Άρης: Έστησε πατρινό… πάρτι και διέλυσε τον Προμηθέα! (videos)

2021-11-06T20:55:23+00:00 2021-11-06T22:38:59+00:00.

06/Nov/21 20:55

Ο Άρης έκανε ΜΑΤΣΑΡΑ στην Πάτρα και πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Προμηθέα με το επιβλητικό 62-82!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Μεγάλη νίκη για τον Άρη, ο οποίος πέρασε από την Πάτρα και την έδρα του Προμηθέα με 62-82 και πήρε έτσι μια σημαντική βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν να γευτούν τη χαρά της νίκης από το ματς με τον Παναθηναϊκό. Έτσι, έβαλαν τέλος στο αρνητικό τους σερί και ανέβηκαν στο 2-4 στην φετινή Stoiximan Basket League. Από την άλλη ο Προμηθέας ηττήθηκε για πρώτη φορά στην έδρα του, υποχωρώντας στο 4-2.

Για τον Άρη, ο οποίος ταξίδεψε με 10 παίκτες για την Πάτρα, ο Κόβαν είχε 20 πόντους, ο Κέλι 18 και ο Χάνλαν 17. Ο τελευταίος αποχώρησε στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου λόγω προβλήματος στον δικέφαλο και αύριο θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία.

Από την άλλη ο Προμηθέας, τα ηνία του οποίου θα αναλάβει ο Ηλίας Ζούρος, ο Αγραβάνης ήταν ο μόνος διψήφιος με 13 πόντους.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο ξεκίνημα του αγώνα, με τις άμυνες να είναι κυρίως… απούσες, όπως δείχνει και το 20-20 με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος. Η συνέχεια ήταν όμως διαφορετική. Ο Άρης, με τον Χάνλαν να κάνει τα… δικά του, πήρε τον έλεγχο και το προβάδισμα, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το υπέρ του 30-36.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Θεσσαλονικείς, με όπλο την άμυνά τους, συνέχισαν να ανεβάζουν το προβάδισμά τους, φτάνοντας ακόμα και στο +16 (35-51, 26’). Ο Προμηθέας ανέβασε την απόδοσή του και μείωσε (42-53, 30’). Στο ίδιο έργο θεατές και στην τέταρτη περίοδο. Ο Άρης είχε τον απόλυτο έλεγχο και ο προμηθέας είχε θέματα σε άμυνα και επίθεση, χωρίς να κατορθώνει να απειλήσει τους κίτρινους. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 (54-74, 37’) και πλέον τα πάντα είχαν πάρει το δρόμο τους. Τελικό σκορ 62-82 και νικητής ο Άρης.

Δεκάλεπτα: 20-20, 30-36, 42-53, 62-82.

Παίκτης κλειδί:

Ο Κέλι έπαιξε μόλις το πρώτο του ματς με τον Άρη, όμως έδειξε με το “καλημέρα” πως πρόκειται για εξαιρετική προσθήκη, καθώς τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους.

Προμηθέας (Ντούβας): Γκάντι 4, Ρέι, Ρογκαβόπουλος 2, Μάιλς 8 (1), Γκραντ 5 (βασική 5άδα), Γκίκας 3 (1), Δ. Αγραβάνης 13, Γιαννόπουλος 8 (2), Χαντ 16, Σβαρτς, Ν. Μπαζίνας, Τανούλης.

Άρης (Καστρίτης): Κόουαν 20 (3), Χάνλαν 15 (3), Κέλι 20 (1), Ουίλιαμς 7 (1), Λόκετ 11 (βασική 5άδα), Νετζίπογλου 9, Κόττας, Τζούιστον, Καμάρας, Πετανίδης.

Καστρίτης: “Οι παίκτες μου έδωσαν και την ψυχή τους”

Ο κόουτς του Άρη στάθηκε στο πάθος που έδειξαν οι παίκτες του, τονίζοντας πως οι παίκτες του έδωσαν και την ψυχή τους, παρά τα προβλήματα τραυματισμών.