Πρίφτης: “Έχουμε πάρα πολλά να βελτιώσουμε, κι αμυντικά, αλλά κυρίως επιθετικά”

2021-11-07T18:21:01+00:00 2021-11-07T19:44:44+00:00.

07/Nov/21 18:21

priftis

Ο Δημήτρης Πρίφτης μίλησε για τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ και τόνισε πως η ομάδα του έχει πολλή δουλειά μπροστά της. Όσα ανέφερε ο Άρης Λυκογιάννης.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με 64-81 για την Stoiximan Basket League, με τον Δημήτρη Πρίφτη να στέκεται στην εικόνα που έδειξαν οι παίκτες του στη Θεσσαλονίκη, αλλά και στα κομμάτια που θα πρέπει να βελτιώσει ενόψει της συνέχειας.

Αναλυτικά τα όσα είπε στην κάμερα της ΕΡΤ:

“Είναι φανερό πως μπήκαμε αποφασισμένοι από την αρχή. Χαλαρώσαμε κάποια στιγμή και ήμασταν χαλαροί στην επίθεση, δίνοντας το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να πλησιάσει. Ευτυχώς στη συνέχεια μπήκαμε ξανά στο πνεύμα της αναμέτρησης”

Για τα κομμάτια που θέλει να βελτιώσει στον Παναθηναϊκό: “Είναι πολλά. Αμυντικά αλλά κυρίως επιθετικά”

Εν συνεχεία, μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου, ανέφερε: “Θέλω να συγχαρώ πρώτα τα παιδιά για τον τρόπο που αντιδράσαμε, ειδικά στο ξεκίνημα. Είχαμε ένταση, πάθος και ενέργεια. Αντιδράσαμε μετά την πολύ κακή μας εμφάνιση με τον Eρυθρό Αστέρα. Παίξαμε πολύ δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, διατηρήσαμε την ενέργεια και κερδίσαμε σχετικά εύκολα, παρότι ο ΠΑΟΚ μας πλησίασε σε ένα σημείο στην τρίτη περίοδο. Και εκεί το προσεγγίσαμε σωστά.

Είναι πολύ καλό το ότι αντιδράσαμε και παίξαμε με αυτό το πάθος κι έτσι πρέπει να κάνουμε πάντα, όπου κι αν παίζουμε. Είχαμε καλά ποσοστά στο δίποντο γιατί βάλαμε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και πήγαμε δυνατά με τη μπάλα στο καλάθι. Ότι drive κάναμε πήγαμε δυνατά. Πρέπει να βελτιωθούμε και στο τρίποντο”.

Για το 72% που είχε ο Παναθηναϊκός στο δίποντο ανέφερε: “Είναι και η φύση μας και το πνεύμα της ομάδας. Μετά την ήττα αυτή, έπρεπε να αντιδράσουμε που εκφράστηκε με αυτήν την επιθετικότητα και σε άμυνα και σε επίθεση”.

Άρης Λυκογιάννης: ”Πληρώσαμε τα πολλά λάθη”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του ΠΑΟΚ:

”Ξεκάθαρα ήταν πρόβλημα τα πολλά λάθη, δεν αντιδράσαμε καλά στην πίεση, κάναμε 20 λάθη και πήρε 24 πόντους από αυτό, κυρίως στην πρώτη περίοδο. Κάναμε λάθη, όταν πήγαμε να μειώσουμε, αυτός ο τομέας έκρινε το ματς.

Αυτό που πρέπει να διαχειριστούμε είναι η κακή ψυχολογία, είναι να σηκώσουμε το κεφάλι και να αντιδράσουμε”