Λαύριο: Με Κάρτερ ηγέτη “καθάρισε” τον Ηρακλή και επέστρεψε στις νίκες! (video)

2021-12-18T20:51:41+00:00 2021-12-19T00:06:22+00:00.

18/Dec/21 20:51

Μετά από σχεδόν δύο μήνες το Λαύριο επέστρεψε στις νίκες στη Stoiximan Basket League κερδίζοντας εντός έδρας τον Ηρακλή με 87-71 χάρη στον απολαυστικό Ταϊσόν Κάρτερ.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μπορεί να ξεκίνησε καλά τη σεζόν στο Πρωτάθλημα και να πραγματοποιεί μία θετική πορεία στο Basketball Champions League, όμως έκανε να κερδίσει για την εγχώρια λίγκα από τον Οκτώβρη (κόντρα στον Άρη) και τα κατάφερε απόψε με αντίπαλο τον Ηρακλή με 87-71.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Ταϊσόν Κάρτερ με 31 πόντους που αποχαιρέτισε με μία σπουδαία εμφάνιση την Stoiximan Basket League, καθώς μετακομίζει στη Ρωσία για λογαριασμό της Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ.

Ο ίδιος μιλώντας για την επικείμενη μεταγραφή του στο κρατικό κανάλι, αμέσως μετά τη νίκη του Λαυρίου, ανέφερε σχετικά:

Πλέον το Λαύριο έχει ρεκόρ 5-6 και επιστρέφει στις νίκες μετά από τις πέντε συνεχόμενες βαθμολογικές απώλειες, ενώ ο Ηρακλής και 3 νίκες και 7 ήττες παλεύει για την παραμονή του.

Κάρτερ show και +7 το Λαύριο!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι το Λαύριο και αρχικά προηγήθηκε με 16-9 (στο 6′), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 23-17 και τον Κακλαμανάκη να έχει ήδη 8 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός είχε πέσει με τον Ηρακλή να εμφανίζει καλύτερο πρόσωπο και να ελέγχει το ματς μειώνοντας σε 32-29 (στο 17′) με τον Σκορδίλη να φτάνει τους 9 προσωπικούς πόντους. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-36 και τον Κάρτερ να έχει 14 πόντους με 3/6 τρίποντα και 2 ασίστ.

Πάλεψε ο Ηρακλής αλλά… Κάρτερ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Λαύριο ξεκίνησε με τις άμυνες των δύο ομάδων να λειτουργούν εξαιρετικό, την αστοχία των παικτών να ξεχωρίζει και το Λαύριο με συνολικό επιμέρους σκορ 12-6 σε 7′ να αυξάνει το προβάδισμα του σε 55-42 και να γίνεται φαβορί για την νίκη. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ηρακλή να μειώνει σε 60-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη με τον Κάρτερ να έχει πλέον 24 πόντους προηγήθηκαν και με +15 (74-59 στο 34′) και έδειχναν να είναι πολύ κοντά στη νίκη. Στο 37ο λεπτό ο “Γηραιός” ήταν πίσω στο σκορ με 74-65 μετά από επιμέρους 6-0 και απέκτησε κάποιες ελπίδες ανατροπής. Τελικά το Λαύριο με σερί 5-0 προηγήθηκε ξανά με +14 (79-65 στο 38′) και στο φινάλε πανηγύρισε την νίκη με 87-71.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Λαύριο μπήκε με προβάδισμα 60-50 και ένα επιμέρους σκορ 14-9 σε 4′ λεπτά έφερε τη διαφορά στους 15 (74-59) και εκεί όλα ουσιαστικά τελείωσαν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κάρτερ έκανε τα πάντα με 31 πόντους (11/17 σουτ), 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και οδήγησε το Λαύριο στην νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-36, 60-50, 87-71.

Μέξας: “Είμαστε σε δύσκολη θέση με το -3”

O προπονητής του Ηρακλή στις δηλώσεις του μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης του Λαυρίου, παραδέχτηκε το δίκαιο της επικράτησης των γηπεδούχων, τονίζοντας σχετικα:

“Ήταν για μας ένα δύσκολο ματς. Δυστυχώς, από το ξεκίνημα δεν ήμασταν αυτοί, που έπρεπε, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι και αφήσαμε τα παιδιά του Λαυρίου να βρουν ρυθμό, σε πράγματα, τα οποία κάνουν καλά στο παρκέ. Και μετά να βρουν την αυτοπεποίθηση να βάλουν μεγάλα σουτ, ακόμη και παίκτες, οι οποίοι δεν σουτάρουν γενικά πολύ καλά κι αυτό είναι ένα πράγμα, το οποίο μας πλήγωσε.

Εμείς δεν είχαμε την πνευματική συγκέντρωση να παίξουμε, τόσο physical, ένα εκτός έδρας παιχνίδι για να είμαστε ανταγωνιστικοί. Σίγουρα η ποιότητα του Κάρτερ έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Έβαλε πολλά μεγάλα καλάθια, πολλά δύσκολα καλάθια. Προσπαθήσαμε να είμαστε πολύ επιθετικοί μαζί του στο πικ εν ρολ, αλλά παρόλα αυτά βρήκε τρόπους να σκοράρει και σε μεγάλο βαθμό να καθορίσει την έκβαση του αγώνα.

Να δώσω συγχαρητήρια στο Λαύριο και στον κόουτς Σερέλη για τη νίκη. Την ήθελαν πολύ, την ήθελαν περισσότερο από μας, φάνηκε. Είχαν πέντε συνεχόμενες ήττες και μπήκαν έτοιμοι σε αυτό το κομμάτι και τους εύχομαι συνέχεια και καλή τύχη στο ματς της Τρίτης με τη Μάλαγα, για να συνεχίσουν στην Ευρώπη. Καλή χρονιά και καλές γιορτές σε όλους”

Σερέλης: “Αυτό που έγινε με τον Κάρτερ είναι αυτό που θέλουμε να κάνουμε στην ομάδα”

Ο Τεχνικός του Λαυρίου, Χρήστος Σερέλης, στις δηλώσεις του, μετά την επιστροφή στις επιτυχίες της ομάδες του, υποστήριξε μπροστά στην κάμερα της ΕΡΤ 3, πως το παράδειγμα του Κάρτερ αποτελεί τον στόχο της ομάδας του:

“Σίγουρα χρειαζόμασταν πάρα πολύ αυτή τη νίκη με τον Ηρακλή, μιας και προερχόμασταν από συνεχή ανεπιτυχή αποτελέσματα σε Ελλάδα και Ευρώπη, έχοντας αρκετές εμφανίσεις που δεν παίξαμε καλό μπάσκετ. Όμως δεν σημαίνει τίποτα από μόνη της αυτή η νίκη, πρέπει να χτίσουμε πάνω σε αυτή. Διανύουμε μια παράξενη περίοδο κι όλα αυτά που συμβαίνουν με τον Κάρτερ. Θα προσπαθήσουμε να τον “εκμεταλλευτούμε”, όσο καιρό θα βρίσκεται μαζί μας… Έχουμε βγει στην αγορά για αντικαταστάτη και θα προσπαθήσουμε να φέρουμε παίκτες για να δουλέψουν σε αυτό το πρότζεκτ που έχουμε τα τελευταία χρόνια. Σαν τον Κάρτερ είναι οι περιπτώσεις του Πάντερ και του Ντιαλό. Είμαστε περήφανοι για όλο αυτό που έχουμε καταφέρει και θέλουμε να συνεχίσουμε…”