Ολυμπιακός: 100άρα με Ιωνικό για να βρει ρυθμό! (videos)

2022-01-15T20:40:53+00:00 2022-01-15T20:45:42+00:00.

15/Jan/22 20:40

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη για το 2022 στη Stoiximan Basket League κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 109-65 τον Ιωνικό έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές και έδειξε έτοιμος για τη μάχη του Τελ Αβίβ με τη Μακάμπι (20/1).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά την ήττα στην Πόλη από τη Φενέρ αντέδρασε και δείχνοντας να βρίσκει αγωνιστικό ρυθμό “διέλυσε” τον Ιωνικό στο Φάληρο με 109-65 για το Πρωτάθλημα έχοντας αρκετούς παίκτες σε καλή βραδιά σε άμυνα και επίθεση.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 9-1 και κατέχει τις περισσότερες νίκες αυτή τη στιγμή στη Stoiximan Basket League μετά την αποψινή πέμπτη του 100άρα στη λίγκα, ενώ ο Ιωνικός με 3 νίκες και 7 ήττες συνεχίζει τη “μάχη” την αποφυγή του υποβιβασμού.

Οι “ερυθρόλευκοι” από εδώ και πέρα στρέφουν την προσοχή τους στην Ευρωλίγκα όπου στις 20 Ιανουαρίου θα δώσου ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι στο Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

“Ερυθρόλευκο πάρτι” στο πρώτο ημίχρονο

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-0 (στο 3′) και έχοντας 4/5 σουτ, 3 ασίστ και 0 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι με δικό τους σερί 8-0 και 2/2 τρίποντα μείωσαν σε 10-8 (στο 5′), όμως οι “ερυθρόλευκοι” με τον Φαλ και τον Βεζένκοφ να πρωταγωνιστούν σε άμυνα και επίθεση έστειλαν τη διαφορά στο +17 (25-8 στο 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 30-12 και τους Έισι – Ζαν Σαρλ να “σκεπάζουν” το καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε ανοίξει πολύ το rotation, αλλά η ομάδα του συνέχισε να παρουσιάζει αγωνιστική συνέπεια και αύξησε το προβάδισμα της σε 37-15 (στο 13′) μετρώντας 22 πόντους μέσα από τη ρακέτα. Λαρεντζάκης, Λούντζης και Ζαν-Σαρλ έκαναν τη διαφορά στο παρκέ και η διαφορά πήγε και στους 25 (47-22 στο 16′) με το Ιωνικό να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό του Ολυμπιακού.

Ο Πρίντεζης φτάνοντας τους 6 έκανε το σκορ 51-27 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 55-36 μετά από σερί εύστοχα τρίποντα των Νικαιωτών.

Η διαχείριση του rotation και το κόκκινο +30

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μην κατεβάζει ιδιαίτερα ταχύτητα στην επίθεση με τους Φαλ, Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ και παρά τα αμυντικά προβλήματα στη ρακέτα να διατηρεί ένα υψηλό προβάδισμα με 70-44 (στο 25′). Η τρίτη περίοδος έληξε με 77-49και τον Ιωνικό να μην τα παρατάει και να συνεχίζει να πιέζει κυρίως με τον Τζόουνς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί και οι δύο ομάδες δοκίμαζα πρόσωπα και σχήματα στο παρκέ με τους Πειραιώτες να διατηρούν ένα προβάδισμα με πάνω από 30 πόντους (89-56 στο 35′). Τρία λεπτά πριν το τέλος η διαφορά πήγε και στους 38 (94-56) και στο φινάλε οι “ερυθρόλευκοι” πανηγύρισαν τη νίκη εύκολα με 109-65.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός με 16 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό πήρε διαφορά 18 πόντων (30-12) την οποία όχι απλά δεν έχασε στη συνέχεια, αλλά αύξησε κατά πολύ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ έδειξε ανεβασμένος με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ σε καλή βραδιά βρέθηκαν ο Φαλ με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 μπλοκ και ο Ντόρσεϊ με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 55-36, 77-49, 109-65