Περιστέρι: “Έσπασε” το ρόδι στο σπίτι του κόντρα στον Απόλλωνα! (video)

2021-11-20T17:47:34+00:00 2021-11-20T18:53:11+00:00.

20/Nov/21 17:47

Τη πρώτη του νίκη στην έδρα του πανηγύρισε το Περιστέρι με 78-68 επί του Απόλλωνα Πάτρας ο οποίος δεν είχε στη διάθεση του τον καλύτερο σκόρερ του Κόουλμαν λόγω διαστρέμματος.

Μετά από τρεις ήττες στο “Ανδρέας Παπανδρέου” η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου “έσπασε” το ρόδι απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας τον οποίο κέρδισε εύκολα με 78-68, αν και η επικράτηση του αποδείχθηκε πύρρειος μετά το τραυματισμό του ΜακΚρί ο οποίος θα κάνει εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος.

Πλέον το Περιστέρι μετά τις δύο σερί νίκες στη Stoiximan Basket League έχει ρεκόρ 4-3 και ισχυροποιεί τη θέση του στην οκτάδα, ενώ οι Πατρινοί του Νίκου Βετούλα έμεινα λίγο πίσω βαθμολογικά με 3 νίκες και 4 ήττες.

Κυρίαρχο το Περιστέρι στο πρώτο μέρος!

Εξαιρετικό ήταν στη πρώτη περίοδο το Περιστέρι όπου προηγήθηκε με 26-13 έχοντας 11/18 σουτ, 5 ασίστ και 0 λάθη, απέναντι στον Απόλλωνα που μετρούσε μόλις 1 ασίστ, 3 λάθη και 4/11 σουτ!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου συνέχισαν να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα και να διατηρούν μία διψήφια διαφορά (33-19 στο 14′) ασφαλείας από τους Πατρινούς. Ο Απόλλωνας αντέδρασε για πρώτη φορά με σερί 8-0 και μείωσε σε 33-27 (στο 16′) με τον Τόμας να φτάνει τους 10 πόντους. Το Περιστέρι ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 8 (41-33 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 46-33.

Το “καθάρισαν”

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Περιστέρι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να προηγούνται με μία ισχυρή διψήφια διαφορά (58-45 στο 27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 65-54 και τους παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου να δείχνουν φαβορί για τη νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας έκανε τη προσπάθεια για ανατροπή μειώνοντας σε 67-61 (στο 33′), όμως το Περιστέρι απάντησε άμεσα και στο 35ο λεπτό πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με +10 (73-63). Στο 38ο λεπτό η διαφορά πήγε και στους 12 (78-66) και στο φινάλε το Περιστέρι πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 78-68.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Περιστερίου η οποία ανάγκασε τους Πατρινούς να σκοράρουν 68 πόντους με 8/30 τρίποντα και μόλις 9 ασίστ με 8 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πέτεγουεϊ έκανε τη διαφορά με 13 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Μπράουν με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μορέιρα με 12 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 46-33, 65-54, 78-68.

Βετούλας: “Οι νέοι παίκτες στερούνται πληροφοριών”