Ολυμπιακός: Πέρασε εύκολα από την Ρόδο κι “έσπασε” το αήττητο του Κολοσσού (videos)

2022-01-23T17:42:39+00:00 2022-01-23T18:26:43+00:00.

23/Jan/22 17:42

Ο Ολυμπιακός μετά την ήττα στο Τελ Αβίβ και αντιμετωπίζοντας προβλήματα (ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ) συνέχισε με νίκες την πορεία του στη Stoiximan Basket League κερδίζοντας σχετικά άνετα εκτός έδρας με 87-69 τον μέχρι σήμερα αήττητο Κολοσσό στη Ρόδο και ετοιμάζεται για την αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα (27/1).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά την ήττα με κακή εμφάνιση στο Τελ Αβίβ αντέδρασαν και συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους (4 ματς) στη Stoiximan Basket League “σπάζοντας” το αήττητο στη Ρόδο του δυνατού φέτος Κολοσσού με 87-69 σε μία αναμέτρηση που έλειπε ο Σακίλ ΜακΚίσικ, ο Βεζένκοφ αν και στη δωδεκάδα δεν αγωνίστηκε λόγω ενοχλήσεων στη γάμπα και με το rotation να ανοίγει από νωρίς.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν και κάποιες καλές στιγμές στο ματς, αλλά και πάλι δεν έπιασαν τα γνωστά τους στάνταρ και στρέφουν το ενδιαφέρον τους στην κρίσιμη εντός έδρας αναμέτρηση (27/1, 21:00) της Ευρωλίγκα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με στόχο το 10/10 στο ΣΕΦ.

Πλέον ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 10-1 και συνεχίζει να ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό με το καλύτερο ρεκόρ στη λίγκα, ενώ ο Κολοσσός με 7 νίκες και 5 ήττες παραμένει στην πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Μπροστά από νωρίς ο Ολυμπιακός με τρίποντα παρά τα λάθη

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με τον Φαλ να παίρνει κατοχές στην επίθεση προηγήθηκαν με 8-3 (στο 3′) και με 19-11 (στο 8′) μετά από σερί τρίποντα των Παπανικολάου, Ουόκαπ και Λιβιό, ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 19-16 μετά από 5 σερί πόντους του Φλόιντ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φλόιντ συνέχισε να σκοράρει για τον Κολοσσό και έφερε τη διαφορά στο μικρότερο σημείο (21-20 στο 13′), όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 10-2 ανέβασε εκ νέου το προβάδισμα του στο +9 (31-22 στο 15′) με τους Σλούκα, Έισι και Χασάν Μάρτιν να κάνουν τη διαφορά. Το “ερυθρόλευκο” προβάδισμα δεν μειωνόταν (38-30 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-32 μετά από buzzer beater τρίποντο του Σλούκα και τον Ολυμπιακό να έχει 6/14 τρίποντα, αλλά και 7 ασίστ με 11 λάθη.

“Ξέσπασαν” στο τρίτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε στη Ρόδο με τον Ολυμπιακό να αποδίδει κακό μπάσκετ χωρίς κίνηση και με αστοχία στην επίθεση και με δύο επιπλέον λάθη έμεινε χωρίς πόντο για 4 λεπτά και ο Κολοσσός μείωσε σε 44-38 (το 24′) με σερί 6-0. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να κάνουν λάθη (15), αλλά ο Ντόρσεϊ και ο Ουόκαπ βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 16 (59-43 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-45 και ουσιαστικά όλα να έχουν κριθεί.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του κόουτς Καντζούρη παρέμεναν ανταγωνιστικοί και πάλευαν στο παρκέ και μείωσαν σε 68-52 (στο 33′) με τον Φλόιντ να φτάνει τους 16 πόντους. Με τον νικητή ουσιαστικά να έχει κριθεί ο Ολυμπιακός με τον Πρίντεζη να περνάει στο παρκέ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 19 (75-56 στο 37′) και στο φινάλε πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 87-69.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Κολοσσός μείωσε σε 44-38 στο 24ο λεπτό, όμως ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 19-7 “εκτόξευσε” το προβάδισμα τους στους 18 (63-45) στο 30′ και “κλείδωσε” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τόμας Ουόκαπ ήταν εξαιρετικός κάνοντας double double με 14 πόντους (4/5 σουτ), 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ (4 λάθη), ενώ σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Χασάν Μάρτιν με 13 πόντους (5/5 δίποντα), 8 ριμπάουντ και 1 μπλοκ και ο Σλούκας με 14 πόντους (3/8 τρίποντα) και 2 ασίστ (3 λάθη).

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 32-44, 45-63, 69-87