ΑΕΚΑΡΑ! Με κατάθεση ψυχής “λύγισε” τον ΠΑΟΚ (videos)

2022-01-22T20:53:48+00:00 2022-01-22T21:36:53+00:00.

22/Jan/22 20:53

Η ΑΕΚ με μία μεγάλη εμφάνιση παρά τα προβλήματα της πήρε το εντός έδρας ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ με 72-67 για τη Stoiximan Basket League επιστρέφοντας στις νίκες με πρωταγωνιστές τους Γκρίφιν, Χάμερ και Κουζέλογλου.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα που δεν είχε στη διάθεση της ούτε και τον Νίκο Παππά “άντεξε” απέναντι στον ΠΑΟΚ και στα προβλήματα που την ταλανίζουν και με ένα σπουδαίο τρίτο δεκάλεπτο επέστρεψε στις νίκες στη Stoiximan Basket League με 72-67 θριαμβεύοντας στο ντέρμπι.

Πλέον η ΑΕΚ μετράει 6 νίκες και 6 ήττες και ανεβαίνει βαθμολογικά μετά τα δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα με Ηρακλή και Περιστέρι, ενώ ο ΠΑΟΚ είδε το ρεκόρ του να πέφτει στο 4-7.

Ντέρμπι από νωρίς με “ασπρόμαυρο” προβάδισμα

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ και με 5/6 δίποντα προηγήθηκε με 15-8 (στο 6′) με την ΑΕΚ να έχει σοβαρό πρόβλημα στην άμυνα. Η ΑΕΚ με τον Φλιώνη να σκοράρει και να δημιουργεί (5 πόντους, 2 ασίστ) μείωσε σε 19-16 (στο 9′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 21-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η “Ένωση” είχε βρει για τα καλά ρυθμό στην επίθεση με τους Φλιώνη και Κουζέλογλου και με επιμέρους σκορ 8-3 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +5 (29-24 στο 14′). Ο ΠΑΟΚ απαντώντας με δικό του επιμέρους σκορ 9-3 πέρασε μπροστά με 33-32 (στο 18′) με τον Μάντζαρη να έχει 8 πόντους και 5 ασίστ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ επέβαλλε το ρυθμό της και πήρε το ματς

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον ρυθμό να είναι πολύ γρήγορος και την ΑΕΚ να επιτίθεται μέσα στη ρακέτα προσπερνώντας στο σκορ με 47-45 (στο 24′). Η “Ένωση” με επιμέρους σκορ 22-6 πέρασε μπροστά και με +11 (58-47 στο 27′) έχοντας 7/9 δίποντα και κυριαρχώντας μέσα στο παρκέ. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ με 61-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι επιθέσεις των δύο ομάδων ήταν κακές και δεν υπήρξε κανένα καλάθι για μέχρι και το 33ο λεπτό. Ο Χάμερ “έσπασε” το ρόδι και με 5 σερί πόντους έβαλε τη ΑΕΚ μπροστά για πρώτη φορά μ +13 (66-53 στο 35′) και την έχρισε μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Δύο λεπτά πριν το τέλος ο ΠΑΟΚ μείωσε με επιμέρους σκορ σε 68-62 με το Τζόουνς να φτάνει τους 16 πόντους και έδωσε ενδιαφέρον στο ματς.

Στο 39ο λεπτό ο ΠΑΟΚ με το σκορ στο 70-65 έκανε λάθος σε επίθεση και στα 37” ο Γκρίφιν με 2/2 βολές τελείωσε τον αγώνα (72-65) με την “Ένωση” να παίρνει τη νίκη με 72-67.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η ΑΕΚ μπήκε πίσω στο σκορ με 41-36 αλλά με συνολικό σερί 25-10 πέρασε μπροστά με +10 διαφορά την οποία δεν κατάφερε ο ΠΑΟΚ να καλύψει μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάμερ ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και ισάριθμες ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Γκρίφιν με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 2 κλεψίματα και ο Κουζέλογλου με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 36-41, 61-51, 72-67