Ολυμπιακός: Νίκησε και τον ΠΑΟΚ για το 6/6! (videos)

2021-11-14T20:46:09+00:00 2021-11-14T21:08:59+00:00.

14/Nov/21 20:46

Ο Ολυμπιακός παρουσιάζοντας καλό πρόσωπο κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στον ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει σχετικά εύκολα με 86-68 και να παραμείνει αήττητος στην Stoiximan Basket League πριν τη κρίσιμη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εμφανίστηκε συγκεντρωμένη και με τη καλή γνωστή της άμυνα μόνο στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη που στάθηκαν εξαιρετικά στο ΣΕΦ για σχεδόν 30 λεπτά και κατάφερε να κερδίσει άνετα με 86-68.

Πλέον ο Ολυμπιακός μετράει 6/6 στο Πρωτάθλημα και είναι μόνος αήττητος στη κορυφή, ενώ αντίστοιχα ο ΠΑΟΚ με 1 νίκη και 5 ήττες είναι ουραγός μαζί με τον συμπολίτη του Ηρακλή.

Οι “ερυθρόλευκοι” έχουν μπροστά τους μία ιδιαίτερα απαιτητική “διαβολοβδομάδα” στην Ευρωλίγκα όπου αρχικά (17/11) θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την Πρωταθλήτρια Ευρώπης και ανεβασμένη Εφές και στη συνέχεια θα φιλοξενήσουν την Μακάμπι (19/11) του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Έβαλε “ζόρια” από νωρίς ο ΠΑΟΚ στον Ολυμπιακό

Καλά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες επιθετικά με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 10-9 (στο 6′) με τον Φαλ να έχει ήδη 4 πόντους. Η νωθρότητα της άμυνας των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον ΠΑΟΚ (19-15 στο 9′) ο οποίος είχε 8/9 δίποντα και η πρώτη περίοδος έληξε με τρίποντο του ΜακΚίσικ και 20-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ με σερί επιθετικά ριμπάουντ και εκμεταλλευόμενος την κακή “ερυθρόλευκη” άμυνα πέρασε και πάλι μπροστά με 29-28 (στο 14′) και τον Τζόουνς να έχει 10 πόντους.

Η πεντάδα των Σλούκα, Λούντζη, ΜακΚίσικ, Πρίντεζη και Μάρτιν ήταν πιο λειτουργική για τον Ολυμπιακό, αφού έκανε επιμέρους σκορ 10-1 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (38-30 στο 17′). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και πάλι να ισοφαρίσουν σε 38-38 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-38 μετά από νέο τρίποντο του ΜακΚίσικ (10 πόντους με 4/6 σουτ).

Το “καθάρισε” με την άμυνα ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι ιδιαίτερα άστοχος, αλλά χάρη στην άμυνα του η οποία για πρώτη φορά λειτούργησε σωστά αύξησε το προβάδισμα του σε 49-40 (στο 25′). Οι “ερυθρόλευκοι” πλέον κυριαρχούσαν στο παρκέ και πέρασαν μπροστά στο σκορ και με 64-47 (στο 28′) με επιμέρους σκορ 23-9, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 66-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες έδειχναν έλλειψη συγκέντρωσης, αλλά και πάλι με την άμυνα τους να κάνει τη διαφορά κρατούσαν ένα διψήφιο προβάδισμα (66-56 στο 34′). Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε στο -15 με σερί 7-0 μείωσε σε 71-63 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Στο 38ο λεπτό ο Χασάν Μάρτιν με καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 78-66 και ουσιαστικά ο Ολυμπιακός “αγκάλιασε” την νίκη την οποία πανηγύρισε στο τέλος με 86-68.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου με το επιμέρους σκορ 25-14 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +14 (66-52) μία διαφορά ασφαλείας που κράτησε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο ΜακΚίσικ ήταν πολύ καλός με 12 πόντους και 3 ασίστ, ενώ σε καλή βραδιά βρέθηκε και ο Βεζένκοφ με 12 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Το καλύτερο του φετινό ματς πραγματοποίησε ο Λούντζης με 10 πόντους και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 41-38, 66-52, 86-68