Ο Άρης ξεπουπούλιασε το Περιστέρι (videos)

2021-12-05T17:57:49+00:00 2021-12-05T18:37:08+00:00.

05/Dec/21 17:57

Ο Άρης ήταν κυρίαρχος απέναντι στο Περιστέρι, επικρατώντας με το επιβλητικό 87-68 της ομάδας των δυτικών προαστίων.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Άρης να γουστάρεις!

Ο κίτρινος Θεός δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Περιστέρι που παραδόθηκε χωρίς όρους στις ορέξεις του. Έτσι οι Θεσσαλονικείς έκαναν το 3/3 στα τελευταία τους ματς στην Stoiximan Basket League, δείχνοντας πως βρίσκονται σε τρομερό φεγγάρι.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Άρη, με τους Θεσσαλονικείς να τρέχουν ένα επιμέρους 28-15 στην τρίτη περίοδο και να καθαρίζει από νωρίς την αναμέτρηση, επικρατώντας με 82-68.

Πλέον ο Άρης ανέβηκε στο 4-4, ενώ το Περιστέρι υποχώρησε από πλευράς του στο 4-4.

Ο Κέλι είχε 26 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ενώ 14 πρόσθεσε ο Ουίλιαμς. Για το Περιστέρι ο Κόζι είχε 17, όμως τους περισσότερους τους σημείωσε στο τέλος, όταν και τα πάντα είχαν κριθεί.

Το ματς:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικές το παιχνίδι και μας παρουσίασαν ένα άσχημο θέαμα στα πρώτα λεπτά. Παρόλα αυτά, ένα μικρό ξέσπασμα ήταν αρκετό για να διαμορφώσουν το 19-15 του δεκαλέπτου.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο, με τον Άρη να έχει μια μικρή υπεροχή, αλλά να μην καταφέρνει να ξεφύγει, όπως δείχνει και το 34-28 του ημιχρόνου. Το τρίτο δεκάλεπτο όμως ήταν μια άλλη ιστορία.

Ο Άρης κυριάρχησε του Περιστερίου, με το επιμέρους της περιόδου να φτάνει στο εντυπωσιακό 28-15. Κάπως έτσι το σκορ στο 30 έγινε 62-43, με τα πάντα τα έχουν κριθεί από νωρίς.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Άρη να φτάνει εν τέλει στη νίκη με το επιβλητικό 87-68

Δεκάλεπτα: 19-15, 34-28, 62-43, 87-68

Πού κρίθηκε:

Μα φυσικά στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου με επιμέρους 28-15 ο Άρης πήρε τον έλεγχο και καθάρισε την υπόθεση νίκη από νωρίς.

Παίκτης κλειδί:

Ο Τζειμς Κέλι ήταν ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ! Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 0 λάθη(!), όντας με διαφορά ο κορυφαίος του ματς.

Άρης (Καστρίτης): Κάουαν 8 (1/6 σουτ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λόκετ 8 (5 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 6 (1), Ουίλιαμς 14 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα), Κέλι 26 (11/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 11 ριμπάουντ), Τζούιστον 10 (5/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμάρας, Σιδηροηλίας 4, Πουλιανίτης 8 (2), Πετανίδης 3, Κλόμπουτσαρ (0/5 σουτ), Κώττας (0/3 δίποντα).

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 5 (1/6 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Πέτεγουεϊ 11 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 6 (2), Κατσίβελης 3 (1), Μπράουν 1 (1/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μορέιρα 6 (3/4 δίποντα), Κόζι 17 (0/1 δίποντο, 5/9 τρίποντα, 2/3 βλές), Σαλούστρος 5 (1), Μίλερ 14 (2).