Προμηθέας: Άνετα τον Ηρακλή με διαφορά ποιότητας! (videos)

2022-01-16T18:12:18+00:00 2022-01-16T20:00:45+00:00.

16/Jan/22 18:12

Ο Προμηθέας Πάτρας σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι στο “Ιβανώφειο” πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση και κέρδισε τον Ηρακλή με 95-82 για τη Stoiximan Basket League.

Σε ένα παιχνίδι που καθυστέρησε να ξεκινήσει και διακόπηκε λόγω έντασης στο δεύτερο δεκάλεπτο στη Θεσσαλονίκη ο Προμηθέας Πάτρας του Ηλία Ζούρου ήταν πολύ καλύτερος από τον Ηρακλή και θριάμβευσε με 95-82 παίρνοντας ένα σπουδαίο διπλό.

Πλέον ο Προμηθέας με ρεκόρ 8-4 παραμένει στις πρώτες θέσεις της κατάταξης, ενώ ο Ηρακλής με 3 νίκες και 8 ήττες συνεχίζει τη “μάχη” για να παραμείνει στην κατηγορία και είδε τον Σταμάτη να τραυματίζεται.

Ντέρμπι στο πρώτο μέρος – Λίγο καλύτερος ο Προμηθέας

Πολύ καλά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Προμηθέας και στο 5ο λεπτό προηγήθηκε με 11-2 αφήνοντας τους αντιπάλους του στα 1/6 σουτ με 2 λάθη. Με τον Αγραβάνη να φτάνει τους 7 προσωπικούς πόντους το σκορ έγινε 18-9 (στο 8′) για τους Πατρινούς και η πρώτη περίοδος έληξε με 21-16 με επιμέρους σκορ 7-3 του “Γηραιού”.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Ζούρου ξεκίνησαν με επιμέρους σκορ 10-3 και έστειλαν τη διαφορά στο μεγαλύτερο σημείο (31-19 στο 14′) με 5/11 τρίποντα. Οι Πατρινοί διατηρούσαν ένα σημαντικό προβάδισμα (42-33 στο 18′) και σε εκείνο το χρονικό σημείο υπήρξε διακοπή και εκκένωση του γηπέδου, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το “Γηραιό” να αντιδράει και να μειώνει σε 44-41 με επιμέρους σκορ 8-2.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το “καθάρισαν” οι Πατρινοί

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Ιβανώφειο” ξεκίνησε με τον Προμηθέα να έχει καλό επιθετικό ρυθμό και με 15 πόντους σε 6 λεπτά ανέβασε τη διαφορά στους 9 (61-52) έχοντας το εξαιρετικό 10/18 από τα 6,75. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 71-62 και τον Ηρακλή να καλείται σε ανατροπή για να πάρει την εντός έδρας νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Ζούρου ξεκίνησε με επιμέρους σκορ 10-2 και “εκτόξευσε” το προβάδισμα της στους 17 (81-64 στο 33′) και έγινε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Η διαφορά περίπου 5′ λεπτά πριν τη λήξη πήγε και στους 20 (87-67) και όλα ουσιαστικά κρίθηκαν σε εκείνο το σημείο. Στο 38ο λεπτό ο Ηρακλής μείωσε σε 93-79, αλλά τίποτα δεν άλλαξε δραματικά και ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 95-82.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου ο Προμηθέας μπήκε προηγούμενος με 71-62 και με επιμέρους σκορ 16-5 σε 5′ λεπτά προηγήθηκε με +20 και “καθάρισε” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Αγραβάνης ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ πολύ καλό ματς έκαναν ο Ρογκαβόπουλος με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Γκραντ με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-44, 62-71, 82-95

Ζούρος: “Πρέπει να αντέξουμε”