όμως ο Κάρτερ ήταν εκεί για το Λαύριο, ενώ ο Δημήτρης Κακλαμανάκης έκανε μεγάλη ζημιά με τα επιθετικά ριμπάουντ και τις βολές του. Έτσι, το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα του Χρήστου Σερέλη νικήτρια με 96-73.

Δεκάλεπτα: 22-19, 41-38, 52-57, 69-73

Παίκτης κλειδί:

Μα φυσικά ο Τάισον Κάρτερ. Ο Αμερικανός ήταν εκπληκτικός στα δύσκολα, με 15 εκ των 17 πόντων του να έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο! Πολύ καλός και ο Κακλάμανάκης στο τέλος, με τον διεθνή σέντερ να έχει συνολικά 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Πού κρίθηκε:

Πολλά μπορούμε να πούμε σε αυτό το κομμάτι, όμως θα σταθούμε στην αντιμετώπιση του Χάνλαν. Ο σκόρερ του Άρη έμεινε πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό, έχοντας μεν 12 πόντους, αλλά με μόλις 1/13 εντός παιδιάς!

Άρης (Καστρίτης): Κάουαν 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 6 ασίστ), Λόκετ 10 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 18 (3/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3/4 βολές), Χάνλαν 12 (1/13 σουτ, 10/10 βολές, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κώττας 10 (3/4 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Τζούστον 6 (3/4 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σχίζας, Πουλιανίτης 3 (1), Νετζήπογλου 5 (1/1 δίποντο, 3/4 βολές), Κέλι 2

Λαύριο (Σερέλης): Κάρτερ 17 (6/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 λάθη), Μουράτος 6 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Κακλαμανάκης 10 (2/4 δίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Περσίδης 11 (3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκόινς 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λούις, Νικολαΐδης 2, Σμιθ 15 (5/10 δίποντα, 5/7 βολές), Αμίνου 7 (1), Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος