O Ιωνικός σόκαρε το Ευρωπαίο Λαύριο! (videos)

2021-11-06T17:55:11+00:00 2021-11-06T21:23:13+00:00.

06/Nov/21 17:55

Ο Ιωνικός έκανε μια συγκλονιστική ανατροπή και πήρε έτσι ένα παλικαρίσιο “διπλό”, περνώντας από την έδρα του Λαυρίου με 61-59.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Ο Ιωνικός πήγε στο Λαύριο με 10 παίκτες, έχασε τον Γόντικα κατά την διάρκεια του αγώνα, έμεινε πίσω με 12 στο ξεκίνημα, όμως στο τέλος έδειξε χαρακτήρα, έπαιξε ΑΜΥΝΑΡΑ και πήρε μια σπουδαία νίκη με 61-59.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη του Ιωνικού, ο οποίος ανέβηκε στο 2-4, ενώ το Λαύριο υποχώρησε στο 4-2. Το παράδοξο με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη είναι το γεγονός πως έχει 3/3 εκτός έδρας, όμως στην έδρα του μετράει 1/3.

Ο Τζέρμαν με 16 ήταν ο κορυφαίος, ενώ 13 πρόσθεσε ο Μουσταφά και 10 ο Αθηναίου. Από την άλλη ο Μουράτος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 11, αλλά στο τέλος ήταν και μοιραίος.

Το ματς:

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως μετά το 7-9 (4’) το Λαύριο πάτησε γερά το πόδι στο γκάζι και με ένα σερί 13-0(!) πήρε τον έλεγχο με 20-9 (9’). Λίγο μετά το δεκάλεπτο (20-10) οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο +12 (22-10, 11’), όμως στη συνέχεια ο Ιωνικός βρήκε λύσεις, μειώνοντας το σκορ. Παρόλα αυτά, οι Νικαιώτες δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο από το να πάνε στα αποδυτήρια στο -7 (37-30).

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Λαύριο κρατούσε το προβάδισμα, με τον Ιωνικό να είναι μεν ανταγωνιστικός, αλλά να μην καταφέρνει να γίνει και απειλητικός. Κάπως έτσι η περίοδος έκλεισε στο 48-42. Στο τέταρτο οι παίκτες του Σερέλη έφτασαν στο +11 (34′), όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, με τον Ιωνικό να μειώνει στους 3 (55-52, 37’), έχοντας πλέον μπει για τα καλά στο ματς. Παρόλα αυτά, Μουράτος και Κάρτερ βγήκαν μπροστά (59-52). Αθηναίου και Όουενς είχαν την απάντηση για τους φιλοξενούμενους (59-59, 39’), με το ματς να παίρνει πλέον φωτιά. Ο Τζέρμαν έβαλε τον Ιωνικό μπροστά (59-61) στα 40’’, με το Λαύριο να μην καταφέρνει να σκοράρει σε δύο πολύ σημαντικές κατοχές. Το ίδιο συνέβη και στην τελευταία επίθεση, με Λιούις και Μουράτο να αστοχούν σε τρίποντα και τον Ιωνικό να παίρνει τη νίκη με 59-61.

Δεκάλεπτα: 20-10, 37-30, 48-42, 59-61.

Πού κρίθηκε:

Ο Ιωνικός έκανε μεγάλη ανατροπή στο τέλος, με το 0-9 των τελευταίων λεπτών να κρίνει εν τέλει και τον νικητή.

Παίκτης κλειδί:

Ο Γιουτζίν Τζέρμαν ήταν καθοριστικός, έχοντας 16 πόντους, αλλά και σκοράροντας το νικητήριο καλάθι στο τέλος.

Λαύριο (Σερέλης): Λιούις 8 (0/3 τρίποντα), Κάρτερ 7 (1), Μουράτος 11 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κακλαμανάκης 7 (5 ριμπάουντ), Γκόινς 4 (7 ριμπάουντ), Νικολαΐδης, Σμιθ 8, Αμίνου 7 (1), Περσίδης, Γερομιχαλός 7 (1), Βουλγαρόπουλος.

Ιωνικός (Σεγκούρα): Μουσταφά 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Κολοβέρος (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Τζέρμαν 16 (5/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4 λάθη), όουενς 8 (5 ριμπάουντ), Χουγκάζ 9 (2/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος, Αρσενόπουλος, Αθηναίου 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Γόντικας, Γκιουζέλης 3 (1).

Σεγκούρα: “Ήταν μια νίκη πίστης”

Ο Κούρο Σεγκούρα ήταν απόλυτα ικανοποιημένος μετά τη νίκη επί της ομάδας του Λαυρίου, τονίζοντας πως ήταν μια νίκη πίστης.