Ολυμπιακός: “Πύρρειος” νίκη στη Λάρισα – Αγωνία για Φαλ! (videos)

2021-12-06T15:50:00+00:00 2021-12-06T17:18:45+00:00.

06/Dec/21 15:50

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία ακόμα άνετη νίκη στην Stoiximan Basket League με 101-70 εκτός έδρας επί της Λάρισας σε ένα ματς που σούταρε εξαιρετικά (17/32 τρίποντα), αλλά έχασε με τραυματισμό τον Μουσταφά Φάλ.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο στη Λάρισα έλεγξε το παιχνίδι μέσα από την άμυνα της και με τα μακρινά σουτ που πέτυχε (17/32 τρίποντα) και κατάφερε να πανηγυρίσει ένα πολύ άνετο διπλό με 101-70 στο Πρωτάθλημα αποδεικνύοντας σε ένα ακόμα ματς τη δυναμική της.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 7-1 και ετοιμάζεται για τη νέα εκτός έδρας αναμέτρηση της Ευρωλίγκα στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα (9/12, 20:00), ενώ η Λάρισα μετράει επτά σερί ήττες με μοναδική της νίκη στη πρεμιέρα στις 2 Οκτωβρίου.

Πάντως η νίκη των Πειραιωτών ήταν πύρρειος αφού τραυματίστηκε ο βασικός τους σέντερ Μουσταφά Φαλ στο δεύτερο μέρος και πλέον το ενδιαφέρον όλων επικεντρώνεται πάνω του.

Ανταγωνιστική η Λάρισα αλλά… “ερυθρόλευκο” προβάδιμα

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα του δεν είχε καλό ρυθμό με τη Λάρισα να προηγείται με 9-5 (στο 5′), αφού ο Ολυμπιακός είχε ήδη 3 λάθη με 2 ασίστ και 2/6 σουτ, ενώ ο Έισι που ξεκίνησε στη πεντάδα βγήκε γρήγορα με 3 φάουλ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε να είναι άστοχη (1/5 τρίποντα) και χωρίς καθαρό μυαλό στο παρκέ και παρέμενε πίσω στο σκορ (13-10 στο 7′).

Η πρώτη περίοδος έληξε με την Λάρισα να δέχεται επιμέρους σκορ 12-5 (23-18) με τους ΒεζένκοφΠρίντεζη να έχουν 16 πόντους (10 + 6) και τον ΜακΚίσικ 2 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπαιζε σαφώς καλύτερη άμυνα, βελτίωσε τα ποσοστά του από τα 6,75 (4/9) και με επιμέρους σκορ 7-3 ανέβασε το προβάδισμα του για πρώτη φορά στο +9 (30-21 στο 13′). H Λάρισα έσφιξε και πάλι την άμυνα της και μείωσε σε 32-29 (στο 16′) με επιμέρους σκορ 8-2, όμως οι φιλοξενούμενοι με 2/2 τρίποντα απάντησαν και έκαναν το σκορ (40-31 στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-35.

Ολυμπιακός: Διάστρεμμα ο Φαλ – Θα υποβληθεί σε εξετάσεις στην Αθήνα

Ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Λάρισα ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει φουριόζος και με επιμέρους σκορ 15-4 (10/21 τρίποντα) χάρη στους Βεζένκοφ (17 πόντους), Λαρεντζάκη, Μάρτιν και Ντόρσεϊ ανέβασε το προβάδισμα του στους 18 (57-39 στο 23′) δείχνοντας να “καθαρίζει” το ματς. Η διαφορά πήγε και στους 21 (63-42 στο 25′) με τον Χασάν Μάρτιν να έχει 4 μπλοκ (!), ενώ ο Λαρεντζάκης φτάνοντας τους 14 πόντους έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (73-49 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 77-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο ΜακΚίσικ με ένα ακόμα κόκκινο τρίποντο (13/22) έκανε το σκορ 83-55 (στο 33′) και όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί. Στο 36ο λεπτό του αγώνα ο Ολυμπιακός ο Ντόρσεϊ με 4/5 τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στους 32 (93-61) και στο φινάλε οι Πειραιώτες πανηγύρισαν τη νίκη με 101-70.

Που κρίθηκε: Στη τρίτη περίοδο όπου ο Ολυμπιακός μπήκε προηγούμενος με 42-35 και με επιμέρους σκορ 35-18 (!) “εκτόξευσε” την υπέρ του διαφορά στο +24 (77-53) κλειδώνοντας τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ ήταν αποτελεσματικός με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6/8 σουτ, ενώ σε καλό απόγευμα βρέθηκε ο Λαρεντζάκης με 14 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Ντόρσεϊ με 20 πόντους (5/6 τρίποντα), 3 ασίστ αλλά και 3 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-42, 53-77, 70-101