Η Λάρισα θριάμβευσε στο θρίλερ με τον Άρη! (videos)

2022-01-15T18:19:04+00:00 2022-01-15T18:55:21+00:00.

15/Jan/22 18:19

Η Λάρισα άντεξε απέναντι στον Άρη, με τους Θεσσαλούς να παίρνουν μια τεράστια νίκη επί των “Κιτρίνων” με 84-81.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Μετά από ένα απίθανο παιχνίδι η Λάρισα επικράτησε του Άρη με 84-81 και έφτασε τις 3 νίκες στην Stoiximan Basket League, μετά από 10 αγώνες.

Η Λάρισα έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, όμως στο τέλος ο Άρης επέστρεψε και έκανε την ανατροπή, φτάνοντας μάλιστα ακόμα και στο σημείο να περάσει μπροστά. Παρόλα αυτά ο Μούντι και ο Παπαντωνίου έκαναν τη διαφορά στο τελευταίο λεπτό, ο Άρης έκανε σημαντικά λάθη, αλλά και αστόχησε στο σουτ που θα έστελνε το ματς στην παράταση, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τους γηπεδούχους νικητές.

Η Λάρισα είναι πλέον στο 3-7, φτάνονταςτις 2 σερί νίκες στη Stoiximan Basket League, ενώ ο Άρης υποχώρησε στο 4-6.

Ο Κρουμπάλι με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 14 είχε ο Τσαϊρέλης και 13 ο Μούντι. Μάλιστα για τον Μούντι ήταν ένα παράξενο παιχνίδι, καθώς πριν από μόλις λίγες ημέρες είχε χάσει την αδερφή του, ενώ ο Μάριτς έμεινε εκτός. Θυμίζουμε πως η Λάρισα είχε 8 κρούσματα το προηγούμενο χρονικό διάστημα.

Για τον Άρη ο Κάουαν είχε 24, ο Χάνλαν 21 και ο Κέλι 12 με 16 ριμπάουντ.

ΠΟΛΛΑ λάθη για τον Άρη

Ο Άρης έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο στο ξεκίνημα του αγώνα, γεγονός που η Λάρισα εκμεταλλεύτηκε και βρέθηκε στο +8. Παρόλα αυτά, ο Χάνλαν βγήκε μπροστά και ροκάνισε την διαφορά, με την περίοδο να κλείνει στο 22-19.

Στο ίδιο έργο θεατές αλλά με αντίδραση

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια, καθώς και πάλι ο Άρης είχε κακές επιλογές, με την Λάρισα να φτάνει με σχετική άνεση στο +10 (33-23, 16’). Ένα σερί 0-9 για τον Άρη διόρθωσε τα πράγματα για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα. Τα δεδομένα παρέμειναν τα ίδια με τη Λάρισα να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το υπέρ της 45-41.

Ξέφυγε η Λάρισα

Η Λάρισα είχε τον έλεγχο και στο δεύτερο μισό, καθώς ο Άρης ήταν μεν κοντά, αλλά δεν απειλούσε ουσιαστικά. Η διαδορά έφτασε ξανά στους 10 (63-53, 28’), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Λάρισα στο +10 (66-56).

ΘΡΙΛΕΡ με τη Λάρισα να θριαμβεύει στο τέλος

Ο Άρης έβγαλε αντίδραση και με όπλο την εξαιρετική του άμυνα και τον Κέλι, μπόρεσε να μπει για τα καλά μέσα στο ματς, μειώνοντας στον πόντο (73-72, 36’). Η Λάρισα πήρε ανάσα (77-73), αλλά Κέλι και Κάουαν έβαλαν για πρώτη φορά στο ματς μπροστά στο σκορ (77-79, 38’). Ο Μούντι ισοφάρισε και ο Παπαντωνίου με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 82-79 στα 35’’. Ο Άρης μείωσε ξανά σε απόσταση αναπνοής (82-81, 14’’), όμως συνεχόμενα λάθη στη συνέχεια κράτησαν το σκορ ίδιο μέχρι τα 4’’ πριν το τέλος. Ο Μούντι με 2/2 βολές έκανε το 84-81, ο Καμάρας αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης και το τέλος του αγώνα βρήκε τους Λαρισαίους νικητές με 84-81.

Παίκτης κλειδί:

Ο Νώντας Παπαντωνίου δήλωσε ΠΑΡΩΝ στο τέλος και με ένα μεγάλο τρίποντο έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του, η οποία στο τέλος έφτασε στη νίκη.

Πού κρίθηκε:

Το τρίποντο του Παπαντωνίου έθεσε τις βάσεις για τη νίκη της Λάρισας, ενώ κομβικό ρόλο έπαιξαν τα λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα από πλευράς Άρη, το άστοχο τρίποντο του Καμάρα και οι βολές του Μούντι.

Δεκάλεπτα: 22-19, 45-41, 66-56, 84-81.

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 10 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 20 (5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 14 (4/7 δίποντα), Γκριν 12 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούντι 13 (4/6 δίποντα, 3 ασίστ), Βησαρίου, Σπυρόπουλος, Ζάρας 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καράμπελας, Παπαντωνίου 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ).

Άρης (Καστρίτης): Κάουαν 24 (7/11 δίποντα, 7/9 βολές, 9 ασίστ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 9 (3/5 δίποντα), Χάνλαν 21 (3/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα), Κελί 12 (5/12 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Τζούστον, Καμάρας, Σιδηροηλίας 10 (2), Πουλιανίτης, Λόκετ, Κώττας 3.