Κολοσσιαίο πάρτι και συντριβή του Λαυρίου στη Ρόδο! (videos)

2021-11-13T17:47:47+00:00 2021-11-14T10:32:42+00:00.

13/Nov/21 17:47

Ο Κολοσσός ήταν κυρίαρχος απέναντι στο Λαύριο στη Ρόδο και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 82-59 δεχόμενος μόλις 5 πόντους στη τέταρτη περίοδο και παραμένοντας στις πρώτες θέσεις της κατάταξης της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη επιβεβαίωσε σε ένα ακόμα παιχνίδι φέτος στη Stoiximan Basket League τη δυναμική της κερδίζοντας εντός έδρας σχετικά εύκολα το πάντα ανταγωνιστικό Λαύριο με 82-59, σε ένα αποτέλεσμα που έχει και μία επιπλέον αξία μετά την αφαίρεση ενός βαθμού από τους Ροδίτες μεσοβδόμαδα, οι οποίοι ήδη προσέφυγαν στο ΑΣΕΑΔ για την αλλαγή της απόφασης.

Πλέον ο Κολοσσός με ρεκόρ 5-2 άφησε πίσω του το Λαύριο και εδραιώθηκε στη πρώτη τριάδα της κατάταξης, ενώ οι ηττημένοι με 4 νίκες και 3 ήττες παραμένουν ψηλά και γνώρισαν στη Ρόδο τη πρώτη τους φετινή εκτός έδρας βαθμολογική απώλεια μετά το 3/3.

Κυρίαρχος στο πρώτο μέρος ο Κολοσσός

Καλύτερα ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν από νωρίς με 10-7 (στο 4′) και το Λαύριο να έχει ήδη 3 λάθη. Ο Κολοσσός έχοντας 4/5 σουτ και 8/9 βολές ανέβασε τη διαφορά και σε double score (18-9 στο 6′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους νε βρίσκονται πίσω με 30-15 (!) και τους Ροδίτες να έχουν 9/12 σουτ!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων στο πρώτο τετράλεπτο ήταν εξαιρετικές, αλλά το Λαύριο δεν κατόρθωσε να μειώσει δραστικά τη διαφορά (34-21). Ο Κολοσσός συνέχισε να διατηρεί ένα σημαντικό διψήφιο προβάδισμα με 39-25 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-29 και τη διαφορά να έχει φτάσει και στο +16 (43-27).

Δεν “άντεξε” το Λαύριο και… ηττήθηκε

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Ρόδο ξεκίνησε με το Λαύριο να προσπαθεί να μειώσει τη μεγάλη διαφορά και να κάνει πάλι ντέρμπι τον αγώνα, αλλά χωρίς επιτυχία αφού το σκορ ήταν 51-38 (στο 24′). Οι Ροδίτες βρέθηκαν και στο +17, όμως οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη μείωσαν σε 59-47 (στο 27′) και έκλεισαν τη τρίτη περίοδο με 62-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του κόουτς Καντζούρη έκαναν ένα καθοριστικό επιμέρους σκορ 12-1 σε 5′ λεπτά προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +19 (74-55 στο 35′) και έδειχναν να “αγκαλιάζουν” τη νίκη. Η διαφορά πήγε και στο +22 (77-55 στο 36′) και μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα με τον Κολοσσό να κερδίζει εύκολα το Λαύριο με 82-59!

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου το Λαύριο έχοντας μειώσει από το -17 σε 62-54 μπήκε με σκοπό την ανατροπή, αλλά το επιμέρους σκορ 12-1 του Κολοσσού σε 5′ λεπτά (74-55) τελείωσε την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς ήταν πολύ καλός με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ σημαντική δουλειά έκανε και ο Ποτ με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 43-29, 62-54, 82-59.

Καντζούρης: “Παραμένουμε ταπεινοί και πεινασμένοι”