Κολοσσός: Με ΤΡΟΜΕΡΟ τέταρτο δεκάλεπτο επέστρεψε στις νίκες κόντρα στη Λάρισα! (videos)

2022-01-29T18:04:06+00:00 2022-01-29T18:59:30+00:00.

29/Jan/22 18:04

Ο Κολοσσός Ρόδου με μία τρομερή τέταρτη περίοδο κέρδισε εντός έδρας τη Λάρισα με 93-75 έχοντας για μεγάλο του “όπλο” τα τρίποντα (11/23) και παραμένει σε τροχιά τετράδας στη Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη που μετρούσε δύο σερί ήττες έχασε προβάδισμα 13 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε στο -6 στη τρίτη περίοδο, αλλά κατάφερε με πολλά τρίποντα (11/23) να αντιδράσει και με ένα σπουδαίο ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο (28-9) “πάτησε” τη Λάρισα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 93-75 χωρίς μάλιστα την παρουσία του αρχηγού της Βασίλη Ξανθόπουλου.

Πλέον ο Κολοσσός έβαλε τέλος στο μικρό σερί δύο ηττών και με ρεκόρ 8-5 έπιασε το Προμηθέα (8 νίκες) στη τρίτη θέση, ενώ η Λάρισα μετά τις τρεις σερί νίκες που μετρούσε είδε το ρεκόρ της να πέφτει στο 4-8 συνεχίζοντας την προσπάθεια για παραμονή.

Μπροστά από νωρίς ο Κολοσσός αλλά… ζωντανή η Λάρισα!

Με τον Τιλί να μπαίνει “ζεστός” στο παιχνίδι με 5 προσωπικούς πόντους ο Κολοσσός πήρε το προβάδισμα με 9-6 (στο 4′) σε ένα ματς με καλό ρυθμό. Ο Μούντι 2/2 τρίποντα και 1 ασίστ μείωσε για τη Λάρισα σε 14-13 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 21-16 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Τσαϊρέλης και Μούντι είχαν συνολικά 12 πόντους και βοήθησαν τη Λάρισα να κάνει επιμέρους σκορ 8-2 και να ανατρέπει το προβάδισμα παίρνοντας το με 24-23 (στο 14′). Οι γηπεδούχοι πάντως αντέδρασαν με τον Μαργαρίτη να πετυχαίνει πόντους μέσα από το ζωγραφιστό και με επιμέρους σκορ 10-3 πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με +8 (34-26 στο 16′). Ο Ουίλιαμς με το πρώτο του τρίποντο και καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 43-30 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη Λάρισα να μειώνει σε 43-38 με σερί 8-0!

Το “καθάρισε” με τρίποντα ο Κολοσσός στο τέταρτο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Ρόδο ξεκίνησε με την ομάδα του κόουτς Τακιανού να φτάνει τα 10/19 δίποντα και τις 16/19 βολές με αποτέλεσμα να κάνει επιμέρους σκορ 10-3 και να επιστρέφει από το -13 παίρνοντας το προβάδισμα με 48-46 (στο 23′). Οι φιλοξενούμενοι είχαν επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 58-52 στο 27ο λεπτό με συνολικό επιμέρους 20-9 με τον Κολοσσό να μη βρίσκει λύσεις. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Ροδίτες να απαντούν με δικό τους επιμέρους 13-8 μειώνοντας σε 66-65.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη είχαν εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό και με 5/5 τρίποντα και τρομερό επιμέρους σκορ 21-3 σε 6′ λεπτά προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +17 (86-69 στο 36′) και έγιναν το ακλόνητο φαβορί για τη νίκη. Δύο λεπτά πριν το φινάλε όλα είχαν κριθεί με τη Λάρισα πίσω στο σκορ με 88-73 και στο τέλος ο Κολοσσός πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 93-75.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Λάρισα μπήκε προηγούμενη με 66-65 αλλά ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-3 με 5/5 τρίποντα του Κολοσσού σε 6′ λεπτά έφερε τη διαφορά στους 17 (86-69) την οποία δεν μπορούσαν να καλύψουν μέχρι το τέλος οι φιλοξενούμενοι.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φλόιντ ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, όπως και ο Μαργαρίτης με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-38, 65-66, 93-75

Καντζούρης: “Παίξαμε άκρως ομαδικά”