Ανατροπή με σούπερ Σάκοτα, Όρτον η ΑΕΚ

2015-09-25T20:29:17+00:00 2015-09-25T20:54:54+00:00.

25/Sep/15 20:29

Με το ροζ φύλλο μπήκε η ΑΕΚ στο τουρνουά “Πέτρος Οικονομάκης”, που διεξάγεται στα Χανιά, λυγίζοντας τελικά το κυρίαρχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, Ρέθυμνο, με 89-88

Του Νίκου Βαγγέλη/vaggelis@eurohoops.net

Με το ροζ φύλλο μπήκε η ΑΕΚ στο τουρνουά “Πέτρος Οικονομάκης”, που διεξάγεται στα Χανιά, λυγίζοντας τελικά το κυρίαρχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, Ρέθυμνο (είχε βρεθεί μπροστά μέχρι και +16), με 89-88.

Oι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα είχαν αρκετά αμυντικά προβλήματα, όμως στα τελευταία λεπτά ανέβασαν στροφές, απέκτησαν τα ηνία και ανέτρεψαν το σκηνικό, απέναντι στην ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου που έδειξε θετικότατα δείγματα γραφής.

Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν ασταμάτητος, σκοράροντας 27 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη του τον θηριώδη, Ντάνιελ Όρτον. Μάλιστα, ο Αμερικανός σέντερ ήταν και ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, καθώς απάντησε στο καλάθι του Χάρη Γιαννόπουλου και έδωσε τη νίκη στην ένωση, με φόλοου στην τελευταία φάση, μετά από άστοχο σουτ του Ουόρεν.

Κλουφ, Σάφτενααρ, Χάροου και Γιαννόπουλος έκαναν εξαιρετική δουλειά για τους γηπεδούχους, που έδειχναν πως θα επικρατούσαν, όμως η ΑΕΚ έκανε αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι παίκτες της “συνδέθηκαν” με το αντίπαλο καλάθι, σημειώνοντας 30 πόντους, έναντι 18 των Κρητικών.

Ο Ντράγκαν Σάκοτα είδε αισθητή βελτίωση σε όλους τους τομείς και τελικά ήρθε η νίκη, έστω και με… περιπετειώδη τρόπο, κάτι που βέβαια δεν είναι και τόσο σημαντικό τη δεδομένη χρονική στιγμή, όπου οι ομάδες δοκιμάζουν ακόμα πράγματα. Ωστόσο, δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το πάθος των κιτρινόμαυρων για τη νίκη σε έναν φιλικό αγώνα.

Δεκάλεπτα: 25-25, 35-45, 59-70, 89-88

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Ντούσαν Σάκοτα 27 (5), Κάρτερ 11 (1), Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 5 (1), Ορτον 20, Χέρστον 3, Σκραμπ 5 (1), Ουόρεν 8, Μιλόσεβιτς 5 (1), Παπαντωνίου 3 (1)

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 19 (3), Κορόλεφ 11 (2), Σάφτενααρ 16 (1), Γιαννόπουλος 16 (4), Χάροου 15 (2), Καμπερίδης 3 (1), Ρέλφορντ 2, Κουκ 6, Σχίζας, Ματαλόν.