ΑΕΚΑΡΑ πήρε το ντέρμπι στο Λαύριο! (videos)

2021-11-20T21:01:49+00:00 2021-11-20T22:24:27+00:00.

20/Nov/21 21:01

Η ΑΕΚ πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στο Λαύριο με 82-81 το οποίο το άξιζε, αφού πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις παίζοντας και για τον απόντα Στέφαν Γέλοβατς.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα για 35′ λεπτά στο Λαύριο ήταν καλύτερη από την τοπική ομάδα παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ και δίκαια πανηγύρισε τη σπουδαία εκτός έδρας επικράτηση με 82-81 έχοντας παράλληλα πολλούς πρωταγωνιστές.

Πλέον οι δύο ομάδες βρίσκονται μέσα στην οκτάδα της κατάταξης και ισοβαθμούν μετά το σημερινό διπλό της ΑΕΚ μετρώντας 4 νίκες και ισάριθμες ήττες.

Καλύτερη η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος αλλά μόνο με +3 μπροστά

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 11-11 (στο 5′) παρότι το Λαύριο είχε 3/3 τρίποντα. Η ΑΕΚ με τον Γκρίφιν να έχει 9 πόντους προηγήθηκε με 16-11 (στο 7′) και έκλεισε τη πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 17-5 και προβάδισμα 12 πόντων (28-16) έχοντας 11/16 σουτ και 0 λάθη!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του κόουτς Δέδα συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ και αύξησαν το προβάδισμα τους στο +15 (38-23 στο 15′) με τον Παππά να έχει 3/3 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 40-31 με επιμέρους σκορ 8-2 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το Λαύριο να μειώνει σε 44-41 με συνολικό επιμέρους σκορ 21-3 από το 38-23 του 15ου λεπτού!

Το γύρισε από το -15 και το έκανε “θρίλερ” το Λαύριο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Λαύριο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να ελέγχει και πάλι το ρυθμό και να ανεβάζει τη διαφορά ξανά στους 7 πόντους (55-48 στο 24′). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προσπαθούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα και μείωσε σε 63-58 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με το Λαύριο να χάνει και πάλι την επαφή του με το σκορ (68-59).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Λαύριο βελτίωσε την άμυνα του, αλλά δεν κατάφερε μέχρι και το 35ο λεπτό να μειώσει σημαντικά τη διαφορά με το σκορ να είναι 73-68 και τον Κάρτερ να έχει 19 πόντους. 3′ λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ είδε το προβάδισμα της να μειώνεται στους 2 (75-73) και το ματς να γίνεται “θρίλερ”.

Ο Χάμερ με βολές έκανε το σκορ 77-73 (στο 38′) και έδωσε αέρα 4 πόντων στην ΑΕΚ. Ο Σμιθ μείωσε σε 77-75 για το Λαύριο, αλλά ο Μουράτος στη συνέχεια αστόχησε για την ισοφάριση και ο Γκρίφιν με 1/2 βολές έκανε το σκορ 78-75. Ο Σμιθ και πάλι αστόχησε στα 30” σε τρίποντο και ο Γκρίφιν με κάρφωμα στα 15” “καθάρισε” το ματς για την ΑΕΚ με 80-75. Στη λήξη η “Ένωση” πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 82-81 παρότι ο Μουράτος με τρίποντο στα 8” μείωσε σε 80-78.

Που κρίθηκε: Στο χαμένο τρίποντο ισοφάρισης του Σμιθ στα 30” με το σκορ στο 78-75 υπέρ της ΑΕΚ όπου το Λαύριο έχασε τη μεγάλη του ευκαιρία.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ανγκόλα ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ σπουδαία δουλειά έκαναν ο Χάμερ με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Κολόμ με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα παρά τα 5 λάθη του.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 41-44, 59-68, 81-82.