Προμηθέας: Απίθανος Αγραβάνης, καθοριστικός Ρέι και τεράστια ανατροπή από το -16 με Λαύριο

2021-12-11T17:57:06+00:00 2021-12-11T18:27:08+00:00.

11/Dec/21 17:57

Ο Προμηθέας πέτυχε τεράστια ανατροπή 16 πόντων από το πρώτο ημίχρονο, χάρη στο απίθανο παιχνίδι του Δημήτρη Αγραβάνη και τα καθοριστικά καλάθια του Κέντρικ Ρέι προς το τέλος του αγώνα κι έτσι η ομάδα του Ηλία Ζούρου πήρε μεγάλη νίκη με 79-71 επί του Λαυρίου.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 24 και ο Κέντρικ Ρέι με 23 ανέλαβαν να γυρίσουν το ματς για τον Προμηθέα που με δυνατότερη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, γύρισε την κατάσταση υπέρ του και με τα καθοριστικά καλάθια του Αμερικανού σούπερ σκόρερ, έφτασε στην έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα (7-3), αφήνοντας το Λαύριο στο 4-6!

Η εξέλιξη του αγώνα

Εντυπωσιακό ήταν το Λαύριο στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς προηγήθηκε με 15-10 χάρη σε 10 πόντους του Βασίλη Μουράτου και σύντομα πήγε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (21-10) με 4/5 ομαδικά τρίποντα. Το δεκάλεπτο τέλειωσε με 23-16 για το Λαύριο που “πάτησε” πάνω στην απίστευτη αστοχία του γηπεδούχου Προμηθέα έξω από τα 6.75 μέτρα.

Είναι χαρακτηριστικό πως, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (στο 17′), ο Προμηθέας είχε 0/12 τρίποντα (!) και το Λαύριο πήρε έτσι μία διαφορά 16 πόντων, τη μεγαλύτερη ως τότε στο παιχνίδι!

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δυνάμωσαν την άμυνα τους, δεν επέτρεψαν παρά μόλις δύο πόντους ακόμα στους φιλοξενούμενους και με μία παρατεταμένη αντεπίθεση με άξονα τον Δημήτρη Αγραβάνη (14π.) και τον Κέντρικ Ρέι (11π.), κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά και πάλι στους έξι (37-43) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο 13ο λεπτό σταμάτησε το παιχνίδι για να τιμηθεί η μνήμη του αδικοχαμένου Στέφαν Γέλοβατς που φορούσε το Νο13, όπως αποφάσισε ο ΕΣΑΚΕ προ ημερών για το τραγικό αυτό συμβάν που συγκλόνισε τους πάντες.

Η αντεπίθεση του Προμηθέα με όπλο την άμυνα, συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Μάζεψε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, φτάνοντας έτσι στους τρεις πόντους, 45-48, στο 24′, με τα δύο πρώτα τρίποντα της ομάδας στο παιχνίδι. Το Λαύριο στήλωσε τα πόδια του και κράτησε το προβάδισμα σε εκείνο το σημείο χάρη κυρίως στον Μουράτο (17π.) που κράτησε την ομάδα του μπροστά.

Ο Αγραβάνης όμως ήταν ασταμάτητος, έφτασε τους 20 και στο 29′ ο Προμηθέας πλησίασε στον πόντο (51-52), ξεκινώντας από την… αρχή το σπουδαίο αυτό ματς.

To απίθανο παιχνίδι του διεθνούς φόργουορντ συνεχίστηκε (24π., 9/11 δίποντα, 6/6 βολές), δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Προμηθέα και μάλιστα με πέντε πόντους (65-60).
Ο δεύτερος σκόρερ του Προμηθέα, Κέντρικ Ρέι, έβαλε με τρίποντο ξανά το σκορ στο +5 για την ομάδα του κόουτς Ζούρου και… καπάκι έβαλε ακόμα ένα για το 71-65, ακριβώς δύο λεπτά πριν το τέλος!

Το Λαύριο μείωσε σε 73-69, αλλά αυτό που ήταν… πληγή για τον Προμηθέα στο πρώτο ημίχρονο- το τρίποντο δηλαδή (7/14 στο δεύτερο ημίχρονο)- ήταν εκείνο που τέλειωσε το ματς με τον Χάρη Γιαννόπουλο να ευστοχεί αυτή τη φορά.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΖΟΥΡΟΣ): Ρέι 23 (3), Σβαρτζ, Γκραντ 7 (8ρ.), Γκάντι 3, Μάιλς 2, Χαντ 5 (10ρ.), Αγραβάνης 24 (10ρ.), Γκίκας 5, Ρογκαβόπουλος 4, Γιαννόπουλος 6.

ΛΑΥΡΙΟ (ΣΕΡΕΛΗΣ): Κάρτερ 10, Μουράτος 20, Κακλαμανάκης 5, Περσίδης 6, Γερομιχαλός 13, Νικολαΐδης 5, Τζέρι Σμιθ 8, Αμίνου 2, Ουίλιαμς, Βουλγαρόπουλος 2.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν αυτός που κράτησε ζωντανό τον Προμηθέα στις δύσκολες στιγμές που η ομάδα του ακολουθούσε, ενώ ήταν εκείνος που την έφερε μπροστά πριν “καθαρίσει” προς το τέλος ο Κέντρικ Ρέι.

Που κρίθηκε:

Η άμυνα του Προμηθέα βελτιώθηκε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο όπως κι ευστοχία του στο τρίποντο από τα 0/12 του 20λεπτου, στα 7/15. Η προσωπικότητα του Αγραβάνη και του Ρέι ήταν όμως αυτές που μέτρησαν για την ομάδα του Ηλία Ζούρου.

Δεκάλεπτα: 16-23, 21-20, 14-9