Άρης: Κάουαν και Κέλι “έβαψαν” κίτρινο το ντέρμπι με τον Ηρακλή! (videos)

2021-11-14T18:28:59+00:00 2021-11-14T21:18:33+00:00.

14/Nov/21 18:28

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κερδίζοντας στη παράταση τον Ηρακλή με 83-78 και τον άφησε στη τελευταία θέση της Stoiximan Basket League έχοντας για πρωταγωνιστές τους Κέλι και Κάουαν.

Το παιχνίδι στο “Nick Galis Hall” είχε τρομερή εξέλιξη από την αρχή μέχρι και το τέλος της κανονικής διάρκειας, αφού και ο Άρης και ο Ηρακλής έχασαν μεγάλες διψήφιες διαφορές, αλλά τελικά στη παράταση οι Κάουαν και Κέλι έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους στο τελικό και δίκαιο 83-78.

Πλέον ο Άρης έχει ρεκόρ 3-4 και ανεβαίνει σταδιακά στη κατάταξη, ενώ ο Ηρακλής με 1 μόλις μία νίκη και 5 ήττες παραμένει στη τελευταία θέση.

Ματσάρα με συνεχείς ανατροπές στο πρώτο ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Άρης και προηγήθηκε με το σημαντικό 12-3 (στο 6′) παίζοντας καλά στην άμυνα και εκμεταλλευόμενος τα 5 λάθη των αντιπάλων του. Ο Αγραβάνης με 5 σερί πόντους οδήγησε σε σερί 9-0 τον Ηρακλή και ισοφάρισε σε 12-12 (στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με τον Γηραιό να κάνει συνολικό επιμέρους σκορ 13-1 και να προηγείται με 16-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κώστα Μέξα ανέβασαν το επιμέρους σκορ τους σε 23-1 (!) και αύξησαν το προβάδισμα τους σε +13 (26-13 στο 13′) έχοντας κυριαρχήσει πλήρως στο παρκέ! Η διαφορά πήγε και στο +15 (36-21 στο 16′) με τον Ηρακλή να μετράει 6/9 τρίποντα, ενώ ο Άρης στο 18ο λεπτό μείωσε το σκορ σε 36-27. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το κίτρινο επιμέρους σκορ να φτάνει το 12-1 και το σκορ να γίνεται 37-32.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Nick Galis Hall” ξεκίνησε με τον Κέλι να φτάνει τους 17 πόντους και τον Άρη πλέον να έχει επιστρέψει από το -15 όντας μπροστά με 47-41 (στο 25′) μετά από επιμέρους σκορ 15-4. Ο Ηρακλής με καλάθι του Σκορδίλη πήρε και πάλι το προβάδισμα με 50-49 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 60-56.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κλόμπουκαρ με 2/2 σουτ και 12 πόντους οδήγησε σε μικρό σερί 5-0 τον Άρη και στο +9 (65-56 στο 32′) χρίζοντας τον φαβορί για τη νίκη. Με 2/2 τρίποντα από Ντάγκλας και Παπαδάκη και επιμέρους σκορ 11-2 ο Ηρακλής κατάφερε στο 37ο λεπτό να φέρει τα πάνω κάτω και να ισοφαρίσει σε 67-67. Ο “Γηραιός” συνέχισε να είναι κυριαρχεί και με σερί 6-0 στο 39ο λεπτό πέρασε μπροστά και 6 πόντους (73-67) και φάνηκε να “αγγίζει” τη νίκη.

Ο Άρης αντέδρασε όμως και με δικό του σερί 6-0 ισοφάρισε στα 32” δευτερόλεπτα σε 73-73, ενώ ο Ντάγκλας στα 18” του έδωσε και τη κατοχή μετά από επιθετικό φάουλ και τελικά το ματς οδηγήθηκε στη παράταση μετά το λάθος και του Κλόμπουκαρ.

Παράταση

Με εντυπωσιακό τρόπο μπήκε στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη και στα δύο πρώτα λεπτά έκανε σερί 9-0 και προηγήθηκε με 82-73 ούσα και πάλι φαβορί για τη νίκη. Στο τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν 83-75 και στο φινάλε ο Άρης πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη με 83-78.

Που κρίθηκε: Στο 9-0 σερί του Άρη στη παράταση όπου έκανε το σκορ από 73-73 σε 82-73 “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κέλι ήταν καταπληκτικός και έκανε τη διαφορά με 29 πόντους (12/16 δίποντα) και 10 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Κάουαν με 12 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32-37, 60-56, 73-73, 83-78.

Αναλυτικά η ανακοίνωση με τις διαμαρτυρίες του Ηρακλή για τη διαιτησία:

“Αν υπήρχε ένας τίτλος, που θα μπορούσε να περιγράψει πλήρως αυτό που συνέβη σήμερα στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο είναι: “Η ΣΦΑΓΗ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ”. Διότι ο Ηρακλής σφαγιάστηκε από τη διαιτησία των Πιτσίλκα, Ζαχαρή και Μπακάλη, οι οποίοι δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να φύγει νικήτρια από την έδρα του Άρη, καθορίζοντας το τελικό αποτέλεσμα. Δεν είναι η πρώτη φορά φέτος, που ο Ηρακλής αδικείται από τις αποφάσεις των διαιτητών, αλλά αυτό που έγινε σήμερα (14/11) ξεπέρασε κάθε λογική και όλη η Ελλάδα έγινε, μέσω της τηλεοπτικής μετάδοσης του αγώνα, μάρτυρας της τεράστιας αδικίας, που υπέστη η ομάδα μας.

Ο αντίπαλος εκτέλεσε 31 βολές έναντι 16 της ομάδας μας, σχεδόν δηλαδή τις διπλάσιες, ενώ ήταν αυτός που κυνηγούσε στο σκορ κι έπαιζε άμυνα πάνω από το όριο του φάουλ. Οι διαιτητές δεν τιμώρησαν το σκληρό παιχνίδι και το ανέχθηκαν πολλές φορές στη διάρκεια της αναμέτρησης, βάζοντας τον Άρη και πάλι στον αγώνα.

Είναι βέβαιο πως το σχετικό βίντεο, με τα διαιτητικά όργια, που θα καταθέσει η ΚΑΕ Ηρακλής στην Κεντρική Επιτροπή Διαιτησίας θα χρειαστεί ώρες για να ετοιμαστεί και θα έχει μεγάλη διάρκεια, καθώς τα λανθασμένα σφυρίγματα είναι δεκάδες.

Έχουμε καταλάβει πως κάποιοι δεν θέλουν τον Ηρακλή στην Α1 και φροντίζουν να το δείχνουν με τις διαιτησίες, που έχει η ομάδα μας κι ενώ το πρωτάθλημα βρίσκεται ακόμη στην 7η αγωνιστική. Ξεκαθαρίζουμε, ωστόσο, ότι δεν θα ανεχθούμε να χάνουμε παιχνίδια από εξωαγωνιστικές παρεμβάσεις, οι οποίες κλέβουν τον ιδρώτα, που χύνουν οι παίκτες μας στο γήπεδο.

Υ.Γ. Περιμένουμε με ενδιαφέρον την έκθεση του παρατηρητή διαιτησίας της ΚΕΔ/ΕΟΚ, που ήταν σήμερα (14/11) στο γήπεδο”.