Κολοσσός: Ιππότης στο κάστρο του, εύκολα τον Ηρακλή!

2021-12-05T20:54:22+00:00 2021-12-05T21:18:21+00:00.

05/Dec/21 20:54

Ο Κολοσσός Ρόδου κέρδισε πολύ εύκολα εντός έδρας τον Ηρακλή με 76-59 και παρέμεινε αήττητος στο νησί αλλά και… ψηλά στη κατάταξη της Stoiximan Basket League.

Ο Κολοσσός πραγματοποιώντας μία σπουδαία εμφάνιση στη Ρόδο με φιλοξενούμενο τον Ηρακλή κέρδισε πολύ εύκολα με 76-59 και παρέμεινε αήττητος στην έδρα του, ενώ “βύθισε” ακόμα περισσότερο το Γηραιό στη βαθμολογία που προβληματίζει με την εικόνα του.

Πλέον ο Κολοσσός έχει ρεκόρ 6-3 και εδραιώθηκε στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης, ενώ ο Ηρακλής με μία νίκη και 6 ήττες παραμένει ουραγός.

Κυρίαρχος στο πρώτο μέρος ο Κολοσσός

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Κολοσσός Ρόδου και προηγήθηκε με 13-5 (στο 7′) χάρη στη πολύ καλή του άμυνα. Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ηρακλή να μειώνει σε 18-13, αλλά να μην ελέγχει ακόμα το ρυθμό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με επιμέρους σκορ 11-2 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +14 (29-15 στο 14′) με τον Ουίλιαμς να έχει 9 πόντους και τον Φλόιντ 8 και τον Ηρακλή να σκοράρει μόλις 2 πόντους σε 5 λεπτά! Ο Κολοσσός δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να μειώσουν (34-20 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-21 και τον Γηραιό να μετράει 1/16 τρίποντα και 12 λάθη με μόλις 3 ασίστ.

Το “πάρτι” συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Ρόδο ξεκίνησε με τον Κολοσσό να συνεχίζει να κυριαρχεί και με νέο επιμέρους σκορ 11-4 να “εκτοξεύει” την υπέρ του διαφορά στο +24 (49-25 στο 24′) και ουσιαστικά να καθαρίζει το ματς. Ο Ηρακλής προσπάθησε να επανέλθει στο ματς και μείωσε σε 53-37 με επιμέρους σκορ 12-4 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 55-41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι “κλείδωσαν” την υπόθεση νίκη με επιμέρους σκορ 7-2 στο 34ο λεπτό αφού πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ στο +19 (62-43). 2′ λεπτά πριν το φινάλε είχαν κριθεί όλα με τη διαφορά στους 19 (71-52) και στο τέλος ο Κολοσσός πανηγύρισε τη νίκη με 76-59.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η διαφορά πήγε στους 24 πόντους (49-25 στο 24′) με επιμέρους σκορ 11-4 με τον Ηρακλή να μην μπορεί να επιστρέψει στο ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ποτ ο οποίος παρά τα 7 λάθη του είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ καλό ματς έκανε και ο Ουίλιαμς με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 38-21, 55-41, 76-59.

Μέξας: “Δε ψάχνουμε δικαιολογίες – Πρέπει να ενισχυθούμε”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ηρακλή στην ΕΡΤ:

«Είχαμε τις απουσίες μας αλλά δεν ψάχνουμε δικαιολογίες. Περιμέναμε καλύτερη ανταπόκριση σε κάποια σημεία του αγώνα, γνωρίζαμε τις δυσκολίες. Είχαμε πολύ αργές αντιδράσεις και αποφάσεις στο πρώτο ημίχρονο και έτσι πήρε μομέντουμ και ψυχολογία ο Κολοσσός. Στην άμυνα σε κάποια κομμάτια ήμασταν καλοί αλλά δεν τα πήγαμε καλά στην επίθεση. Δίκαιη η νίκη του Κολοσσού. Νομίζω ήταν το πρώτο κακό παιχνίδι της ομάδας, πρέπει να βελτιωθούμε και να ενισχυθούμε. Δεν έχουμε την ευχέρεια να παίζουμε με 2 – 2,5- 3 ξένους”.

Για τον Γκάρετ: “Ανταποκρίθηκε σε κάποια πράγματα αρκετά καλά. Η πρώτη εικόνα είναι θετική, είναι μαζί μας μόνο τρεις μέρες. Η ομάδα έχει χάσει πολλά ματς στον πόντο. Η προσπάθεια των παιδιών δεν είναι για το 1-6”.

Καντζούρης: “Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας”

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή του Ηρακλή:

“Πληροφορηθήκαμε μετά το ματς για τον Στέφαν Γέλοβατς. Όταν μιλάμε για την απώλεια ενός ανθρώπου κάποια πράγματα έρχονται σε δεύτερη μοίρα. Κουράγιο και δύναμη στην οικογένειά του, θερμά συλλυπητήρια από όλη την οικογένεια του Κολοσσού.

Παίξαμε όπως έπρεπε να παίξουμε χωρίς να θαμπώσουμε με την εμφάνισή μας. Ήμασταν σκληροί και δεν αφήσαμε παίκτες-κλειδιά του Ηρακλή να αποκτήσουν ρυθμό και πήραμε μια δίκαιη νίκη.

Θέλαμε να δημιουργήσουμε ένα σύνολο με κίνητρο και παιδιά πεινασμένα και στη φιλοσοφία που θέλουμε να παρουσιάσουμε. Ας μη βιαζόμαστε, έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας, Ελπίζω να έχουμε μαζί μας τον Μίλερ σύντομα για να φτιάξουμε τη χημεία μας”.