Παναθηναϊκός: Εύκολα τον Προμηθέα πριν τον Ολυμπιακό (videos)

2021-12-19T19:42:21+00:00 2021-12-19T20:11:14+00:00.

19/Dec/21 19:42

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε καλή μέρα στο μακρινό σουτ (15/37) με τον Νεμάνια Νέντοβιτς πρωταγωνιστή και κέρδισε εύκολα τον Προμηθέα με 92-67 στο ΟΑΚΑ περιμένοντας πλέον τον Ολυμπιακό (23/12) για την Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων κυριάρχησε κόντρα στους Πατρινούς και με πολλούς πρωταγωνιστές σε επίθεση και άμυνα πήρε μία ακόμα νίκη στη Stoiximan Basket League με 92-67.

Πλέον ο Παναθηναϊκός μετράει οκτώ σερί νίκες στο Πρωτάθλημα και βρίσκεται στο 8-1 πρώτος στη κατάταξη, ενώ ο Προμηθέας μετράει 7 νίκες και 4 ήττες και παραμένει στις πρώτες θέσεις.

Το “τριφύλλι” από εδώ και πέρα αφήνει πίσω του την ελληνική πραγματικότητα και στρέφει το ενδιαφέρον του στην Ευρωλίγκα όπου και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (23/12) στο δεύτερο ντέρμπι “αιωνίων” της σεζόν μετά το θριαμβευτικό διπλό στο ΣΕΦ.

Με τρίποντα στο +15 οι πράσινοι

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 7-7 (στο 6′) αφού οι άμυνες τους λειτουργούσαν καλά. Η είσοδος των ΝέντοβιτςΠέρι οδήγησε σε σερί 8-0 τον Παναθηναϊκό που πέτυχε 2/2 τρίποντα και πήρε το προβάδισμα με 15-7 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Έβανς να δίνει λύσεις στη ρακέτα, τον Νέντοβιτς να φτάνει τους 8 (2/2 τρίποντα, 1 ασίστ) και τους πράσινους μπροστά στο σκορ με 24-12!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Έβανς και Νέντοβιτς με 16 πόντους μαζί συνέχισαν να κάνουν τη διαφορά, ο Προμηθέας είχε φτάσει τα 7 λάθη και η διαφορά με 8-0 σερί έφτασε τους 20 πόντους (32-12 στο 13′). Οι Πατρινοί αντέδρασαν με επιμέρους σκορ 15-6 μείωσαν σε 38-27(στο 18′) με τον Χαντ να έχει 7 πόντους και τον Γκίκα 8 πόντους και 3 ασίστ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 48-33 με τον Παναθηναϊκό να έχει 10/20 τρίποντα.

Το “πάρτι” συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να κάνει σερί 6-0 (στο 23′) και να προηγείται για πρώτη φορά με +21 (54-33), όμως ο Προμηθέας και πάλι μάζεψε τη διαφορά μειώνοντας σε 59-43 (στο 26′) με επιμέρους σκορ 10-6. H διαφορά πήγε πάλι στους 19 (65-46 στο 29′) και η τρίτη περίοδος έληξε με το “τριφύλλι” μπροστά με 70-48, αλλά τον κορυφαίο Νέντοβιτς να τραυματίζεται στο πόδι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά κριθεί οι δύο προπονητές έκαναν δοκιμές στο παρκέ και πρόσωπα με τον Παναθηναϊκό στο 35ο λεπτό να προηγείται με 78-53. Στο 38′ η διαφορά υπέρ των πρασίνων ήταν 81-58 και στο φινάλε πανηγύρισαν την όγδοη σερί νίκη στο Πρωτάθλημα με 92-67.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο μέρος όπου ο Παναθηναϊκός με 10/20 τρίποντα πήρε διαφορά 15 πόντων (58-43) την οποία δεν έχασε σε κανένα σημείο στο δεύτερο ημίχρονο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς μπήκε στο ματς αλλάζοντας το ρυθμό και σε μόλις 13′ λεπτά είχε 17 πόντους (5/8 τρίποντα), 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ κάνοντας τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 48-33, 70-48, 92-67.